BIO spotrebiteľ

Najlepšia bio farma roku 2003 je:...

20.07.2004 22:32
Každoročne sa už tradične schádzajú biofarmári v Českej republike s priaznivcami a priateľmi aby nad chutnými výsledkami svojej práce ocenili toto najlepšieho (pre daný rok) spomedzi nich.
Tradičné podujatie známe ako „Bartákov hrnec“, s tradične skvelou atmosférou a výborným BIO pohostením, tento rok netradične zavŕšené medzinárodnou spotrebiteľskou ochutnávkou biovín, prilákalo v poslednú májovú sobotu do Pavlova pod Pálavou desiatky návštevníkov...
Ocenenie získala rodinná ekofarma Abrlových z Pavlova, ktorá hospodári v CHKO Pálava a už 13 rokov sa zaoberá ekologickým pestovaním vínnej révy a bylín a ich spracovaním.


pán R.J.Barták
Duchovným otcom myšlienky oceniť a zviditeľniť úspešných ekologických poľnohospodárov je pán Ing. Richard J. Barták, nestor českého ekologického poľnohospodárstva, propagátor vegetariánstva a gentleman „každým coulem“. V úvodnom príhovore hodnotí úspešnú, už 12-ročnú históriu podujatia, ktoré je s jeho menom už navždy späté...
tabuľa

Držiteľ ocenenia je vyberaný na základe návrhov verejnosti a zväzu PRO-BIO. Hodnotená je ponuka a kvalita služieb, produkcia bioproduktov, ekologická uzavretosť hospodárstva, dĺžka členstva v zväze PRO-BIO a celkový dojem. Akcia sa vždy uskutočňuje poslednú sobotu v máji a vždy prebieha v mieste oceneného. Pre návštevníkov je tradične pripravená exkurzia po farme, kultúrno-spoločenský program a ochutnávka bioproduktov.
veľký moment

Pán Barták odovzdáva cenu v podobe ligotavých desaťkorunáčok čerstvej ražby rodine Abrlových ... Ocenenie si farma zaslúžila predovšetkým za dlhodobé pôsobenie v oblasti ekologického poľnohospodárstva, priekopníctvo v oblasti produkcie biovína, schopnosti dodávať na trh finálne výrobky v biokvalite a aktívnu spoluprácu pri propagácii značky BIO.
Za bylinkami

Na 5 ha pôdy pestujú Abrlovi byliny a korenie (bazalku, tymián, saturejku, majoránku, pažítku, petržlen, šalviu, estragón, yzop...). Do finálnej podoby privádzajú 16 druhov korení a 5 druhov bylinných kúpeľov. Za kolekciu korenia získala farma Pollau čestné uznanie pri príležitosti vyhlasovania Českej biopotraviny roka 2002.
Naše budúce víno

Rodina Abrlových pestuje tiež vínnu révu a produkuje odrodové vína Pálava, Muškát moravský, Cabernet Morávia. Vína dodáva vybraným vinotékam a predajniam. Za Pálavu 2000 získal pán Abrle Bacchusov pohár (zlatú medailu) v rakúskom Poysdorfe v roku 2002.
Eko kráľovná Čiech

Na tohoročný Bartákov hrnec prišla s novou iniciatívou Liga ekologických alternatív. Rodine Abrlových udelia kráľovský titul v oblasti ekologického poľnohospodárstva. Z ocenenia sa teší korunovaná pani Abrlová, ktorá má v rámci rodinnej ekofarmy na starosti spracovanie bylín a finalizáciu produktov.


Bartákov hrnec je už tradične úspešným podujatím, ktoré každoročne pritiahne i médiá a tak sa významnou mierou podieľa na propagácii ekologického poľnohospodárstva v Českej republike.
Organizátorom akcie je Zväz PRO-BIO, akciu však finančne podporuje i Ministerstvo poľnohospodárstva Českej republiky.Dočkáme sa vyhlasovania najlepšieho ekologického poľnohospodára i na Slovensku?

Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Najlepšia bio farma roku 2003 ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií