BIO spotrebiteľ

Včelí med kvetový - BIOPOTRAVINA ROKA 2007

16.10.2007 11:15
O najobľúbenejšej Biopotravine roka 2007 rozhodli spotrebitelia v on-line hlasovaní na webovej stránke BIO spotrebiteľ. Hlasovanie sa uskutočnilo ako jedno zo sprievodných podujatí III. ročníka Dní ekologického poľnohospodárstva na Slovensku.
Celkový počet hlasujúcich: 978
 1. Včelí med kvetový (Včelia ekofarma Bioapis SK, Brezovica) - 319 hlasov
 2. Slovenská biobryndza zo Šariša (IGET, spol. s r.o., Lipany) - 294 hlasov
 3. Čaj s echinaceou (EKOTREND Myjava, spol. s r.o.) - 140 hlasov
 4. Špaldové BIO sušienky Natural (Createc msc, Detva) - 121 hlasov
 5. BIO Chardonnay, odrod. víno suché, r. 2002 (Natural Alimentaria, spol. s r.o., Veľký Krtíš) - 104 hlasov

Včelí med kvetový

Včelí med kvetový z Brezovice je perla slovenského bio-trhu. Má výbornú kvalitu, oceňovanú aj znalcami medu. Lahodný med vznikajúci v divočine Levočských vrchov...

Včelia farma v Brezovici je prvá a jediná BIO včelia farma na Slovensku. Je zameraná na produkciu kvetových a medovicových medov, doplnkovou činnosťou je výroba medoviny a prírodných sviečok.

Včelnice rodinného včelieho hospodárstva sú rozmiestnené na juhovýchodnom úpätí Levočských vrchov. Včelstvá sú priamo v lese alebo v pásme I. a II. Stupňa ochrany vôd. Je tu bohatstvo kveteny rastlín, stromov a krov - ideálne podmienky pre produkciu biomedu. Súčasťou ekofarmy je technicko-hospodárske zázemie, medáreň, sklad vosku a včelárskych pomôcok.

Chovu včiel a spracovaniu medu sa venovali viacerí predkovia majiteľa farmy Maroša Bujňáka. V roku 1965 začal so včelárením jeho otec Anton Bujňák s ôsmimi včelstvami zakúpenými alebo darovanými z okolia Brezovice. Dnes vlastnia Bujňákovci jedno z najväčších včelárskych hospodárstiev na Slovensku. Od r. 2000 je včelia ekofarma zaregistrovaná ako subjekt ekologického poľnohospodárstva (viac informácií o biomede a ekologickom včelárení v Brezovici na webovej stránke www.biomed.sk ).

A čo o Včelom mede kvetovom – Biopotravine roka 2007 - hovorí výrobca Maroš Bujňák?
„Kvetový med má svoju špecifickú medovú arómu, chuť a farbu po kvetene Levočských vrchov. Tí, čo ochutnali tento med, podliehajú určitému druhu závislosti a vyhľadávajú ho. V zahraničí je známy v Česku, Poľsku a nemecky hovoriacich krajinách. Najväčšie ocenenie je spokojný konzument. Diplomov, certifikátov a ocenení máme na otapetovanie jednej miestnosti, ale nič nenahradí slová chvály od spokojných požívateľov nášho medu.“

Súvisiace odkazy

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Včelí med kvetový - BIOPOTRAVINA ROKA ...

  Blahozelanie

  Blahozelam aj touto formou rodine Bujnakovcov k peknemu umiestneniu v spotrebitelskej ankete o Biopotravinu roka. Zaroven dakujem CEA Trencin, Ekotrendu a vsetkym organizatorom a podporovatelom tohtorocnych DEP k dosiahnutym vysledkom pri propagacii ekologickeho polnohospodarstva na Slovensku.
  Michal Demes   Reagovať
   
  0
   
  0

  biomed

  Dobry den,
  velmi som sa potesil, ked v ankete vyhral med od Bujnakovcov, okrem ineho aj preto, lebo aj ja som mu dal hlas...Prajem Bujnakovcom a ich vcelstvam vsetko dobre, aby ludi este dlho zasobovali touto hodnotnou potravinou a aby sa im tato praca pacila. Ja velmi uznavam a ocenujem pracu vsetkych vcelarov (a samozrejme aj rad konzumujem med), su to v dnesnej dobe velmi vzacni ludia a ich praca je tazko ocenitelna a je priam poslanim. Treba len verit, ze dokazeme zachovat nasu Zem taku, aby vcelari a vcely prezili a aby sme tento vzacny dar prirody mohli uzivat na nasu plnohodnotnu vyzivu.
  Rado.
  Rado Makáň   Reagovať
   
  0
   
  0

  Poďakovanie

  Ďakujem za slová chvály, uznania a hlavne všetkým, ktorý dali hlasy nášmu medu.

  Zvlášť sa chcem poďakovať Zuzke Homolovej z EKOTRENDU, Klaudii a Rišovi Medalovcom z CEA Trenčín za ich prístup a pomoc šíreniu myšlienky ekologického poľnohospodárstva na slovensku a neúnavnej práci na DEP.
  Maroš Bujňák   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Dni EP 2007Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií