BIO spotrebiteľ

Biopotraviny do škôl – pilotný projekt v ČR

19.02.2008 13:27 Zdroj: BIO obchod 2/2008
Cieľom pilotného projektu „Biopotraviny do škol“ realizovaného v Českej republike bolo nájsť praktické riešenia pre zapojenie ekologických poľnohospodárov do zásobovania školských jedální a tieto riešenia a získané poznatky poskytnúť k aplikácii ďalším záujemcom. V súvislosti s projektom bola v januári 2008 spustená webová stránka BIO do škol www.biodoskol.cz.
Webová stránka BIO do škol www.biodoskol.cz, ktorá ponúka informácie a rady ako zavádzať biopotraviny do školského stravovania. Všetky informácie na webe sú zadarmo k dispozícii záujemcom z radov škôl, školských kuchyní či miestnych iniciatív rodičov.


Server Biodoskol.cz

Biopotraviny do škol - manuál
Biopotraviny do škol - manuál
Biodoskol.cz ponúka pomoc tým školským kuchyniam, ktoré si uvedomujú, že spôsob a kvalita stravovania v škole ma významný dopad na zdravie detí v dospelosti a preto chcú variť z tých najlepších surovín. Zároveň im dáva možnosť, ako prostredníctvom nákupu bioproduktov od miestnych ekologických poľnohospodárov pomáhať ochrane životného prostredia. Detailný „Manuál zavádzania biopotravín“ im názorne ukáže postup, ktorý zvoliť, aby bola ich aktivita úspešná. Kuchárkam tiež ponúka praktickú knihu receptov „Varíme z biopotravín v školských jedálňach“, plnú návodov, rád a samozrejme receptov. Kuchárka je pre záujemcov nielen v elektronickej, ale aj v tlačenej podobe. Aby vedeli, kde a od koho biopotraviny nakúpiť, ponúka www.biodoskol.cz aj zoznamy dodávateľov biopotravín. Svoju ponuku biopotravín môže na web pridať ktorýkoľvek bio farmár, výrobca biopotravín alebo obchodník, slúži mu k tomu jednoduchý formulár.

Prostredníctvom www.biodoskol.cz sa môže každá škola, ktorá už biopotraviny vyskúšala, podeliť so svojimi skúsenosťami a inšpirovať tak ďalšie školy k nasledovaniu. Web stránka ale nie je určená len pre školské kuchyne. Ponúka vzdelávacie materiály pre pedagógov, ktorí chcú tému udržateľného poľnohospodárstva a produkcie potravín zaradiť do výučby vo svojom predmete. Celoživotné návyky sa budujú už v detstve a keď učitelia deťom ukážu, ako a kde sa potraviny vyrábajú, ovplyvní to ich budúce chovanie ako spotrebiteľov. Aby si deti vážili hodnôt, ktoré im zdravé a ekologicky vyrobené potraviny prinášajú, je potrebné, aby si uvedomili, odkiaľ pochádzajú a ako sa vyrábajú.


Výsledky projektu Biopotraviny do škôl

V prieskume na školách zapojených do pilotného projektu bolo zistené, že 85% rodičov by uvítalo, keby školská jedáleň, ktorú navštevujú ich deti, varila z biopotravín, a sú ochotní podieľať sa na prípadnom zvýšení ceny obedov. Viac ako 60% rodičov je dokonca ochotná kvôli tomu priplácať za obedy o 10 a viac %. Pozitívne sa tiež rodičia stavajú k zavedeniu témy udržateľného poľnohospodárstva do výučby a k návšteve ekologickej farmy v rámci vyučovania. „To sú všetko dobré predpoklady pre úspech zavedenia biopotravín do školského stravovania,“ dodáva Tom Václavík, vedúci projektu.

Projekt sa tiež snažil vyhodnotiť, či a o koľko sa zavedením biopotravín zvýšia náklady na prípravu obedov. Šesť zo siedmich škôl už niektoré biopotraviny nakupuje, najčastejšie zemiaky, zeleninu, nápoje, obilniny, cestoviny a strukoviny – cena obeda sa priemerne zvýšila do 10%. Pedagógovia z pilotných škôl jednoznačne zavedenie biopotravín vítajú, 95% opýtaných je za, 73% pedagógov je tiež ochotných začleniť témy udržateľnej produkcie do výučby a 90% súhlasí s tým, aby deti raz za školskú dochádzku v rámci vyučovania navštívili ekologickú farmu. Vedúci školských jedální sa zhodujú v tom, že najväčšou prekážkou pre zaistenie väčšieho podielu biopotravín je ich vysoká nákupná cena a nedostatok informácií o ponuke. Niektoré prekážky sa projekt snaží riešiť prostredníctvom platformy www.biodoskol.cz.

Výsledkom pilotného projektu „Biopotraviny do škôl“ je zistenie, že pre úspech zavedenia miestnych biopotravín do verejného stravovania je nutný komplexný prístup k otázke potravín a ekologického poľnohospodárstva. Neoddeliteľnou súčasťou aktivít by preto malo byť vzdelávanie žiakov, pedagógov, rodičov a pracovníkov školských jedální, ale tiež, samozrejme, poľnohospodárov. Každý žiak by najmenej jedenkrát za školskú dochádzku mal navštíviť fungujúcu ekologickú farmu, školy by mali znovu obnoviť školské záhrady a podporovať kurzy varenia. Nedajú sa očakávať rýchle výsledky. Je nutné do aktivít zapojiť celú školu vrátane rodičov.

PS: Pilotný projekt „BIO do škol“ bol súčasťou projektu Sieť medzinárodných centier Agro-envi-info spolufinancovaného Európskym sociálnym fondom a štátnym rozpočtom Českej republiky.

Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Biopotraviny do škôl – pilotný projekt ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií