BIO spotrebiteľ

Zákon o odpadoch a základné povinností občanov a firiem

07.12.2007 00:42
Zákon o odpadoch charakterizuje odpad ako „hnuteľnú vec, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo je v súlade so zákonom či osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť.“
Odpadové hospodárstvo v tej-ktorej obci (meste) musí byť v súlade so Zákonom o odpadoch (223/2001 Z. z.) a Programom odpadového hospodárstva (POH) a je upravené Všeobecne – záväzným nariadením (VZN) obce (mesta).

Zo zákona o odpadoch vyplávajú nasledovné základné povinností pre občanov a firmy:
 • Každý je povinný nakladať s odpadmi v súlade s týmto zákonom, teda aj pôvodca komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov na území mesta (obce) je povinný nakladať s nimi v súlade so VZN mesta (obce).

 • Každý je povinný sa zapojiť do zriadeného systému zberu komunálnych odpadov.

 • Každý je povinný užívať zberné nádoby zodpovedajúcemu systému zberu komunálnych odpadov v meste (obci), t. j. ak VZN mesta taxatívne vymenuje zložky odpadu, ktoré sa území mesta separujú (triedia), všetci občania a firmy sú povinné tieto zložky triediť a ukladať do nádob na to určených.
Od 1.1.2006 je zakázané zneškodňovať (skládkovať a spaľovať) biologický rozložiteľné odpady, ktoré sú súčasťou komunálnych odpadov. Takéto odpady sa môžu iba zhodnocovať, napr. kompostovaním (§ 18 ods. 3) písm. m) zákona o odpadoch).

K 1.1.2010 sú obce povinné zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov a všetci občania, firmy, školy … sú k danému daného dátumu povinné tieto komodity triediť.

Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Zákon o odpadoch a základné povinností ...

  odpad produkuje každý živý tvor a s týmto odpadom treba urobiť niečo čo nebude škodiť prírode a teda aj ľudom a zvieratám na tejto Zemi.Všetko čo kúpime má v cene aj veľké DPH a z toho 4by malo byť určité % na likvidáciu odpadov,každý človek platí za odvoz odpadov a povinne by sa malo separovať.Za vyhodenie odpadu mimo skládky trestať pokutami.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Odpoved

  Dobry den,

  ale toto vsetko je zaknom stanovene uz roky:

  - poplatky - zakon o miestnych daniach (582/2004 Z. z., § 77 az 83)

  - povinnosti obcanov a firiem - zakon NR SR c. 223/2001 Z. z. o odpadoch (novelizacia c. 406/2006 Z.z.) + VZN mesta (obce)

  Kto ma kontrolovat, ked ludia, ktori maju kontrolovat, to nekontroluju? Vsetko je formalne.

  Sk je su vytvorene podmienky na sepraciu, ludia maju informacie ... nohi to systemovo ignoruju a niet tej paky, ktora by to zmenila. Mestska policia sa promenaduje, statni uradnici .. bez komentara.

  Sledujte ako sa zdvihaju polatky za odpady - Trencin tusim k 800 SKK/osoba, Lipt. mikulas - zo 430 na 510 SKK ...

  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Separovanie odpaduNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií