BIO spotrebiteľ

Konvalinka voňavá
Convallaria majalis

05.06.2008 07:17
Konvalinka voňavá patrí k jednoklíčnolistovým krytosemenným rastlinám do čeľade ľaliovité (Liliaceae).
Voňavá odzoba záhradiek, avšak pozor, celá rastlina je jedovatá
Voňavá odzoba záhradiek, avšak pozor,
celá rastlina je jedovatá
Konvalinka voňavá dosahuje výšku 10-20 cm. Na priamej byli v riedkom strapci vyrastajú malé biele pôvabné kvety zvončekovitého tvaru, ktoré príjemne voňajú.

Opeľované sú hmyzom. Po opelení a oplodnení z kvetov vznikajú plody - červené bobule, ktoré rozširujú živočíchy. Jednoduché listy sú stopkaté, kopijovité, na báze obalené pošvatými šupinami.

Konvalinka voňavá patrí k trvácim bylinám. Zimu pretrváva rozkonáreným plazivým, tenkým podzemkom. Kvitne od apríla do júna, väčšinou v máji - čomu zodpovedá i latinský názov jej druhového mena (majalis = májová).

Rozšírená je od nížin až po horský stupeň. Rastie v presvetlených listnatých i ihličnatých lesoch, v krovinách i na lúkach.

Konvalinka voňavá
Konvalinka voňavá


Jej pôvabné kvety a ich vôňa lákajú všetkých pozorovateľov, najmä deti. Ale opäť pozor!

Jedovatá je nielen celá rastlina, ale i voda vo váze, v ktorej bola kytička konvaliniek uložená. Nie, nemyslíme si, že by malé dieťa zjedlo kvety z vázy. Po vyhodení odkvitnutých kvetov sa však môže stať, že sa otrávi vypitím vody z vázy. Týmto spôsobom síce bežne nemôže dôjsť k smrteľnej otrave, zbytočné je však riskovať zdravotné komplikácie dieťaťa. Navyše, konvalinka je krásna i po odkvitnutí. Červené bobule sú lákavé, žiaľ jedovaté. Otravy boli pozorované u človeka i hydiny po zjedení zrelých plodov – droga dráždi tráviace ústroje. Smrteľné otravy boli popísané po žuvaní listov, plodov a kvetov.

Vo voľnej prírode je konvalinka chránená
Vo voľnej prírode je konvalinka chránená
Konvalinka voňavá zároveň patrí k liečivým rastlinám, nikdy ju však nesmú zbierať deti. Od mája do júna vyškolení odborníci zberajú vňať a v októbri podzemok. Obsahuje glykozidy, ktoré ovplyvňujú činnosť srdcového svalu. Špeciálne prípravky, vydávané iba na lekársky predpis, sa uplatňujú ako srdcové tonikum.

Používa sa tiež na výrobu šnupavého tabaku a jej intenzívna vôňa sa využíva pri výrobe konvalinkového parfumu.

Konvalinka voňavá je krásnou ozdobou nielen lesov, ale i záhrad, kde býva často pestovaná. Vo voľnej prírode je chránená.

Hodnotenie: 81.8%, 22 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Konvalinka ...

  Re: Konvalinka voňavá

  nudááááááááá
  ta ja ne   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií