BIO spotrebiteľ

Bocian biely
Ciconia ciconia

13.05.2008 17:36
Z odbornej literatúry sa môžeme dozvedieť, že na planéte Zem žije viac ako 160 000 párov bocianov bielych. Z tohto počtu necelé jedno percento (približne 1350 párov) hniezdi v súčasnosti na Slovensku.
Bocian biely, bocian bieli
Bocian biely

Bociana bieleho zaraďujeme v zoologickom systéme do nasledujúcich taxónov:
Kmeň: Chordáty (Chordata)
Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Vtáky (Aves)
Rad: Brodivce (Ciconiiformes)
Čeľaď: Bocianovité (Ciconiidae)
Rod: Bocian (Ciconia)
Druh: Bocian biely (Ciconia ciconia)

Váha (hmotnosť) 2,3 – 4,4 kg;
Výška 95 – 105 cm;
Rozpätie krídel 155 – 165 cm;

Z odbornej literatúry sa môžeme dozvedieť, že na planéte Zem žije viac ako 160 000 párov bocianov bielych. Z tohto počtu necelé jedno percento (približne 1350 párov) hniezdi v súčasnosti na Slovensku. Význam tejto našej populácie bociana bieleho spočíva v tom, že sa nachádza v centre ťahových ciest. Hustotou párov na rozlohu územia Slovensko patrí k popredným oblastiam v Európe. Stredné a severné územie Slovenskej republiky je hornaté a veľmi členité. Oveľa viac mu vyhovujú široké údolia, nížiny a rovinaté časti na južnom a juhovýchodnom Slovensku. Do našich zemepisných šírok mu cesta trvá 60 dní.

Vzorní rodičia - na vajciach sedia na striedačku
Vzorní rodičia - na vajciach sedia na striedačku

Bocian biely je sťahovavý vták. Do miest, kde hniezdi, sa vracia skoro na jar (v tomto roku do Svitu, odkiaľ sú naše pozorovania a fotografické zábery, priletel 1. apríla 2008). Prvý prilieta samec a s odstupom niekoľkých dní doletí jeho pôvodná samica. Samička znesie 2-5 vajíčok, na ktorých sedia striedavo obaja rodičia. Mladé bociany nie sú schopné samé sa o seba postarať, preto patria ku kŕmivým mláďatám. Ich hlavnou potravou sú žaby. K ďalším zložkám potravy patria chrobáky, koníky, kobylky, vážky, jašterice, hady, slimáky, dážďovky a pijavice.

Koncom augusta bociany odlietajú z Európy do Afriky dvoma cestami. Západnou ťahovou cestou preletia do Afriky cez úžinu Gibraltár. Bociany z Maďarska, Slovenska, Poľska a z pobaltských štátov letia východnou ťahovou cestou. Do Egypta prelietajú okrajom Červeného mora. Časť kŕdľov putuje ďalej východným pobrežím Afriky až do Juhoafrickej republiky.

Hniezdo utkané z konárov
Hniezdo bocianov utkané z konárov

Na stavbu hniezda si bocian vyberá vyvýšené stanovište. Jeho základ tvoria hrubé konáre, ktoré udržiavajú vyvýšené okraje hniezda. Do nich posplieta tenšie konáriky a stred vystelie jemným materiálom (suchá tráva, tenšie handry, špagáty). Priemer hniezda je od 110 do 200 cm. Výška je daná vekom a stavebnými schopnosťami bociana. Existujú aj hniezda vysoké 250 cm a vážiace niekoľko sto až tisíc kilogramov. Stĺpy elektrického vedenia pripomínajú bocianom stromy. Ľudia ich hniezda zhadzujú, pretože spôsobujú poruchy v rozvode elektrickej energie. Priamy kontakt s elektrickými vodičmi im môže spôsobiť smrť.

K zániku hniezd bocianov na Slovensku prispieva:
- odstraňovanie mimolesnej zelene, vznik veľkých lánov poľnohospodárskej pôdy a jej nadmerná chemizácia
- meliorácia (pokles spodnej vody a zánik mokradí)
- zánik verejnej zelene ( namiesto stromov sa vysádzajú rýchlorastúce okrasné dreviny)
- doprava (úmrtia bocianov spôsobené dopravnými prostriedkami)
- nebezpečenstvo predátorov (líšky, kuny, mačky, túlavé psy)

Bocian biely je zákonom chránený. Patrí do kategórie veľmi ohrozených živočíchov a jeho spoločenská hodnota je 50 000 Sk. Všetky zásahy, ktoré môžu ohroziť existenciu druhu, teda aj zásahy do hniezd, do ich bezprostredného okolia, do lovísk a pod. treba konzultovať s orgánmi štátnej ochrany prírody.

bociany
Hodnotenie: 76.8%, 44 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Bocian ...

  Článok sa mi páčil, je stručný a výstižný. Navyše som sa dozvedel trasu letu naších bocianov do teplích krajín. Ďakujem za obohatenie mojej vedomosti o týchto krásnych vtákoch.
  Boris

  Re: Bocian biely

  Ja mám úlohu do školy a neviem aki má význam v prípade bocian biely pomoc .
  Miki

  Re: Bocian biely

  kde je vyznam
  ERIK

  prosim

  chýba vzhľad napr. žltý zobák..., ale inak fajn
  niktoČítať celú diskusiu k článku (28 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií