BIO spotrebiteľ

Environmentálne vhodný výrobok

17.12.2007 00:10
Ide o označovanie výrobkov, pri ktorých bol zohľadnený celý životný cyklus. Udeľuje ho Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (Centrum environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov a technológii). Udeľuje sa od roku 1997.
Každá vyspelá krajina má vlastnú ekoznačku. Jednotlivé ekoznačky a nimi označené výrobky si krajiny Európskej únie vzájomne uznávajú. Preto sa neobávajte kúpiť výrobok, ktorý je označený ekoznačkou aj inej krajiny než Slovenska.

Medzi známejšie ekooznačenia patria: „Ekologický šetrný výrobek“ (ekoznačka ČR), „The Flower“ (ekoznačka EÚ), „De Blue Engel“ (ekoznačka SRN), „Nordic Svan“ (ekoznačka štátov severnej Európy), „Produkt ekologického zemědělství“ (ČR), „Ecology Energy Emissions Ergonomics“ (TCO – značka pre úspornú výpočtovú techniku), „Energy Star“ (značka pre úspornú výpočtovú techniku), „energetický štítok“ (označenie spotrebnej elektroniky z hľadiska spotreby energie – základná škála A až G trieda, A je najúspornejšia), „Őko – Tex“ (ekologický nezávadný textil – testovaný na obsaj škodlivín) apod.

Ekoznačka Slovenskej republiky
Znak - Environmentálne vhodný výrobokExistuje však množstvo výrobkov, ktoré ekoznačku nemajú. Aj pri ich kúpe myslíte, prosím, na životné prostredie:

 • Zamyslite sa nad vlastnosťami výrobku, ako je funkčnosť, účinnosť, trvanlivosť.
 • Zvážte spôsob, akým je výrobok zabalený! Koľko obalov je použitých? Z akých materiálov sú obaly vyrobené? Dajú sa tieto obaly recyklovať?

Materiálové kódy niektorých obalov:

1/PET/polyetylén tereftalát
2/HDPE/polyetylén s vysokou hustotou
3/PVC/polyvinyl chlorid
4/LDPE/polyetylén s nízkou hustotou
5/PP/polypropylén
6/PS/polystyrén
7/O/iné (others)-/C-PAP/viacvrstvové obaly
20,21/PAP/vlnitá lepenka a kartón
 • Pri elektrospotrebičoch si všímajte spotrebu energie (preštudujte energetický štítok výrobku). Cena výrobku totiž pozostáva z obstarávacej ceny a prevádzkovej ceny výrobku.
 • Pri spotrebičoch si taktiež všímajte spotrebu vody.
 • Pri čistiacich a pracích prostriedkoch uprednostňujte koncentráty. Ich zriedením získate potrebné množstvo chemikálie.
 • Zvážte „ekologickú stopu“ výrobku – z akej veľkej diaľky bol výrobok dovezený? Hľadajte zodpovedajúci výrobok z miestnej produkcie.
 • Všímajte si informácie na obaloch a etiketách.

Hodnotenie: 68%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Environmentálne vhodný ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Separovanie odpadu  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií