BIO spotrebiteľ

NAJOBĽÚBENEJŠIA ČESKÁ BIOPOTRAVINA ROKA 2007

07.04.2008 15:03
V nedeľu 30.3.2008 boli na veľtrhu Biostyl 2008 vyhlásené výsledky spotrebiteľskej ankety „Nejoblíbenější česká biopotravina roku 2008“. Tento titul získali čoko-kokosky so špaldovou múkou z Biopekárne Zemanka.
Nejoblíbenější česká biopotravina roku 2008
Nejoblíbenější česká biopotravina roku 2008
Na druhom mieste sa v hodnotení spotrebiteľov umiestnil biely jogurt z kozieho mlieka z rodinnej farmy Pavla a Jitky Dobrovolných DORA, tretie miesto získala hrušková pálenka z hrušiek Madame Verte zo Zámockých sadov Chrámce manželov Syrovátkových.

Výherné koše
Výherné koše
Slávnostné vyhlásenie sa uskutočnilo na Medzinárodnom veľtrhu zdravej výživy, ekológie a zdravého životného štýlu BIOSTYL 2008 na pražskom Výstavisku v Holešovicích. Víťaz súťaže získal možnosť používať na svojich výrobkoch označenie „ČESKÉ BIO 2008“, všetci traja ocenení obdržali kupón na bezplatné využitie stánku na veľtrhu Biostyl 2009.

Súťaž zorganizovalo občianske združenie PRO-BIO LIGA v spolupráci so spoločnosťou Incheba Praha, ktorá je okrem iného organizátorom veľtrhu Biostyl. Spotrebitelia mohli od 14.2. do 30.3. 2008 hlasovať za svoju najobľúbenejšiu biopotravinu formou anketových lístkov alebo elektronicky na adrese www.biospotrebitel.cz. Vyberať mohli zo 76 výrobkov, ktoré boli prihlásené do tohoročnej odbornej súťaže Česká biopotravina roku 2007, z ktorej nominácia na Najobľúbenejšiu českú biopotravinu roka vychádza. Tretieho ročníka súťaže sa zúčastnilo vyše 2200 hlasujúcich spotrebiteľov.

V rámci slávnostného vyhlásenia výsledkov pani Květa Fialová vylosovala 5 anketových hlasovacích lístkov, ktorých majitelia získali od usporiadateľov 5 Fair Trade košov plných nominovaných biopotravín. Ceny poskytli výrobcovia nominovaných výrobkov a Centrum férového obchodu (www.cefeob.cz), ktorým touto cestou ďakujeme.

Výherkyňami z radov spotrebiteľov sa stali: Marie Škorničková, Olga Martínková, Lenka Měchurová, Veronika Svobodová a Martina Vitáčková. Týmto všetkým hlasujúcim za podporu súťaže ďakujeme.

Krátka informácia o výrobcoch víťazných produktov:

Biopekárna Zemanka
Pekáreň manželov Jana a Hany Zemanových sa zaoberá ručnou výrobou biosušienok a krekrov slaných i sladkých príchutí. Výrobky Biopekárne Zemanka ponúka celá rada biopredajní a predajní zdravej výživy. Viac www.biopekarnazemanka.cz

Dvůr Ratibořice
Kozia farma manželov Dobrovolných Dvůr Ratibořice sa špecializuje na produkciu kozích bioproduktov. Široká škála kozích výrobkov od jogurtov až po syry sa vyrába v mliekarni, ktorá je súčasťou farmy. V súčasnej dobe sa na farme chová cca 225 kôz plemena koza biela krátkosrstá. Viac www.kozimleko.cz

Zámecké Sady Chrámce
Ekologické sady manželov Syrovátkových patria svojou plochou medzi najväčšie ekosady v ČR. Zámocké sady spracovávajú celý rad druhov ovocia, z ktorých tradičným šetrným spôsobom vyrábajú širokú škálu ovocných bioproduktov (mušty, sušené ovocie, pálenku atd.). Viac na www.zameckesadychramce.com.

Podrobné výsledky hlasovania (poradie na prvých 10 miestach)
Poradie Číslo výrobku Názov výrobku Producent Počet obdržaných hlasov
1. 2. Čoko-kokosky se špaldovou moukou Biopekárna Zemanka 131
2. 53. Bílý jogurt z kozího mléka Dvůr Ratibořice 124
3. 44. Hrušková pálenka z hrušek Madame Verte Zámecké sady Chrámce 102
4. 54. Bio kysaný nápoj - jahoda Mlékárny Valašské Meziříčí, s. r. o. 96
5. 45. Lažanský Rubín, jablečný bio mošt Moštovna Lažany, výroba nápojů, s. r. o. 91
6. 28. Pohánky BIO kokosové Lifefood Czech Republic, s. r. o. 89
7. 11. Bio müsli křupavé s čokoládou a ořechy Emco, s. r. o. 68
8. 75. Bio hovězí zadní bez kosti Moravan, a. s. 62
9. 46. Lažanský Rubín, hruškový bio mošt Moštovna Lažany, výroba nápojů, s. r. o. 59
10. 1. Vícezrnné sušenky s vločkami a kousky čokolády Biopekárna Zemanka 57
Celkom hlasujúcich       2223


Zoznam víťazov minulých rokov:

2006 - Biohovězí maso, výrobca: Biopark, s.r.o. Velký Šenov
2007 - Bio kysaný nápoj, výrobca: Mlékárna Valašské Meziříčí, s.r.o.

Zdroj: tlačová správa z 31.3.2008, združenie PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství, www.biospotrebitel.cz

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: NAJOBĽÚBENEJŠIA ČESKÁ BIOPOTRAVINA ROKA ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Biopotraviny, bioprodukty
  Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií