BIO spotrebiteľ

Smrek obyčajný

16.04.2008 09:30
Keďže vyššie spomenutý krivonos smrekový sa živí takmer výlučne semenami smrekov, ďalší príspevok bude venovaný práve tomuto ihličnatému stromu.
Konárik smreka obyčajného
Konárik smreka obyčajného
Smrek obyčajný (Picea abies)

Tento ihličnatý strom je systematicky zaradený k nahosemenným rastlinám, do čeľade borovicovité (Pinaceae).

Dorastá do výšky 60 m, z diaľky ho poznáme podľa kužeľovitej koruny. Ihlice sú dlhé asi 1 - 1,5 cm a vyrastajú na konárikoch po jednom z jedného miesta, sú kefkovito rozostavené, veľmi pevné, končisté. Kvitne od apríla do mája, samčie a samičie kvety sa odlišujú farbou. Mladé šišky spočiatku rastú smerom hore (viď foto), dozrievajú v prvom roku. Zrelé šišky sú hnedej farby, majú valcovitý tvar a visia smerom dole.

Mladé šišky rastú smerom nahor, zrelá šiška visí dole
Mladé šišky rastú nahor, zrelá šiška visí dole
Rastie od juhu Európy až po Severné more. Na Slovensku tvorí prirodzené lesy vo vyšších polohách. V nadmorskej výške 1500 - 1550 metrov je prirodzenou hranicou lesa.

Ekologické nároky nemá vysoké. Dobre sa mu darí na rozmanitom geologickom podklade, uprednostňuje hlinité a piesočnaté pôdy. Výborne znáša nízke teploty. Je pôvodnou drevinou vo vysokohorských polohách (900 - 1550 m nad morom). V minulosti ho vysádzali na rozsiahlych plochách aj na stanovištiach vhodných pre listnaté lesy.

Často sa pestuje pre drevo a na ochranu pôdy. Drevo je rovnomerne štiepateľné, pružné, ľahko opracovateľné, mäkké. Využíva sa v drevárskom a papiernickom priemysle.

Smrek obyčajný s mladými šiškami
Smrek obyčajný s
mladými šiškami
Kôra obsahuje veľa tanínu. Surová sa spracúva na debnársku smolu, terpentín a kolofóniu. V ľudovom liečiteľstve sa osvedčil odvar z mladých ihlíc a konárikov.

Hodnotenie: 76%, 10 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Smrek ...

  Smrek

  Je to zaujimavi clanok.Strasne sa mi to paci pretoze sa mozem o smreku vela dozvediet.
  Veronka

  celkom dobry clanok

  JE CELKOM POUCNY ALE VIDEL SOM AJ LEPSIE POUCNEJSIE

  osmreku sa chcem vela dozvediet lebo pracujem na jednom projekte z prvouki

  dominnges

  fakt husty clanok robim sneho projekt :D
  dominoČítať celú diskusiu k článku (11 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií