BIO spotrebiteľ

Pasívne domy

13.09.2007 08:55 Zdroj: www.iepd.sk
Sú odpoveďou na zníženie emisií CO2, lebo maximálne znižujú energiu potrebnú na prevádzku domu.

Keďže stavebníctvo a prevádzka budov produkujú v súčasnosti 35 až 40 % z celkového množstva emisií CO2 vo svete, stavba pasívnych domov sa stáva aktuálnou.

Stavbou pasívneho domu získava investor, stavbár a zároveň aj my všetci.

Pre stavebníka je výhodné postaviť pasívny dom, ktorý pri mierne zvýšených nákladoch zabezpečí vysokú kvalitu stavby, o 80 až 90 % nižšie náklady na vykurovanie, nezávislosť od fosílnych palív a zdravé hygienické prostredie. Postaviť pasívny dom vyžaduje dôslednú projekčnú prácu a väčšiu presnosť vo výstavbe.

Kritériá pasívnych domov sú veľmi prísne, a sú stanovené preto, aby bol princíp fungovania takého domu skutočne zabezpečený. Zjednodušene povedané, pasívny dom musí mať požadovanú tepelnú izoláciu, čo je aspoň 30 až 40 cm bežného izolačného materiálu, musí byť zároveň eliminovaná akákoľvek možnosť tepelného mostu, celý dom musí byť dokonale vetrotesný (nemyslí sa tým parotesný), aby nedochádzalo k nekontrolovanej infiltrácii studeného vzduchu, a zároveň vetranie musí byť zabezpečené tak, aby sa využívalo teplo z odchádzajúceho vzduchu. Vo veľkej miere teplo v dome zabezpečujú slnečné zisky cez správne nadimenzované okná, tepelné zisky z domácich spotrebičov a teplo produkované ľuďmi prítomnými v budove.

Dokurovanie domu sa vďaka veľmi malým tepelným stratám obyčajne rieši iba doohrievaním vstupujúceho vzduchu. Výhodou je, že v takomto dome netreba zabudovať veľa systémov, stačí iba vzduchotechnika a napríklad tepelné čerpadlo, ktoré vám poslúži na doohriate vstupujúceho vzduchu a súčasne zabezpečí aj ohrev teplej úžitkovej vody.

Nútené vetranie prispieva k zdravému vnútornému prostrediu, lebo odvádza CO2 a iné výpary z rôznych produktov z domu a stále ho nahrádza čistým.

Už pri projektovaní architekt overí programom na to určeným, či navrhovaný dom bude požadované kritériá spĺňať. Ďaľšia kontrola sa uskutočňuje pri výstavbe „blower door" testom, ktorým sa zmeria vzduchotesnosť stavby.

Charakteristiky pasívneho domu

Charakteristiky pasívneho domu opisujú kvalitu obvodového plášťa a konštrukčného riešenia – nejde o jednoznačne definované hodnoty a podmienky, keďže súvisia aj s veľkosťou objektu a jeho architektonickým riešením, ale často ich tiež uvádzame: Súčiniteľ prechodu tepla U nepriehľadných obvodových konštrukcií by mal byť pod 0,15 W/m2K (pri menšom objekte to často musí byť okolo 0,1), U okien by malo byť pod 0,8 W/m2K a ak chceme počítať s pasívnym využitím solárnych ziskov, mali by okná prepúšťať aspoň polovicu solárnej energie (g>0,5). Stavba by mala byť riešená bez výraznejších tepelných mostov a s riadeným vetraním so spätným získavaním tepla z vetraného vzduchu. K zníženiu potreby primárnej energie môžu výrazne prispieť slnečné kolektory alebo použitie tepelného čerpadla.

Každý energeticky pasívny dom sa dokladuje:
 • výpočtom mernej potreby tepla na vykurovanie s použitím špecializovaného programu (napr. PHPP) alebo počítačovou simuláciou (maximálna hodnota je 15 kWh/m2 na rok),
 • skúšku tesnosti obvodového plášťa budovy (blower-door test), ktorým sa pri tlaku 50 pascalov overí, že netesnosťami neunikne za hodinu viac ako 60% z celkového objemu vzduchu v danom priestore,
 • výpočtom celkovej spotreby primárnej energie (zahŕňa aj straty pri výrobe a distribúcii elektrického prúdu), maximálna hodnota je 120 kWh/m2 na rok.


Viac ako len pasívny štandard:
okrem zníženia energie na prevádzku, sa dá maximálne znížiť aj energia potrebná pre stavbu a stavebné materiály.


Zaujímavou kombináciou pre budúcnosť sú domy, riešené v pasívnom štandarde z prírodných „low tech“ materiálov ako sú drevo, hlina, slama a iné lokálne dostupné materiály a na prevádzku využívajú tie najnovšie ale jednoduché a autonómne „high tech“ systémy získavania tepla a elektriny ako sú slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, fotovoltaické články alebo aj novodobé hypokaustové pece.

Dajú sa teda postaviť domy, ktoré rozumne využívajú to, čo nám príroda ponúka a zároveň aj to, čo ponúka ľudský um a zručnosť a výsledkom sú stavby, ktoré v minimálnej miere zaťažia životné prostredie nielen pri prevádzke stavby, ale už aj pri samotnej stavbe.

Festival Dych Zeme
Pasívne a nízkoenergetické domy
6. október 2007
Mestské kultúrne stredisko Šamorín
www.zivica.sk/dychzeme

Hodnotenie: 85%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Arch. Zuzana Kierulfováarchitektka, spolupracuje s občianskym združením ArTUR.

Diskusia: Pasívne ...

  pekny clanok

  Dobry den,

  Pekny clanok o pasivnych domoch, najma co sa tyka jasnej kategorizacie pasivnych domov. Len pre doplnenie dodam, ze dnes sa uz aj v SR stavaju nulove domy (napr. http://www.nulovedomy.sk/).
  emil   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Pasívne domy

  nulové aj pasívne domy už myslím stavia aj firma ForDom zo Zvolena
  lumps   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Alternatívy
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií