Orech kráľovský. Jedna z najpestovanejších drevín sveta. Kto z nás by ho nepoznal. Jeho chutné plody sú zastúpené v našom jedálničku už po dlhé stáročia.
Vlašské orechy sú vysoko koncentrovanou potravinou – sú veľmi bohaté na zdravé tuky, kvalitné proteíny, vitamíny E, B1 a B6, minerály a stopové prvky - fosfor, draslík, železo, horčík, zinok, meď, mangán. Hrsť orechov denne je tou pravou potravou pre naše srdce i nervovú sústavu.
Vlašské orechy (foto: www.dobrarada.sk)
Orech kráľovský je všestranne užitočný strom, má relatívne rýchlo rastúce drevo, kvety sú medonosné a orechy sú nutrične veľmi hodnotné. Čo možno nepoznáte, je história tohto stromu...
História
Tieto naše krásne stromy sa k nám dostali z juhozápadnej Európy. Dlhoročným pestovaním vzniklo niekoľko odrôd, dnes ich poznáme asi 150 druhov. Ako vlasť orechov sa väčšinou uvádza územie cez Malú Áziu až do západnej Číny.
Už v dobe bronzovej sa objavili prví zástupcovia tohto druhu. Antické Grécko orechy nazývalo perzské alebo kráľovské, dá sa teda predpokladať široké využitie už v tých dobách a aj miesto, odkiaľ sa do Grécka dostávali. V rímskej ríši bol orech zasvätený bohu Jupiterovi, odtiaľ je latinský názov Juglans – jovis glans – Jupiterov žaluď. Rimania v rámci svojich dobyvateľských výprav rozšírili orech do severnej a západnej Európy. A až v 17.stom storočí „prišiel“ do Ameriky. Dnes sú vlašské orechy významným produktom vývozu krajín ako Francúzsko, Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Kalifornia, Chille či ostatné krajiny Južnej Ameriky.
Nutričné kvality
Tuky tvoria až ti pätiny hmotnosti orecha (61,9%). Pozostávajú najmä z nenasýtených mastných kyselín, ale obsahujú aj dve esenciálne mastné kyseliny - linolovú a linolénovú, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Vlašské orechy obsahujú do 14,3% vysoko kvalitných
proteínov. Odporúča sa kombinácia orechov s obilím (chlebom, kašou s obilných zŕn – pšenica, pšenica špaldová, ovos...), aby sme získali úplné proteíny (orechom chýba esenciálna aminokyselina metionín, kým obilie má zase nedostatok lyzínu a tretonínu).
Uhľohydrátov obsahujú orechy pomerne málo (13,5%), čo ocenia najmä diabetici.
Vlašské orechy sú dobrým
zdrojom vitamínu B1, B2, B3 (niacínu) a
B6. Vitamín B1 alebo tiamín je potrebný na fungovanie srdca a na rovnováhu nervovej sústavy. Vitamín B6 pyridoxín sa stará o správne fungovanie mozgu a tvorbu červených krviniek. Vlašské orechy sú bohaté na fosfor, draslík, železo a horčík. Zo stopových prvkov obsahujú zinok (2,73mg na 100g) – viac ako ryby alebo mäso (okrem
pečene). Zinok je dôležitý pre
imunitný systém a hojenie rán. Vysoký je aj obsah medi (1,39mg na 100g), dôležitej pre vstrebávanie železa v črevách a pri prevencii chudokrvnosti. Ďalším dôležitým stopovým prvkom vo vlašských orechoch je mangán (2,9mg v 100g). Viac mangánu obsahujú len lieskové oriešky, sója, fazuľa a obilie. Mangán podporuje plodnosť u oboch pohlaví.
Vlašské orechy pre zdravie
Vlašské orechy sú výbornou potravou pre chorých
na srdce - mastné kyseliny tvoria primárny zdroj energie pre srdcové bunky a vitamín B1 podporuje svalové funkcie. Vlašské orechy pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, riziko arteriosklerózy a infarktu. Vlašské orechy by preto mali pravidelne konzumovať všetci ľudia, ktorých trápia srdcovo-cievne ochorenia – srdcová nedostatočnosť, angina pectoris, pri hrozbe infarktu alebo po jeho prekonaní. Podľa výskumu robeného v Kalifornii, pravidelná konzumácia orechov aspoň 5x do týždňa znižuje riziko infarktu až o polovicu. Ďalším výsledkom výskumu bolo, že denná dávka 80g orechov počas dvoch mesiacov zníži hladinu LDL cholesterolu o 16%.
Vlašské orechy sú tiež známe ako „
potrava pre mozog“, najmä vďaka obsahu esenciálnych mastných kyselín, lecitínu, fosforu a vitamínu B6. Orechy zlepšujú duševnú výkonnosť a navracajú silu a rovnováhu nervovej sústave, preto by ich mali jesť hlavne študenti a duševne pracujúci ľudia a tiež všetci, ktorých trápi podráždenosť, depresia stres alebo nervové vyčerpanie.
Konzumácia vlašských orechov je vhodná na
sexuálne problémy a
neplodnosť. Kvôli nízkemu obsahu uhľohydrátov a vysokej nutričnej hodnote sú vlašské orechy prospešné a ľahko stráviteľné aj
pre diabetikov.
Vlašské orechy majú sladkú chuť, teplú povahu a pôsobia hrejivo na dráhy ľadvín, pľúc a hrubého čreva. Taktiež zahrievajú pľúca, čím zlepšujú zdravotný stav pri astme a neposlednom rade podporujú peristaltiku čriev.
Okrem plodov za zmienku stoja čerstvé
orechové listy. Sú ľudovo známe ako insekticídum, napríklad proti blchám. Majú
antiseptické účinky (pozor: nesmú ísť do kompostu, lebo zabraňujú mikroorganizmom pracovať). Nálev z listov dezinfikuje, používa sa ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny, výborné sú tiež do kúpeľov pri nadmernej potivosti nôh.
Skladovanie a konzumácia
Olúpané jadrá treba skladovať na suchom a tmavom mieste, nakoľko ľahko oxidujú. Veľmi obľúbené a hlavne chutné riešenie je: zaliať kilo orechov medom, prehriať opatrne a môžeme po vychladnutí postupne konzumovať. Mňam!
Vlašské orechy na tanieri - recepty
Nátierka s vlašskými orechmi
1 malé maslo
2PL lahôdkového sušeného droždia (tebi)
soľ
hrsť vlašských orechov
Vopred zmäknuté maslo roztlačíte, pridáte lahôdkové droždie, štipku soli a nasekané orechy. Túto nátierku pripravíte za chvíľu a je nielen veľmi chutná ale aj vizuálne zaujímavá. Chlebíčky môžete ozdobiť polkou vlašského orecha.
Obilná kaša s ovocím, medom a orechmi
1 šálka pšenice/pšenice špaldovej BIO
2 šálky vody
1čl medu BIO
1 jablko alebo iné ovocie
pár orechov
Pšenicu, ktorá bola aspoň 12 hodín namočená vo vode uvaríme vo vode do mäkka (cca 1hod). Vodu zlejeme, pšenicu naložíme na tanier a ochutíme a ozdobíme medom, na plátky nakrájanými jablkami (banánom, bobuľami hrozna...) a orechmi. Výdatné a zdravé raňajky, ktoré ocenia nielen priaznivci zdravej výživy.
A aký je Váš obľúbený recept s vlašskými orechmi?
Zdroje:
www.walnutinfo.com
www.celostnimedicina.cz
zdrava-vyziva.abecedazdravi.cz
Zdravie a sila v potrave, Advent Orion