BIO spotrebiteľ

Separácia papiera

04.12.2007 00:33
Podľa farebnej škály platnej v mnohých krajinách EÚ, sa papier vhadzuje do modrých kontajnerov.
Podľa farebnej škály platnej v mnohých krajinách EÚ, sa papier vhadzuje do modrých kontajnerov.

Kontajner na papier
Kontajner na papier
Z papiera nie sú vyrobené iba noviny, časopisy a obalová kartonáž výrobkov (chladničky, práčky ...). Každá rodina mesačne vyhadzuje niekoľko kilogramov „drobného papiera“. Tento papier je potrebné nahrádzať dovozom odpadovej suroviny zo zahraničia.

Do modrého kontajnera patrí novinový, knižný a písací papier, obálky, neznečistené papierové obaly a vrecúška z potravín (napr. krabičky z čajov, syrov, dezertov, krabice z pracích práškov, obaly z múky a pod.), papierový odpad z kancelárie, kartónové krabice (separovaný papier by nemal obsahovať kancelárske kovové spony).

Kartónové krabice z výrobkov nevhadzujte do nádob na zmesový odpad! (významne tým zmenšujete užitkový priestor 1 100 litrovej sídliskovej nádoby).

Obaly z džusov, mlieka, niektorých druhov vína … nie sú iba z papiera (sú kombinované z viacerých druhov materiálov), preto patria do žltého kontajnera.

Odporúčame:

  - Katónové krabice odkladajte pre školopovinné detí v mieste vášho bydliska – poskladané ich uložte do pivničných priestorov.

  - V priestore vchodu umiestnite papierovú krabicu pre odhadzovanie reklamných letákov. Takto zozbieraný papier môžu deti taktiež zaniesť do školy počas školského zberu.

Medzi zberový papier nepatria: viacvrstvové obaly z mlieka, džúsov, vína a ďalších nápojov (tento materiál sa vhadzuje do žltého kontajnera), tvrdé väzby kníh, asfaltové papiere a lepenky, preklepové papiere (tzv. kopiráky).

Hodnotenie: 73.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Separácia ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Separovanie odpadu  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií