BIO spotrebiteľ

Poniklec slovenský
Pulsatilla slavica

23.04.2008 06:52
Túto jarnú okrasu prírody je takmer nemožné si nevšimnúť. Poniklec slovenský patrí k najskôr kvitnúcim rastlinám (marec - máj).
Zamatovo hebká krása... Ale pozor, poniklec je jedovatý
Zamatovo hebká krása... Ale pozor, poniklec je jedovatý
V botanickom systéme je Poniklec slovenský zaradený k dvojklíčnolistovým krytosemenným rastlinám, patrí do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).

Stonka je dužinatá, chlpatá. Dosahuje výšku 5 - 20 cm (v čase zrelosti plodov až 30 cm). Kvety nás upútajú modrou alebo fialovou farbou. Najskôr majú zvončekovitý tvar, neskôr sú roztvorené. Piestiky dozrievajú pred pukaním peľníc.

Opelenie sprostredkuje hmyz - včely, čmele, motýle. Po opelení a oplodnení sa kvety menia na suché nepukavé plody - nažky s chlpatým, dlhým zobáčikom. Listy vyrastajú až po odkvitnutí kvetov, sú dlhostopkaté s vlnatými chlpami, vyrastajú v prízemnej ružici.

Poniklec slovenský - endemit
Poniklec slovenský - endemit
Poniklec slovenský patrí k trvácim bylinám, zimu pretrváva mnohohlavovým podzemkom.

Je to slovenský (západokarpatský) endemit, rastie na vápencovo- dolomitickom podklade na strednom a východnom Slovensku v podhorských i horských polohách. Obľubuje výslnné kamenisté stráne i pukliny skál.

Na Slovensku sa vyskytuje v dvoch varietách (poddruhoch). Poddruh Pulsatilla slavica slavica rastie v južnejších častiach svojho areálu, podruh Pulsatilla slavica wahlenbergii je rozšírený od Liptova cez Spiš až po Košice.

Jarná okrasa prírody. Netrhať, poniklec je zákonom chránený!
Jarná okrasa prírody.
Netrhať, poniklec je zákonom chránený!
Poniklec slovenský svojou nádherou láka k odtrhnutiu nejedného návštevníka prírody, ale pozor! Celá rastlina, najmä jej nadzemná časť, je jedovatá. Hlavnou účinnou látkou je proanemonín, ktorý pôsobí miestne silne dráždivo – na pokožke vyvoláva zápaly, pri ústnom podaní spôsobuje zvracanie a hnačky. Po vstrebaní pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém. Čerstvé rastliny vyvolávajú u dobytka žalúdočné a črevné zápaly, podráždenie obličiek a prítomnosť krvi v moči.

Poniklec slovenský patrí k zákonom chráneným druhom, jeho spoločenská hodnota dosahuje 500 Sk (Zbierka zákonov č. 24 z roku 2003).

Hodnotenie: 70%, 16 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Poniklec ...

  tip na vylet

  Na Sitne prave kvitnu ...
  Zuzana Gallayova   Reagovať
   
  0
   
  0

  PR Kobela pri Novom Meste nad Váhom sa práve zahalila do fialového koberca... treba vidieť !
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií