BIO spotrebiteľ

BIO včelárenie nie je med lízať

11.10.2007 11:32
Rozhovor s Marošom Bujňákom, včelmajstrom BIOAPIS-SK - o biomede a ekologickom včelárení v Levočských vrchoch, ale aj o tom, prečo chýbajú čerstvé bioprodukty a biopotraviny na slovenskom trhu. Rozhovor robený pri príležitosti nominácie Včelieho med kvetového z tejto ekofarmy na „Biopotravinu roka 2007“.
Na úvod prosím predstavte včeliu ekofarmu BIOAPIS-SK...

Včelnice rodinného včelieho hospodárstva máme rozmiestnené na juhovýchodnom úpätí Levočských vrchov - včelstvá sú priamo v lese alebo v pásme I. a II. Stupňa ochrany vôd. Doma máme technicko-hospodárske zázemie, medáreň, sklad vosku a včelárskych pomôcok.

Od r. 2000 je včelia ekofarma zaregistrovaná ako subjekt ekologického poľnohospodárstva. Sme zameraní na produkciu kvetových a medovicových medov, doplnkovou činnosťou je výroba medoviny u známeho medovinára p. Krivého v Trenčíne a výroba sviečok z vosku našich včiel, ktorej sa s nadšením venuje manželka.

Sme prvá a jediná BIO včelia farma na Slovensku.


Včelí med kvetový z Vašej produkcie je nominovaný na Biopotravinu roka 2007. Predstavte prosím tento produkt spotrebiteľom...

Nominácia osadenstvo farmy potešila, ide o veľkú satisfakciu za doposiaľ odvedenú prácu na „poli neoranom“ ekologického včelárstva na Slovensku. Neviem ako predstaviť produkt, najlepšie je ho ochutnať :-)

Kvetový med má svoju špecifická medovú arómu, chuť a farbu po kvetene Levočských vrchov. Tí, čo ochutnali tento med, podliehajú určitému druhu závislosti a vyhľadávajú ho. V zahraničí je známy v Česku, Poľsku a nemecky hovoriacich krajinách. Najväčšie ocenenie je spokojný konzument. Diplomov, certifikátov a ocenení máme na otapetovanie jednej miestnosti, ale nič nenahradí slová chvály od spokojných požívateľov nášho medu.

Napríklad kamarát bývajúci na Slovensku dlhé roky vzal pohár kvetového bio medu svojej mamke do Prahy, ktorá po ochutnaní rezolútne prehlásila, že žiadny iný už nechce. To hovorí za všetko.


Kde sa dá kvetový biomed z Brezovice na Slovensku kúpiť? Je oň záujem aj v zahraničí?

Ako prvo- producent propagujem predaj produktov priamo z farmy zákazníkovi. Príde, obzrie farmu, kde sa čo robí ako sa plní med, vyrábajú úle či medzisteny, poradím, ak je to v mojich silách a s odvážnejšími zájdeme ku včelám. Pre tých, čo sú zďaleka a nemajú čas alebo cestu k nám prísť, sú informácie na internetovej adrese www.biomed.sk kde sú aj odkazy na predajné miesta. Zahraničie má záujem, hlavne v krajinách, ktoré som už spomenul.


Aký je podľa Vás slovenský spotrebiteľ? Je pripravený kupovať drahšie biopotraviny? Má dostatok informácií, na základe ktorých je schopný posúdiť opodstatnenosť cenového rozdielu medzi konvenčnými a BIO potravinami? Kto by mu tieto informácie mal poskytnúť?

Slovenský spotrebiteľ sa riadi heslami „musí byť“ a „môže byť“. Med - a nielen ten ekologicky dorábaný - je v tej druhej kategórii. Spotrebu cukru máme cca. 40kg na osobu a rok, spotreba medu je približne 300g, čo je žalostne málo. Sú však aj pozitívne výnimky, kde rodina odoberie 5Okg medu za rok, našťastie je takých výnimiek viacero. Náš med dodávame v priaznivých cenách a je teda dostupný širokému spektru zákazníkov.

Cenový rozdiel medzi BIO a konvenčnými potravinami bude vždy, veď kvalita niečo stojí. Do informovanosti bio-spotrebiteľov treba „vraziť“ veľa peňazí, ktorých ekofarmári nemajú nazvyš. Mal by pomôcť štát so svojimi inštitúciami, prerozdelením financií, majú tu čo povedať mimovládky zabezpečujúce informovanosť, ktoré musím povedať, dosť často suplujú úlohu štátnych inštitúcií.


Na druhej strane, tí spotrebitelia, ktorí by aj chceli kupovať potraviny v BIO kvalite, žiaľ na pultoch obchodov nenájdu biomäso, mliečne produkty, vajcia, ovocie, zeleninu... Prečo je to tak?

Peniaze, legislatíva.... dva hlavé príčiny tohto stavu. Prvé zapríčinilo 40 rokov socializmu, kde farmársky stav bol zbavený výrobných prostriedkov a zlikvidovaný. Po prevrate sa agrárny systém rozpadol, následky toho všetkého sa neopravia ani za 100 rokov. Drobní farmári sú dlhodobo finančne poddimenzovaní, s.r.o ako pohrobkovia JRD a ŠM majú skôr záujem o priame platby.

Nastáva patová situácia, kedy sa prestávajú dorábať na pôde potraviny. Dotácie tento problém neriešia - skôr ho prehlbujú. Učia neprodukovať a zarobiť a to sa pomstí budúcim generáciám. Rodinných ekologických fariem, ktoré sú schopné produkovať pestrú škálu BIOPRODUKTOV je u nás žalostne málo a ešte menej je ich schopných spracovať na BIOPOTRAVINY.

Druhá príčina - legislatíva je nedoriešená, paušálna aplikácia veterinárnych a hygienických parametrov na malo-producenta a veľkospracovateľa je likvidačná. Nerobí sa rozdiel medzi obyčajným farmárom, ktorý musí spĺňať - ak chce vyrábať biopotraviny - rovnaké kritériá ako solventná spracovateľská firma naviazaná na obchodné reťazce.

Nechcem rozdielne „metre“ ale rozdielny spôsob merania.


Vráťme sa k hlasovaniu o Biopotravinu roka 2007... Poznáte ostatné nominované biopotraviny? Konzumujete ich alebo konzumovali by ste, ak by sa v blízkosti Vášho bydliska dali kúpiť? Uprednostňujete celkovo biopotraviny u Vás doma?

Až na víno poznám všetky produkty, pravidelne konzumujeme doma BIO bryndzu od IGETu vyrábanú normálnym bačovským spôsobom a technológiou, čaj Cyprián a sušienky Natural . Biopotravinami nás zväčša zásobujú obchodní partneri. Veľa potravín kupujeme alebo získavame bártrovým obchodom vo svojom okolí; nemajú síce „bumažku“ BIO, EKO, ORGANIC, ale boli dorobené tradičnými gazdovskými spôsobmi, producentov poznáme osobne a dôverujeme im. Niektorým producentom sa jednoducho neoplatí dať certifikovať, buď majú malú produkciu alebo nechcú investovať do kontrol, papierovania.....

Naši prastarí rodičia dorábali chlieb svoj každodenný 100% ekologicky, len o tom nevedeli. Naša doba požaduje potvrdenia, certifikáty....


Chcete na záver niečo dodať ohľadne Dní ekologického poľnohospodárstva na Slovensku alebo hlasovania o Biopotravinu roka 2007? Nie som kompetentný sa vyjadrovať k tejto téme.


Ďakujeme za rozhovor!
Ja ďakujem za nomináciu a zaujímavé otázky.

Včielky s nektárom
Včielky s nektárom
Maroš Bujňák
Maroš Bujňák
Biomed
Biomed
Kráľovstvo bio-včiel v Brezovici
Kráľovstvo bio-včiel v Brezovici
Silné včelstvá, plásty zaplnené medom
Silné včelstvá, plásty zaplnené medom
S fotoaparátom až do úľu
S fotoaparátom až do úľu
Čerstvo vytočený med
Čerstvo vytočený med

Súvisiace články

Hodnotenie: 78%, 10 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: BIO včelárenie nie je med ...

  Podakovanie

  Vdaka Marosovi Bujnakovi a Klaudii Medalovej za kvalifikovany a otvoreny rozhovor. Verim, ze na buduci rok, ako aj po dalsie roky organizatori DEP vytvoria vhodne podmienky na navstevu fariem v kazdom kraji ci regione formou podpory farmarov pri organizacii dni otvorenych dveri. Biospotrebitelom a zaujemcom o ekologicke farmarenie ci gazdovanie tak umoznia osobne sa spoznat a oboznamit sa s aktualnou problematikou praxe v ekologickom polnohospodarstve. Pomoze to aspon ciastocne urychlit riesit nevyhovujuci stav, o ktorom sa zmienujete aj vo svojom prispevku.
  Michal Demes

  Kto mi toto vysvetli?

  Pan Demes, ako mam chapat Vase slova: "organizatori DEP vytvoria vhodne podmienky na navstevu fariem formou podpory farmarov"?
  Druha otatka je podobna: Farmari nie su bez podpory od organizatorov prelozit krizom slamku a zorganizovat "Den otvorenych dveri" na svojej farme?
  Max

  par slov na vysvetlenie

  Nie som sice Michal Demes, na ktoreho boli adresovane otazky Maxa, ale rad by som tiez nieco poznamenal na margo Dni Ekologickeho Polnohospodarstva na Slovensku.
  Musim zial dat za pravdu Michalovi, ze dni nie su velmi dobre organizacne zvladnute. Program sice je na viacerych web strankach a vyzera dobre, ale ked sa vyberiete na miesto konkretnej akcie, tak tato sa vobec nekona, alebo o nej nikto nic nevie. Toto sa mne konkretne stalo, ked som si chcel pozriet vystavu BIO - NEBIO. Okrem toho som bol na par ukazkach a ochutnavkach a tiez si myslim, ze je na skodu veci, ked tieto prezentuju ludia, ktori nemaju ani potuchy o tom, co ekologicke polnohospodarstvo je. Ked sa ich navyse spytate jednoduchu otazku, nevedia reagovat a casto krat sa dozviete aj velmi "zaujimave" veci. Nechcem iba kritizovat a rad by som velmi pekne zadakoval vsetkym nadsencom, ale tito mozu pomoct pri technickom zabezpecovani akcii. Celkovo mi chyba viac odbornosti a erudovanosti v ramci ekologickeho polnohospodarstva na Slovensku, ved zaciatky by sme uz mali mat davno za sebou, alebo zeby ani nie?
  Zdeno Maly

  Vaše postrehy

  Reagujem na slova p. Zdena, pripadne dalsich, ktori sa zapoja do tejto debaty - prosim skuste byt co najviac konkretni a adresni pri hodnoteni jednotlivych podujati konanych v ramci Dni ekol. polnohospodarstva na Slovensku. V zaujme skvalitnenia podujatia do buducich rocnikov treba napisat, kde napr. vystava BIO NEBIO mala byt a nebola a kde ste sa stretli s nedostatkom odbornosti. Pokial ide o tohotorocne akcie, vyborna bola akcia v Sklenom, na profesionalnej urovni (a bez naroku na honorar) sa - vdaka nadseniu Zuzky Gallayovej -uskutocnili aktivity v Banskej Štiavnici (o ich priebehu si mozete precitat clanky v BIO magazine).
  Dni ekologickeho polnohospodarstva na Slovensku sa organizuju s minimalnym rozpoctom, len vdaka entuziazmu organizatorov (dobrovolnikov). Zial, nie je v ich silach byt vsade a osobne dohliadnut na kazde podujatie. Vsetko je o ludoch:-) Nadsenci ochotni pomoct pri IV. rocniku Dni EP 2008 prosim hlaste sa :-)))
  Klaudia

  Dni EP

  Akcia BIO - NEBIO sa mala konat v Piestanoch 8.oktobra 2007 a na Zahradnickej skole nikto o akcii nic nevedel. Rovnako som dopadol i pri navsteve mesta Nitra, ked som sa snazil vsemozne informovat, kde by mala byt prednaska a ochutnavka v ramci DEP, ktora bola planovana na 9.oktobra 2007.
  Po tychto skusenostiach uz na ziadnu akciu tento rok asi nepojdem, pretoze som sklamany a tiez ma to stalo dost financnych prostriedkov, ktore musim vynakladat velmi usporne, nakolko som v invalidnom dochodku.
  Co sa tyka financovania, neviem detaily, ale na pozvanke som videl, ze akcia je kofinancovana z EU prostrednictvom MP SR, takze ti, ktori ju organizuju, prip. poskytnu produkty, moznost navstevy farmy by mali byt aj patricne ohodnoteni. Aspon tak to citim ja.
  Mam par priatelov v Cechach a tito ma pozvali na navstevu dni ekologickeho polnohospodarstva u nasich zapadnych susedov a s polutovanim musim skonstatovat, ze tam je uplne ina uroven a uplne ina podpora zo strany statu.
  Ale este raz, vdaka vsetkym nadsencom, bez nich by sa asi neorganizovalo vobec nic. Som ochotny pridat ruku k dielu, k dobrej veci, ale bohuzial som telesne postihnuty. Ak by vsak bolo treba prepisat, pripadne upravit nejake materialy, som v ramci mojich moznosti a schopnosti k dispozicii.
  Zdeno MalyČítať celú diskusiu k článku (41 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Biopotraviny, bioprodukty
Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií