Je tu rajčinová sezóna. Každý z nás má možnosť najesť sa ich do sýtosti. Rajčiny sú nielen chutné, ale navyše sú zdravé. Mnohí z nás sa musia uskromniť s ponukou v obchode, v tom lepšom prípade ich zakúpite na trhu. Azda medzi najväčších šťastlivcov patria tí, čo si môžu paradajky vypestovať sami. - A prečo o nich písať? Hneď sa k tomu dostanem.
Rajčiny
Trochu faktov z histórie:
Domovinou rajčín je Peru a Ekvádor. Rajčiny jedli už starí Mayovia, ktorí ich s obľubou varili. Španieli ich doviezli do Európy v 16. storočí. Postupne sa rozšírili po Stredomorí, nakoľko tu boli priaznivé podmienky.
Je zaujímavé, že Taliani ich zo začiatku pestovali len ako okrasné rastliny, lebo ich pre podobnosť s ľuľkom zlomocným považovali za jedovaté.
Na naše šťastie, nielen Taliani prišli na to, že časti tejto rastliny sa dajú použiť pri varení, inak by nám dnes možno chýbal na stole kečup či rajčinová polievka. Veď čím by sme si ochutili pizzu?! :-)
Z botanického hľadiska sú rajčiny ovocím
Čo sú rajčiny?
Hádajte, je to zelenina a či ovocie? V skutočnosti rajčiny vôbec nie sú zeleninou. Pretože z botanického hľadiska by mali byť ovocím. Ale z kulinárskeho pohľadu ich predsa len priraďujeme k zelenine.
Nutričné hodnoty:
Český názov rajčín kombinuje pekné „ovocné” pomenovanie s ich hodnotou pre zdravie – „rajská jablíčka”. Dalo by sa naozaj povedať, že rajčiny sú bomba. Zdravotná :-)
• Rajčiny totiž obsahujú mnoho vitamínu A a C a zároveň nemajú veľa kalórií.
• Majú vysoký obsah betakaroténu, ktorý pôsobí ako prevencia pred infekciami.
• Hlavne sa však cenia kvôli veľmi účinnému antioxidantu – lykopénu. Lykopén je rastlinné farbivo a v tele zabraňuje rastu všetkých druhov nádorov, je teda prevenciou pred rakovinou. Dobrou správou je, že lykopén sa neničí tepelnou úpravou rajčín, práve naopak, jeho koncentrácia vzrastá.
Ďalej pripočítajte:
• Biotín – výborný pre pokožku, vlasy a nechty
• Kyselina listová – podporuje krvotvorbu
• Tyramín – zlepšuje náladu
• Vitamín B, E, K
• Provitamín A
• Horčík, draslík,
vápnik, fosfor
Zrelé rajčiny - bohatý zdroj antioxidantov
Kombinácia týchto látok pozitívne pôsobí ku všetkému napísanému aj pri ochrane očí a pľúc, majú močopudné účinky, čím napomáhajú reumatikom a diabetikom. Taktiež pomáhajú aj proti zápche.
Vedecký výskum zloženia stravy poukázal na to, že vôbec najnižší výskyt vysoko zhubného nádoru prostaty bol preukázaný v Stredomorí, hlavne v Grécku a Taliansku, kde sa rajčiny jedia
v podstate denne. Tam, kde sa rajčiny konzumujú menej, riziko rakoviny prostaty dramaticky stúpa.
Ak je možnosť výberu, uprednostnite rajčiny a výrobky z nich v kvalite BIO (kečup, pretlak). Jednak máte záruku, že neboli pestované za pomoci syntetických hnojív a pesticídov a jednak obsahujú viac karotenoidov v porovnaní s konvenčnými paradajkami. Podľa správy z časopisu New Scientist obsahuje kečup vyrobený z biorajčín trikrát viac lykopénov ako konvenčné kečupy. Najnižší obsah lykopénu bol zistený v kečupoch používaných pri výrobe “fast-foodov” v U.S.
Ak máte záujem o viac vedeckých poznatkov: nájdete ich na anglickom
TOMATOFESTE
Upozornenie: rajčiny by sa nemali skladovať v chladničke – zhoršuje to ich chuť a znižuje obsah živín.
Na záver trochu niečo pre chuť:
K rajčinám sa mimoriadne hodí bazalka,
cesnak, majorán, bobkové listy a samozrejme – olivový olej.
Omáčka, to je základ k cestovinám alebo na pizzu. Pripravíte ju ošúpaním zrelých rajčín, ktoré zbavíte semien. Jemne ich poduste na olivovom oleji spolu s najemno nakrájanou cibuľkou, pridajte cesnak, najlepšie čerstvú bazalku, štipku soli. A korenie pridajte podľa vlastnej chuti.
Takto získate jednoduchú omáčku, ktorá bude základom pizze alebo ju môžete použiť na cestoviny.
A ak nemáte k dispozícii záhradku, skúste experimentovať, skúste si zasadiť vlastné rajčiny na balkóne. Potrebujú slnko, vodu a vzdušné miesto. Určite vám niektorá kríčková odroda vo veľkom kvetináči urobí radosť vo vašej kuchyni svojimi plodmi.
Veľa zdravia a dobrú chuť!
A Váš recept na rajčinové pochutenie? Ak ho pridáte pod článok, urobíte radosť všetkým milovníkom rajčín.
Reklama: