BIO spotrebiteľ

Optimalizácia separovaného zberu v meste Liptovský Mikuláš

01.07.2008 05:47 Zdroj: Tlačová správa, 30.6.2008
Občianske združenie TATRY dokončilo návrh optimalizácie separovaného zberu v meste Liptovský Mikuláš, ktorý zaslalo primátorovi mesta Ing. Janovi Blcháčovi, PhD. a Verejnoprospešným službám (VPS) – Liptovský Mikuláš.
Táto aktivita úzko nadväzuje na anketu k separovanému zberu v meste (marec – jún 2008, Mesto Liptovský Mikuláš a OZ TATRY) a „Analýzu obsahu 1 100 l kontajnerov na komunálny odpad a kontajnera na separáciu plastov, kovov a viacvrstvových kombinovaných obalov v meste Liptovský Mikuláš“ (VPS Liptovský Mikuláš, 28.2.2008, spracoval Mgr. Rudolf Pado).

Počas niekoľkotýždňového terénneho prieskumu OZ TATRY hľadalo slabé stránky v zavedenom separovanom zbere – chýbajúce kontajnery na separovaný zber (papier, sklo, plasty), nevhodné umiestnenie nádob z hľadiska ich dostupnosti občanmi a pod.

Návrh optimalizácie, ktorý pozostáva z textovej a mapovej časti, popisuje 215 navrhnutých zmien – doplnenie jednotlivých typov kontajnerov na už zriadené zberné body, vytvorenie nových zberných bodov, premiestnenie existujúcich zberných bodov na optimálnejšie miesto z hľadiska celkovej logistiky separovaného zberu.

Kontajner na papier
Kontajner na papier
Podľa názoru OZ TATRY optimalizácia separovaného zberu v meste Liptovský Mikuláš vyžaduje rozmiestnenie 449 nových nádob na separovaný zber (196 na papier, 123 na sklo a 130 na plasty), čo predstavuje investíciu cca 6 mil. korún.

Tento návrh je v súlade s výsledkami ankety k separovanému zberu v meste Liptovský Mikuláš, v ktorej občania označili za najčastejšie dôvody prečo neseparujú: v bytových domoch to bola nedostupnosť kontajnerov na separovaný zber (42 % respondentov) a preplnenosť kontajnerov, v rodinných domoch to bola veľká vzdialenosť kontajnerov od domov (52 %) a výhrady k pravidelnosti a kvalite zberu (17 %)

Táto aktivita bola realizovaná v rámci projektu OZ TATRY „Neseparujte sa! Separujte s nami“, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Mesto Liptovský Mikuláš, Verejnoprospešné služby – Liptovský Mikuláš a Občianske združenie TATRY spolupracujú na aktivitách dlhodobej kampane „Neseparujte sa! Separujte s nami“ aj na základe „Memoranda o vzájomnom spoločnom postupe, porozumení, neobchádzaní a zabezpečení vzájomnej spolupráce a vymedzení vzájomných práv a povinností“, ktoré bolo podpísané 15.10.2007.

Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Optimalizácia separovaného zberu v meste ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií