BIO spotrebiteľ

Lykovec jedovatý
Daphne mezereum

03.05.2008 06:55
Latinský názov jeho rodového mena Daphne pochádza z antickej mytológie. Nymfa Daphne bola dcéra boha riek Penea. Je známe, že sa do nej zamiloval boh Apolón. Prenasledoval ju a keď ju už takmer dobehol, premenila sa na vavrín. Vavrínovými vencami boli ovenčovaní víťazi rôznych súťaží v Antike. Toľko legenda...
Nápadný je krásnymi červenými plodmi. Ale pozor, sú jedovaté!
Nápadný je krásnymi červenými plodmi.
Ale pozor, sú jedovaté!
Lykovec jedovatý je jeden z troch druhov lykovcov, ktoré rastú na území Slovenska. Spolu s lykovcom voňavým a lykovcom muránskym ho botanici zaraďujú k dvojklíčnolistovým krytosemenným rastlinám, presnejšie do čeľade vrabcovníkovité (Thymelaceae).

Tento ker vysoký 30 - 150 cm si všimneme veľmi skoro na jar, keď ostatné byliny ešte nekvitnú a listnaté stromy ešte nemajú listy (neraz už i koncom februára, väčšinou v marci - apríli). Kvety sú nápadne ružové, zriedkakedy biele, v bočných zväzočkoch. Vyrastajú skôr ako listy. Opeľuje ich hmyz (motýle).

Listy sa objavujú až o 3-5 týždňov neskôr, sú nakopené na konci konárov, elipsovité, končisté. Keď sa v lesoch zazelenajú ostatné byliny i dreviny, lykovec sa „stratí“. Všimneme si ho opäť až vtedy, keď sa na jeho vetvičkách objavia červené plody - kôstkovice. Ich nádherná farba láka najmä deti, ale pozor! Sú prudko jedovaté.

Lykovec jedovatý - listy a plody
Lykovec jedovatý - listy a plody
Semená obsahujú dikumarín dafnoretín a celé bobule dafnorín. Udáva sa, že už 10 – 12 kôstkovíc môže byť smrteľnou dávkou pre dospelého človeka.

Pri vonkajšom použití sa objavia zápalové zmeny na koži – sčervenanie a pľuzgiere, pri dlhšom pôsobení vredy.

Po zjedení sa objaví kýchanie, nevoľnosť, podráždenie pokožky, horúčka, kŕče, obrna, poškodenie obličiek, šok, zápal žalúdka a tenkého čreva, odumieranie tkaniva žalúdočnej sliznice a nakoniec obehový kolaps.

Lykovec voňavý
Lykovec voňavý.
Kvitne neskôr ako lykovec jedovatý.
Jedovatá je i jeho horká kôra. Už v 19. storočí vedci zistili, že obsahuje mezereín a dafnín (dafnetoxín). Mezereín smrteľne poškodzuje pečeň, obličky a črevá. Oba jedy majú kancerogénne účinky.

Zo všetkých troch druhov u nás rastúcich lykovcov je lykovec jedovatý najodolnejší. Vo Fínsku dokáže rásť v oblastiach až po 68 stupňov severnej zemepisnej šírky, na východe je rozšírený až po Altaj. Obľubuje bučiny a jedľobučiny, ale nájdeme ho i v rôznych sutinových listnatých lesoch, lužných lesoch, od pahorkatín až po subalpínsky stupeň.

Jedince zobrazené na našich fotografiách rastú v lesoparku Baba pri Svite v ihličnatom smrekovo- borovicovo- smrekovcovom lese, ktorého geologický podklad tvorí dolomitický vápenec.

Často sa sadí do záhrad, vo voľnej prírode je však prísne chránený.
Lykovec jedovatý
Lykovec jedovatý
Vo voľnej prírode je prísne chránený
Vo voľnej prírode je prísne chránený


Hodnotenie: 83.4%, 12 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Lykovec ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií