BIO spotrebiteľ

52 slovenských škôl nosí medzinárodný titul „Zelená škola“

14.11.2007 09:47
18. októbra 2007 sa na Starom Zámku v Banskej Štiavnici uskutočnila slávnostná certifikácia škôl, úspešných v projekte Zelená škola v školskom roku 2006/2007.
Odovzdávanie certifikátov
Odovzdávanie certifikátov
Certifikát zástupcom škôl odovzdali organizátori zo Spoločnosti environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA za prítomnosti hostí: zástupkyne Ministerstva životného prostredia SR, pani PhDr. Lucie Fančovej, vedúcej školského úradu Mesta BanskáŠtiavnica, pani PaedDr. Viery Ebert a predsedu Medzirezortnej komisie Min. školstva SR a Min. životného prostredia SR pre environmentálne vzdelávanie, pána prof. RNDr. Huberta Hilberta, PhD.

Projekt Zelená škola je súčasťou svetového hnutia Eco-Schools, programu medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE). Pre zúčastnené školy to predstavuje zdroj inšpirácie a námetov pre environmentálnu výchovu ako i možnosť zapojiť sa do spoločných projektov. Do programu EcoSchools je v súčasnosti zapojených vyše 40.000 škôl zo 40 krajín 4 kontinentov. Koordináciu projektu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín.

Certifikat Zelená škola
Certifikat Zelená škola
Hlavným cieľom projektu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, „zelenšej“ a aktívnejšej škole a spoločnosti. Inak povedané: podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa slovenských škôl, prevencia pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, udržateľná spotreba zdrojov, environmentálna výchova a vzdelávanie žiakov, pracovníkov školy a spolupráca s miestnou komunitou.

Praktické uplatňovanie týchto princípov sa deje v spolupráci s odborníkmi zo SEVO Špirála, siete mimovládnych neziskových organizácií, ktorí zapojeným školám pomáhajú zvládnuť proces certifikácie. Dôraz je kladený na neformálny prístup a súlad s každodenným konaním. Certifikovaná škola má právo používať Zelenú vlajku FEE jeden školský rok, výsledky v projektových úlohách a aktivitách sa prehodnocujú každoročne.

Ocenených bolo celkom 52 škôl (z toho 40 základných, 7 stredných, 3 školy materské a 2 základné školy špeciálne). Zoznam všetkých Zelených škôl je uverejnený na internetových stránkach www.zelenaskola.sk, v článku „Výsledky 2. ročníka projektu Zelená škola“ .

Infostánok eRKo a SAŽP na Trojičnom námestí - kampaň Svet bez chudoby
Infostánok eRKo a SAŽP na Trojičnom námestí
- kampaň Svet bez chudoby
Seminár Globálne rozvojové vzdelávanie vo výchove k trvalo-udržateľnému rozvoju - Rytierska sála starého zámku.
Seminár Globálne rozvojové vzdelávanie
vo výchove k trvalo-udržateľnému rozvoju
- Rytierska sála starého zámku.

Súčasťou celoslovenského stretnutia Zelených škôl 18.-19.10.2007 bolo rozvojové vzdelávacie podujatie "Globálne rozvojové vzdelávanie vo výchove k trvaloudržateľnému rozvoju". Semináre boli zamerané na metodológiu rozvojového vzdelávania, environmentálne problémy v rozvojovových krajinách ale aj otázky narastajúcej globálnej environmentálnej záťaže Zeme, vyplývajúcej zo zvyšovania životného štandardu obyvateľov tak rozvinutých ako aj rozvojových krajín.

V nadväznosti na podujatie bude vydané monotematické číslo časopisu Ďalekohľad www.dalekohlad.sk.

Chlebík vlastnými rukami - deti pomohli pripraviť 36 bochníkov špaldového chlebíka
Chlebík vlastnými rukami - deti pomohli
pripraviť 36 bochníkov špaldového chlebíka
Živly - Oheň - kultúrny program ZŠ A. Sládkoviča B. Štiavnica
Živly - Oheň - kultúrny program
ZŠ A. Sládkoviča B. Štiavnica
Program ZUŠ na slávnostnej certifikácii
Program ZUŠ na slávnostnej certifikácii
Vlajka eco-schools
Vlajka eco-schools
Súvisiace články: Ďalšie školy získavajú certifikát „Zelená škola“

Hodnotenie: 65%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Súvisiace články


Diskusia: 52 slovenských škôl nosí medzinárodný ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií