BIO spotrebiteľ

Separácia plastov, viacvrstvových kombinovaných obalov a kovov

30.11.2007 00:19
Podľa farebnej škály platnej v mnohých krajinách EÚ, sa plasty triedia do žltých kontajnerov.
Podľa farebnej škály platnej v mnohých krajinách EÚ, sa plasty triedia do žltých kontajnerov. Patria sem predovšetkým:
PET fľaše
PET fľaše
 • PET fľaše (plastové nevratné fľaše) - z nápojov (plastové fľaše z jedlých olejov musíme pred separovaním dobre vymyť horúcou vodou). Plastové fľaše je potrebné pred hodením do kontajnera stlačiť. PET fľaše nikdy nespaľujte v domácich peciach! PET- fľaše a vrchnáčiky z nich sú dnes exkulzívnou komoditou: cena čistých jednofarebných PET fliaš sa pohybuje medzi 11 – 13,- SKK/kg a cena vrchnáčikov okolo 5,- SKK/kg.

 • Zmiešané plasty – obaly z čistiacich a umývacích prostriedkov. Nepatria sem obaly z pohonných a mazacích hmôt. Z takýchto plastov sa vyrábajú napr. nerozbitné lavičky, stoličky, plotové dielce a pod.
 • Rôzne plastové fólie


Viacvrstvové obaly
Viacvrstvové obaly
Medzi separované plasty nepatria predovšetkým: fľaše od motorového a prevodového oleja separujeme na čerpacích staniciach pohonných hmôt.

Nakoľko niektoré druhy obalov sa od seba veľmi dobre oddeľujú (nezmiešavajú sa, sú dobre rozoznateľné), žlté kontajnery sa mnohých mestách využívajú aj na zber:
 • Viacvrstvových kombinovaných obalov - z džúsov, mlieka, niektorých druhov vína a pod. Obaly opláchneme zvnútra vodou a pred vhodením do kontajnera stlačíme. Tieto obaly nepatria do kontajnera na papier.

 • Kontajner na plasty
  Kontajner na plasty
 • Kovových obalov – čisté obaly z potravín, hliníkové alebo kovové, napr. plechovky od piva, konzervy z kompótov, mäsových alebo zeleninových výrobkov.

Je potrebné zdôrazniť, že každé mesto a obec si samostatne stanovuje, ktoré komodity sú povinní občania do žltého kontajnera vhadzovať. Toto rozhodnutie väčšinou vyplýva z toho, či má obec pre vyzbieranú komoditu odberateľa.

Hodnotenie: 85.8%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Separácia plastov, viacvrstvových ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Separovanie odpadu  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií