BIO spotrebiteľ

Štýlové a harmonické bývanie v Jurte

14.08.2007 09:12
Ak niekto túži po bývaní v nepoškvrnenom lone matky prírody je iba na ňom či potlačí tieto svoje potreby po harmonickom žití do pozadia alebo ich uskutoční napríklad prostredníctvom bývania v jurte. Tento typ stavieb je vekom odskúšaný a doteraz mnohými národmi trvalo využívaný.
Bývanie v Jurte
Bývanie v Jurte
V súčasnosti záujem o takýto typ stavieb vo svete výrazne narastá. Je možné ich použiť na rekreáciu, trvalé obývanie alebo originálnu firemnú prezentáciu.

Jurta

Jurta
Jurta
Veľkosť jurty závisí od určenia jej využívanie. Štandardne sa jurty vyrábajú v priemere 4,5 - 6 - 7 – 8 – 9 m. Podlahová plocha takto veľkých júrt činí 16 – 63 m2. Cena júrt uvedených rozmerov vyrobená špecializovanou firmou je 74 – 181 tis. Sk.

Základná konštrukcia jurty je tvorená ohýbaným drevom stien, strešnými tyčami a nepremokavou plachtou so všitými oknami z presvetľovacej fólie.

K cene jurty je podľa potrieb jej užívateľov potrebné pripočítať viacnáklady za voliteľné dovybavenie masívnymi dverami, oknami, hrubou tepelnou izoláciu, akrylátovou strešnou kupolou, drevenou podlahou a prvkami technického zariadenia budov ako napríklad piecka na drevo, fotovoltaické kolektory s elektroinštalačnými rozvodmi, studňou, nádržou na dažďovú vodu s príslušnou filtráciou, kompostovacím záchodom a pod.

Výhody jurty

Jurta
Jurta
- Jurta je krásna a priestranná.
- Svojím kupolovitým tvarom bez ostrých hrán vytvára harmonické prostredie ducha povznášajúceho.
- Postavíte ju behom jednej hodiny.
- Ľahko ju prepravíte autom.
- K postaveniu nepotrebujete kotviace povrazy.
- Postavíte ju kdekoľvek, či už na snehu, skale, terase nebo alebo piesku.
- Vďaka svojmu tvaru a konštrukcii je veľmi stabilná.
- Vďaka centrálnemu otvoru vo vrchole jurty dá sa ľahko zakúriť a uvariť na otvorenom ohni.
Interiér jurty
Interiér jurty

- Do jurty sa dá ľahko inštalovať piecka s dymovodom cez otvor v plachte.
- Na jej postavenie nie je potrebné stavebné povolenie (je potrebné posúdiť konkrétny prípad).
- Je možné vyrobiť ju v rozmeroch na prianie.
- Pri jej výrobe sú štandardne použité ekologicky šetrné postupy a prírodné materiály (drevo, bavlna, konope).

Zdroj, foto:
Jurta
Jurta
Jurta
Jurta
Jurta
Jurta


Hodnotenie: 83.4%, 12 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján ŠtefkoProjektant v oblasti netradičných obnoviteľných ekologických stavieb, energetických systémov a koncepcií. Vyštudoval STU SF Architektúra a pozemné stavby v Bratislave.

Diskusia: Štýlové a harmonické bývanie ...

  jurta

  Jurtu som vykuril raz dva, ale udrzat ju ako tak cez chladnu noc je nie riesenim. Skor si zvyknes na perinu. Ked zaprsi, strecha, kedze je z bavlnenej plachty a filcu, namokne a trva kym znova preschne. Pod mikroperforovanym igelitom zaplesnieva. Prefukuje popod, vlastne aj cez steny. Je to divoke byvanie. Stale v procese vylepsovania. Jurtu treba casto prevezovat, znova stahovat povrazmi a venovat sa jej. Komin som mal odoberatelny, ked zaprsalo, alebo v lete, zlozil som ho, pripadne aj celkom zakryl stresnu vitrinu.
  Krasa je, ked cez nu na teba svietia hviezdy a potom aj luce konstrukcie, a oranzove original mongol prevedenie, to je asi to harmonicke. Pri silnych poryvoch vetra odpadavali dva podporne piliere, lebo ich moja draha nechcela upevnit. Dava ti fakt pocit blizkosti az zaclenenosti do okolia. Ta jurta, mam na mysli. Proste ako zdokonaleny stan.
  Trochu ma zaskocila mikrovlnka a chladnicka na obrazku.
  Vlastne som sa chcel podelit so skusenostami so zivotom v jurte. Ale chladnicka, no, ta zerie dost elektriny a ak si niekde v terene, tu trochu sme setrili na hudbu, radio, svetla. A je fajn, ze si ju mozes prisposobit ako chces, napriklad sme si urobili podlahu z paletovych dosiek.
  stevo   Reagovať
   
  0
   
  0

  jurta

  To je nádherné. Myslel som že taký ludia žijú iba vo verneovkách :-) A v ktorých končinách byvakuješ, ale si byvakoval? Strašne by som sa rád na to išiel pozrieť a vypočuť si dojmy a vidieť človeka ktorý nabral tú odvahu a začal takto žiť. Nádherná inšpirácia.
  Ján   Reagovať
   
  0
   
  0

  jurta

  No neviem, vyzera to ako UFO a teda plasty do prirody urcite nepatria.
  dodo   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Štýlové a harmonické bývanie v Jurte

  ahoj Jan ,pekny clanok ,len by som sa rad dozvedel co si presne myslel s tym stavebnym povolenim,ze treba posudit konkretny prippad<<?vedel by si mi povedat kedy je potrebne stavebne povolenie a kedy nie?dakujem .pekne dni prajem.Martin Nairan
  martin nairan   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Alternatívy
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií