BIO spotrebiteľ

Šumavský biomed a ekologický chov včiel

28.02.2008 08:59
Ocenenie Česká biopotravina roka roku 2007 získal biomed pána Pintíře zo Šumavy. Zaujímavú Vás detaily ekologického chovu včiel a spracovania biomedu?
Lúčny med
Lúčny med
Chovateľ - ekologický včelár musí byť registrovaný v súlade so zákonmi EU a ČR o ekologickom poľnohospodárstve a musí rešpektovať všetky dané zákonné podmienky, hlavne umiestniť včelstvá tak, aby bol zaručený dostatok prírodného nektáru, medovice a peľu pre včely a prístup k vode. Umiestnenie musí byť také, aby v okruhu 3 kilometrov od umiestnenia včelstiev sa zdroje nektáru a peľu skladali prevažne z kultúr pestovaných ekologickým spôsobom a/alebo divoko rastúcimi rastlinami a zaistiť dostatočnú vzdialenosť od všetkých nepoľnohospodárskych zdrojov znečistenia, ktoré by mohli viesť k zamoreniu. Musí vylúčiť akékoľvek cudzorodé látky, hlavne chemické veterinárne látky pre liečenie včelstiev. Je zakázané umelé prikrmovanie včelstiev, na konci období produkcie je treba včelstvám zabezpečiť dostatočné zásoby medu a peľu k ich prezimovaniu. Umelá výživa včelstiev je povolená, pokiaľ je ich prežitie ohrozené extrémnymi klimatickými podmienkami. Umelá výživa musí pozostávať z medu pochádzajúceho z ekologického poľnohopodárstva, a to prednostne naviac z rovnakej jednotky.

Úle
Úle
Úle musia byť vyrobené zásadne z prírodných materiálov, nezávadných z hľadiska životného prostredia a z hľadiska včelárskych produktov.

Chov "Pošumavských včeličiek" na sklonku roku 2006 úspešne splnil všetky zákonné kritériá a bol zaradený do ekologického poľnohospodárstva - včelárenie s BIO produkciou. Chov sa nachádza v Pošumavskom kraji. Včelstvá sú umiestené v rozsiahlych lesných komplexoch okresov Klatovy a Plzeň-juh, kde sú chované v neprerušenej línii viac než 100 rokov, pričom sú rozchované z divokej pôvodnej stredoeurópskej - české medonosné včely (Apis mellifera mellifera L.) - ekotyp Včela Pošumavská, ktorá bola odchytená v divokej prírode na rovnakom mieste, kde sú včelstvá doteraz chované.

Hlavnou filozofiou chovu je poznávanie života včiel a ich prirodzené opatrovanie v súlade s prírodnými zákonmi s cieľom bezzásahovosti a získavaniu plnohodnotných, čistých včelích produktov plných včelej, resp. prírodnej, pozitívnej energie.

Celý chov včiel je špecifický až unikátny, čo vychádza z jeho filozofie. Ďalším špecifikom je experimentálna činnosť zameraná na životné prejavy predovšetkým "Včely pošumavskej" a s ním spojená produkcia jednodruhových medov v BIO kvalite. Z unikátnych bioemedov je možné menovať med maliníkový, krušinový, vŕbový, ostružiníkový, z divokej višne, jedľový, borovicový a ďalšie.

Každý biomed má svoju charakteristiku, vôňu, farbu, chuť aj obsahy základných živín, je charakterizovaný aj špecifickými liečebnými účinkami na ľudský organizmus, pre ktoré si nachádza svojich konečných spotrebiteľov a uspokojuje ich výnimočné potreby.

Detailné informácie a fotografie nájdete na www.sweb.cz/sumavskymed.

Hodnotenie: 90%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Šumavský biomed a ekologický chov ...

  Biomed ???

  ...nás na fotografii, která článek provázela, rozesmál nápis, který hlásal „Krušinový med“. Znalci přírody a včelaření ví, o čem je řeč. Pro ostatní - je to stejné, jako kdyby naše farma dodávala na trh „Sněženkový med“, obojí je nemožné. Ostatně celý článek (ve většině periodik podobný) byl proložen podobnými nesmysly: http://www.vcely.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=98
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Ekologické poľnohospodárstvo
Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií