BIO spotrebiteľ

BIO si pomaly nachádza cestu k slovenskému spotrebiteľovi

12.10.2007 11:36
Samuel Kořínek predstavuje spoločnosť CREATEC msc a - mnohým spotrebiteľom už dobre známe - Špaldové BIO sušienky Natural, ktoré boli nominované na ocenenie Biopotravina roka 2007.
Na úvod prosím predstavte CREATEC msc, spol. s r.o.

Biopotraviny dodávame na trh od roku 2003 pod značkou Dobré Časy. Spracúvajú sa jadrové plody, pšenica – múka, špalda, celotrstinový cukor a.p. – viď zloženie výrobkov. Špecifiká – ťažko povedať, trochu široký záber, čo sa komodít týka. J

e pravda, že bio produkcii sme sa doteraz venovali len okrajovo. Ale od tejto jesene sa to podstatne zmení, začali sme rozvíjať aktivity v tejto oblasti naplno.


Špaldové BIO sušienky Natural z Vašej produkcie sú nominované na Biopotravinu roka 2007. Skúste prosím spotrebiteľom bližšie predstaviť tento produkt...

Že je náš výrobok nominovaný, nás veľmi teší a ďakujeme všetkým priaznivcom nielen tohto, ale aj ostatných našich produktov.

Zaujímavý je tým, že nemá na Slovensku obdobu, výnimočný a prospešný tým, že zloženie receptúry výrobku trvalo niekoľko mesiacov. Receptúra bola starostlivo konzultovaná s odborníkmi, aby sme dokázali ponúknuť aj alternatívu pre ľudí s rôznymi diagnózami, napr. pre celiakov.

V zahraničí sušienky poznajú najmä v ČR, odprezentované boli na BioFachu v Norimbergu a prostredníctvom Ministerstva poľnohospodárstva aj v Dánsku.


Kde sa dajú Špaldové BIO sušienky Natural (a ďalšie vaše výrobky) na Slovensku kúpiť? Je o ne záujem aj v zahraničí?

Naše výrobky sa dajú kúpiť v každom obchode so zdravou výživou, v supermarketoch Terno – Jednota a najnovšie aj v Hypernove.

V zahraničí záujem registrujeme, momentálne pracujeme na marketingu a distribúcii pre niektoré krajiny EU.


Aký je podľa Vás slovenský spotrebiteľ? Je pripravený kupovať drahšie biopotraviny? Má dostatok informácií, na základe ktorých je schopný posúdiť opodstatnenosť cenového rozdielu medzi konvenčnými a BIO potravinami? Kto by mu tieto informácie mal poskytnúť?

Slovenský spotrebiteľ je ešte stále trochu konzervatívny, ale pripisujem to hlavne cenovej náročnosti niektorých produktov.

Pripravenosť na drahšie výrobky – s celoslovenskou konjunktúrou, ktorú všetci registrujeme, to začína byť lepšie...

Schopnosť posúdiť opodstatnenosť je individuálna, prirodzene...., osveta by, však, mohla byť širšia. Poskytovateľ informácií je v prvom rade vždy predajca, nebolo by na škodu, keby sa informácie šírili aj prostredníctvom kompetentných štátnych agentúr.


Na druhej strane, tí spotrebitelia, ktorí by aj chceli kupovať potraviny v BIO kvalite, žiaľ na pultoch obchodov nenájdu biomäso, mliečne produkty, vajcia, ovocie, zeleninu... Prečo je to tak?

Určite kvôli cene, dobe expirácie bio výrobku a preto, že sme ešte stále pozadu voči európskym trendom.


Vráťme sa k hlasovaniu o Biopotravinu roka 2007... Poznáte ostatné nominované biopotraviny? Konzumujete ich alebo konzumovali by ste, ak by sa v blízkosti Vášho bydliska dali kúpiť? Uprednostňujete celkovo biopotraviny u Vás doma?

Nominované produkty poznám okrem jedného. Konzumujeme ich; žijem v Detve, ale pracujem vo Zvolene a tam je jedna veľmi dobrá predajňa, kde nájdete takmer všetko a čo nemajú na objednávku promptne zabezpečia. Doma preferujme bio čo sa len dá...


Chcete na záver niečo dodať ohľadne Dní ekologického poľnohospodárstva na Slovensku alebo hlasovania o Biopotravinu roka 2007?

Môžem len vyjadriť spokojnosť, že sa takéto Dni konajú a že aj takouto formou pribúda „bio“ osveta a rastie aj trh.

Chcem sa ešte raz poďakovať všetkým našim priaznivcom, bio nadšencom a kolegom bio producentom popriať veľa, veľa úspechov.


Ďakujeme za rozhovor!

Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: BIO si pomaly nachádza cestu k slovenskému ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Predstavujeme
  Predstavujeme... sú tipy na zaujímavé čítanie, výrobky pre Vaše zdravie.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií