BIO spotrebiteľ

Borovica lesná

04.03.2008 07:40
V nasledujúcom príspevku by sme Vám radi predstavili obydlie - úkryt tohto živočícha. Je ním dutina stromu borovice lesnej (Pinus sylvestris). Často sa jej zvykne vravieť aj borovica sosna.
Borovica lesná
Borovica lesná
Na prvý pohľad pozorovateľa upúta kôrou - borkou, ktorá šupinovite opadáva. V dolnej časti kmeňa je hrubá, pozdĺžne rozbrázdená. Dlhý kmeň má červenkastú farbu.

Strom dorastá až do výšky 40 m. Má silné a pomerne hlboké korene, preto silný vietor borovicu zlomí, ale nevyvráti. Počas rastu stromu je koruna spočiatku kužeľovitá, neskôr sa však zmení a nadobúda nepravidelný tvar s plochým vrcholom.

Ihlicovité listy - ihlice vyrastajú na konároch po dvoch z jedného miesta, sú tuhé, špicaté a pichľavé. Po 2-3 rokoch opadávajú. Nikdy však nie naraz ako je to u listnatých drevín, preto si málokto túto výmenu ihneď všimne.

Navonok je tento strom vždy zelený a pozorovateľovi sa javí, že ihlice neopadávajú. Odkiaľ by sa však nabralo opadnuté ihličie na zemi?

Borovica lesná v zime
Borovica lesná v zime
Kvitne v máji. Kvety sú nenápadné, na jednom strome dvojaké. Samčie (obsahujúce tyčinky s peľovými zrnkami) majú žltú farbu. Samičie sú fialové, zložené zo šupín, na ktorých sú vajíčka. Po oplodnení vajíčka vniká semeno.

Semená borovice dozrievajú dva roky, preto na jednom strome môžeme nájsť jednoročné zelené šišky, ale i dvojročné hnedé šišky. Semená s blanitým krídlom nie sú ukryté v plode (ak zatrasieme šiškou, vypadnú z nej), preto borovicu, podobne ako aj iné ihličiny, zaraďujeme medzi rastliny nahosemenné.

Borovica lesná je rozšírená v celej Európe, na juhu iba v horách. Prispôsobuje sa rôznym podmienkam prostredia - rastie v lesoch, na skalách i piesočnatých pôdach. Na Slovensku je okrem prirodzeného výskytu tiež vysádzaná - najmä na piesočnatých pôdach na Záhorí.

Drevo obsahuje veľa živice, je mäkké, trvanlivé.

Borovica lesná - detail
Borovica lesná - detail
Využitie má aj ako liečivá rastlina - zbierajú sa púčiky, avšak iba z vyrúbaných stromov (zber púčikov zo živých drevín je zakázaný) Droga obsahuje silicu, triesloviny, horčiny, glykozidy a organické kyseliny. Vnútorne sa používa pri chorobách dýchacích ciest, formou kúpeľov sa aplikuje pri nespavosti, neurotizme a reumatizme. Borovicový éterický olej má vzpružujúce, antiseptické a dezinfekčné vlastnosti. Oficiálna medicína využíva živicu z poraneného kmeňa ako prísadu do mastí na vredy, protireumatických mazadiel a tiež na inhalácie pri bronchitídach.

Hodnotenie: 88.8%, 18 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Borovica ...

  borovica je velmi zaujimavi strom
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: :P

  Diky aspon som sa mohla naucit na test
  ela   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Borovica lesná

  naucila som sa na pisomku ...aspon
  kika   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií