BIO spotrebiteľ

Sad Lívia

24.06.2008 09:21
Vždy, keď som cestovala do Nitry, som si pozdĺž hlavnej cesty v Kolíňanoch všimla na autobusovej zastávke nápis BIO JABLKÁ. Neskôr som sa dozvedela, že niekde tam v okolí je sad, kde sa tieto jabĺčka pestujú.
Zakvitnutý sad
Zakvitnutý sad
A jedného dňa som sa rozhodla nazrieť za bránu tohto sadu a dozvedela som sa množstvo informácií a skúseností, o ktorých mi porozprávala Ivka, ktorá na tejto ekofarme žije s Gabom, s ich roztomilou dcérkou, s množstvom mačičiek, psíkov a s veľa ďalšími zvieratkami...Tak by som vám rada priblížila túto farmu, ktorá je hneď na prvý pohľad očarujúca.

Ako sa to všetko začalo?

Sad založil Gabriel Škabla spolu so svojim otcom 12. októbra 1997. No a sad práve v tomto roku slávi už svoje desiate narodeniny. Najskôr sa začínalo na malej ploche, ktorá sa postupne rozrastala o parcely a budovaním pribúdalo každým rokom niečo nové (senníky, altánok, priehrada...).

Zasnežený nekonečný sad
Zasnežený nekonečný sad
Dnes sa sad rozprestiera zhruba na 50 hektároch. Predtým sa tejto pôde hospodárilo konvenčným spôsobom – pôda bola obrábaná ťažkými strojmi, používali sa minerálne hnojivá, pesticídy, herbicídy, fungicídy a iné, ktoré zhoršovali štruktúru pôdy. Čiže pôda si vyžadovala potrebný čas na zotavenie sa a zregenerovanie. Viac sa tu nepoužívajú priemyselné hnojivá. Na farme sa snažia poctivo pestovať zeleninu a ovocie bez agrochemikálií, s použitím ľudského tvorivého potenciálu. Človek nezasahuje do prírody viac ako má. Príroda nepotrebuje lieky, a len takto sa dá dopracovať k prírodným, zdravým - BIO potravinám. Cieľom založenia tohto sadu bolo znovuobnovenie prírodného biologického systému – samoreguláciou. Vôľa výroby biojabĺk a s tým spojené zdravé stravovanie. Vytvorenie farmy, na ktorej sa človek cíti dobre s možnosťami danými prírodou, vlastne žiť s ňou v harmónii. Človek takto môže poznávať krajinu, ale predovšetkým sám seba a môže prejaviť svoju tvorivosť a fantáziu.

Prvenstvo sadu

Posedenie v altánku
Posedenie v altánku
Na to, aby sad mohol pôsobiť ako “ekologický“ a produkovať bioprodukty, musí spĺňať určité kritériá a dosiahnuť certifikát BIO kvality. Certifikáty udeľuje oprávnená inšpekčná a certifikačná organizácia Naturalis SK – zaručuje, že uvedený bioprodukt bol vyprodukovaný podľa zásad ekologického poľnohospodárstva stanovených Zákonom č.42/2002 Z. z. o ekologickom poľnohospodárstve. No a práve Sad Lívia sa stal prvým certifikovaným ekologickým sadom vo východnej Európe.

Produkčný sad zabezpečuje naplnenie ekonomických požiadaviek. Navonok vyzerá ako bežný sad so stromami usporiadanými do riadkov, rešpektujúci však prírodu – žiadne chemikálie sa nepoužívajú. Na ďalšej časti pozemku je vysadená vegetácia tak, aby človek zasahoval čo najmenej. V sade je vysadených okolo 40 tisíc ovocných stromov a kríkov.

Produkcia v kvalite BIO

Ako prvé boli vysadené jablone a aj dnes prevládajú, sú v rôznych odrodách napr.: ANGOLD, FLORINA, OTAVA, VANDA a rôzne iné. Ďalej sú v prevahe hrušky a hrozno, čerešne, moruše, mišpule, orechy, rôzne bobuľoviny a dokonca v sade môžeme nájsť aj mandľovníky a figovníky. A tiež je tu vysadených okolo 60 tisíc okrasných a ihličnatých stromov, ktoré dotvárajú prostredie.

Pohľad na sad Lívia z vtáčej perspektívy
Pohľad na sad Lívia z vtáčej perspektívy
Ekofarma produkuje hlavne plody – jablká, hrušky..., ktoré sa triedia do rôznych tried podľa kvality. Jablká sú v tomto sade pestované s láskou k prírode a to sa prejavuje aj v ich chuti Časť sa predá ako biojablká alebo sa exportuje do zahraničia. A z ďalšej časti jabĺk sa vyrábajú chutné bioprodukty. Kto by neochutnal biojabĺčkovicu či biohruškovicu?

A viete čo je JABLOŇA? Ani ja som doteraz nevedela... Je to samozhustená jablková šťava spracovaná jedinečnou technológiou vákuového odparenia do 40oC, vďaka čomu si zachováva všetky cenné vitamíny a enzýmy.

Jeden z koníkov, sad Lívia
Jeden z koníkov, sad Lívia
No a práve produkt Jabloňa sa stal Biopotravinou roka 2006. A dokonca má univerzálne použitie v kuchyni podobne ako med, môžeme ju použiť ako sladidlo alebo nátierku, zriediť s vodou a dostaneme lahodný jablkový mušt, tiež na dochutenie ovocných šalátov. Medzi ďalšie produkty patrí med a medovica, ktoré však zatiaľ nemajú BIO certifikát.

Po farme sa voľne pohybujú vietnamské prasiatka, ktoré na mňa vybehovali zo všetkých strán. Kedysi na farme mali viac zvierat. Teraz tu pobehujú perličky, sliepky, morky, holuby, 3 koníky, somárik, baran, mačky, psy, v rybníčku žijú pstruhy...

Život v sade a na farme

Rodinka vietnamských prasiatok
Rodinka vietnamských prasiatok
Sad a aj celá farma si vyžaduje veľa práce, najmä strihanie stromov od jesene do marca. S prácami pomáhajú zamestnanci, ktorých počet závisí od sezóny - väčšinou ich je 5 až 7. A môžu pomôcť aj dobrovoľníci - brigádnici s možnosťou ubytovania v slamenom domčeku. V lete je často obľúbené spať v sene pod strechou alebo vonku. No a práve tento rok bol “oddychovým“ - žiaľ bez úrody – bez jabĺk, pretože všetko pomrzlo. Treba však veriť, že budúci rok bude úrody a úrody.

Na farme môžeme počas teplých letných dní zažiť aj rôzne aktivity či semináre napríklad: Strom, kôň a človek – toto víkendové podujatie sa uskutočnilo 19.-21.mája 2006 alebo Vyšívanka – dielňa zameraná na odev, ako si odev zhotoviť, ozdobiť, nosiť. Ja som dobrý remeselník – to bol cyklus tvorivých dielní so starými remeslami a prírodnými materiálmi.

Vozenie na somárikovi
Vozenie na somárikovi
No a práve v takýchto podobných podujatiach by radi aj v budúcnosti pokračovali, takže každý z nás si to môže prísť vyskúšať a vidieť. Veď kde môžeme spať pod holým nebom? Alebo sa povoziť na somárikovi? Vidieť toľko voľne pohybujúcich sa zvierat? A na kopec ďalších otázok si odpoviete, keď aj vy nazriete za bránu tohto sadu ako ja.


Poďakovanie

Na záver patrí moje poďakovanie Ivke, ktorá mi poskytla potrebné informácie a zoznámila ma s ich sadom, a za to, že som mohla túto fotoreportáž vykonať práve v Sade Lívia. Ďakujem :).

Táto fotoreportáž vznikla ako moja semestrálna práca z predmetu Environmentálna výchova na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

Hodnotenie: 93.4%, 9 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Beáta Paukováštudentka Fakulty ekológie a environmentalistiky Technická univerzita vo Zvolene.

Diskusia: Sad ...

  Sad Lívia je super

  chodíme tam na jablká každý rok.
  Vďaka teplému počasu je ešte aj teraz možnosť samozberu jabĺk, samozrejme kto nemá čas môže si kúpiť jablká už naoberané.
  PeterNR   Reagovať
   
  0
   
  0

  Hodnotím výborne

  Sad Livia je podľa môjho názoru veľmi dobrý s dokonalími službami a hlavne je prístupný
  Jarko   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

EkofarmyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií