Cieľom pilotného projektu „Biopotraviny do škol“ realizovaného v Českej republike bolo nájsť praktické riešenia pre zapojenie ekologických poľnohospodárov do zásobovania školských jedální a tieto riešenia a získané poznatky poskytnúť k aplikácii ďalším záujemcom. V súvislosti s projektom bola v januári 2008 spustená webová stránka BIO do škol www.biodoskol.cz.
Webová stránka BIO do škol
www.biodoskol.cz, ktorá ponúka informácie a rady ako zavádzať biopotraviny do školského stravovania. Všetky informácie na webe sú zadarmo k dispozícii záujemcom z radov škôl, školských kuchyní či miestnych iniciatív rodičov.
Server Biodoskol.cz

Biopotraviny do škol - manuál
Biodoskol.cz ponúka pomoc tým školským kuchyniam, ktoré si uvedomujú, že spôsob a kvalita stravovania v škole ma významný dopad na zdravie detí v dospelosti a preto chcú variť z tých najlepších surovín. Zároveň im dáva možnosť, ako prostredníctvom nákupu
bioproduktov od miestnych ekologických poľnohospodárov pomáhať ochrane životného prostredia. Detailný „
Manuál zavádzania biopotravín“ im názorne ukáže postup, ktorý zvoliť, aby bola ich aktivita úspešná. Kuchárkam tiež ponúka praktickú knihu receptov „
Varíme z biopotravín v školských jedálňach“, plnú návodov, rád a samozrejme receptov. Kuchárka je pre záujemcov nielen v elektronickej, ale aj v tlačenej podobe. Aby vedeli, kde a od koho biopotraviny nakúpiť, ponúka www.biodoskol.cz aj
zoznamy dodávateľov biopotravín. Svoju ponuku biopotravín môže na web pridať ktorýkoľvek bio farmár, výrobca biopotravín alebo obchodník, slúži mu k tomu jednoduchý formulár.
Prostredníctvom
www.biodoskol.cz sa môže každá škola, ktorá už biopotraviny vyskúšala, podeliť so svojimi skúsenosťami a inšpirovať tak ďalšie školy k nasledovaniu. Web stránka ale nie je určená len pre školské kuchyne. Ponúka vzdelávacie materiály pre pedagógov, ktorí chcú tému udržateľného poľnohospodárstva a produkcie potravín zaradiť do výučby vo svojom predmete. Celoživotné návyky sa budujú už v detstve a keď učitelia deťom ukážu, ako a kde sa potraviny vyrábajú, ovplyvní to ich budúce chovanie ako spotrebiteľov. Aby si deti vážili hodnôt, ktoré im zdravé a ekologicky vyrobené potraviny prinášajú, je potrebné, aby si uvedomili, odkiaľ pochádzajú a ako sa vyrábajú.
Výsledky projektu Biopotraviny do škôl
V prieskume na školách zapojených do pilotného projektu bolo zistené, že 85% rodičov by uvítalo, keby školská jedáleň, ktorú navštevujú ich deti, varila z biopotravín, a sú ochotní podieľať sa na prípadnom zvýšení ceny obedov. Viac ako 60% rodičov je dokonca ochotná kvôli tomu priplácať za obedy o 10 a viac %. Pozitívne sa tiež rodičia stavajú k zavedeniu témy udržateľného poľnohospodárstva do výučby a k návšteve ekologickej farmy v rámci vyučovania. „To sú všetko dobré predpoklady pre úspech zavedenia biopotravín do školského stravovania,“ dodáva Tom Václavík, vedúci projektu.
Projekt sa tiež snažil vyhodnotiť, či a o koľko sa zavedením biopotravín zvýšia náklady na prípravu obedov. Šesť zo siedmich škôl už niektoré biopotraviny nakupuje, najčastejšie zemiaky, zeleninu, nápoje, obilniny, cestoviny a strukoviny – cena obeda sa priemerne zvýšila do 10%. Pedagógovia z pilotných škôl jednoznačne zavedenie biopotravín vítajú, 95% opýtaných je za, 73% pedagógov je tiež ochotných začleniť témy udržateľnej produkcie do výučby a 90% súhlasí s tým, aby deti raz za školskú dochádzku v rámci vyučovania navštívili ekologickú farmu. Vedúci školských jedální sa zhodujú v tom, že najväčšou prekážkou pre zaistenie väčšieho podielu biopotravín je ich vysoká nákupná cena a nedostatok informácií o ponuke. Niektoré prekážky sa projekt snaží riešiť prostredníctvom platformy
www.biodoskol.cz.
Výsledkom pilotného projektu „Biopotraviny do škôl“ je zistenie, že pre úspech zavedenia miestnych biopotravín do verejného stravovania je nutný komplexný prístup k otázke potravín a ekologického poľnohospodárstva. Neoddeliteľnou súčasťou aktivít by preto malo byť vzdelávanie žiakov, pedagógov, rodičov a pracovníkov školských jedální, ale tiež, samozrejme, poľnohospodárov. Každý žiak by najmenej jedenkrát za školskú dochádzku mal navštíviť fungujúcu ekologickú farmu, školy by mali znovu obnoviť školské záhrady a podporovať kurzy varenia. Nedajú sa očakávať rýchle výsledky. Je nutné do aktivít zapojiť celú školu vrátane rodičov.
PS: Pilotný projekt „BIO do škol“ bol súčasťou projektu Sieť medzinárodných centier Agro-envi-info spolufinancovaného Európskym sociálnym fondom a štátnym rozpočtom Českej republiky.