BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (1)

08.09.2004 21:38
Ako sme písali v článku Robte s nami výstavu hľadáme 30 fotografii na výstavu o EP a BIO potravinách. Dnes začíname s prvou seriou fotografii...

Malá nápoveda k Vašej úlohe: Kliknutím na obrázok dostane fotografia Váš hlas.
Tým kliknutím sa dostanete k napísaniu Vášho názvu, názoru, myšlienky...Pod lipou
Pán František Špatný žije na ekofarme na Šumave. Chová kozy, vyrába syr a poskytuje služby v agroturistike. Posedeli sme s ním pod lipou, ochutnávali lahodné syry, rozprávali sa o živote (nielen ekologických poľnohospodárov) a listovali v kronike návštev na farme. Zaujala nás tam táto krátka básnička: "Pod vaší starou lípou prý sedávají Bozi, blaženě hmouří očka a jedí Váš sýr kozí. Chuť vína na jazyku vzdálenost k nebi měří, čas voní pohodou a krásně se mu věří."


Somárik
Tento zvedavý somárik žije na ekofarme Slnečná v južných Čechách. Žije sa mu asi celkom dobre. Všade navôkol krásne horské prostredie a rozmanitá spoločnosť: kozy, sliepky, morky, ovce, kravy a v neďalekom rybníčku kačky. Súčasťou farmy je aj biozáhrada a štýlový penzión s ponukou biojedál ...


Láska
Pán Boris Baláž - majiteľ farmy Sklené - je ekopoľnohospodár srdcom. Okrem koní chová s láskou aj ovce, kozy a dobytok. Do budúcna by rád spojil prevádzku farmy s agroturistikou.


Dobrú chuť!?
Navštíviť ekofarmu je väčšinou celkom jednoduché. Vyhľadáte si adresu a dohodnete sa s farmárom na čase návštevy. Ekofarmári sú zvyknutí byť pod stálom kontrolou zo strany odborných orgánov i verejnosti. Preto nebolo vôbec zložité naplniť náš archív fotkami z ekofariem. Viete si ale predstaviť, že by ste zavolali na konvečnú veľkofarmu a chceli sa dohodnúť s vedením, že prídete na návštevu a urobíte si pár fotografií? Ako ale získať "NEBIO" fotografie? Jedine nosiť fotoaparát stále so sebou a čakať na vhodný objekt na poli... Nevieme, ako sa tento pán volá, ale súhlasil s tým, že ho chceme vyfotografovať do časopisu (za čo mu veľmi pekne ďakujeme).


Ale-dychat-to-nechcem!
Väčšina ľudí sa domnieva, že zelenina a ovocie, čo si kupujú od malých záhradkárov a pestovateľov sú z hľadiska "chémie" bezpečné. Odborníci ale vedia svoje. Veľké farmy si priveľa hnojív a postrekov nemôžu totiž dovoliť už len z finančných dôvodov, avšak drobní pestovatelia - v najlepšej viere a s pocitom starostlivých gazdov - striekajú a hnoja "ostošesť". Uvedomujú si dostatočne zdravotné riziká toxických chemických látok?

Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií