Veľa sa diskutuje o škodlivosti mobilných telefónov a elektromagnetického žiarenia na živé organizmy, ale mobily veselo používame čoraz viac a vidieť ich aj u čoraz menších detí. A hoci mnohí lekári a vedci pred nadmerným používaním mobilov varujú, zatiaľ nedošlo k zmene hygienických noriem, resp. k vyzývaniu ľudí, aby dodržiavali zásady používania mobilov, ktoré znižujú zdravotné riziká.
Tento článok vychádza z tlačovej správy Ing. Radomila Hradila (41 rokov), ktorý bol so svojou manželkou konfrontovaný so zdravotnými problémami po presťahovaní do bytu v Prahe s vysokou hustotou elektromagnetického poľa vytváraného neďalekými vysielačmi. Autor sa snaží podnietiť verejnú diskusiu k téme, iniciovať zmenu hygienických limitov a dosiahnuť tak účinnú ochranu verejného zdravia.

Mobilné vysielače by sa mali umiestňovať
čo najďalej od obytných domov
Elektromagnetické polia (EMP), spojené s prevádzkou mobilov, majú podľa desiatok štúdií vedcov negatívne účinky na zdravie: poškodzujú živé tkanivá, znižujú plodnosť a zasahujú do DNA (a teda ovplyvňujú aj ďalšie generácie). Avšak napriek mnohým vedeckým výskumom, ktoré potvrdzujú škodlivosť mobilov, príslušné štátne orgány nebezpečenstvo popierajú a odmietajú sprísniť hygienické normy tak, aby chránili ľudské zdravie. Následkom je najmä neinformovanosť ľudí a ich ľahkomyseľné zaobchádzanie s mobilmi a inými bezdrôtovými technológiami. Tu je niekoľko výsledkov výskumov a príkladov zo zahraničia.
Lekári a vedci varujú, politici mlčia
Už v roku 2002 podpísalo tritisíc nemeckých lekárov tzv.
Freiburskú výzvu, v ktorej dávajú používanie mobilov do súvisu s dramatickým nárastom porúch srdcového rytmu, srdcových infarktov, degeneratívnych ochorení mozgu, porúch učenia, koncentrácie a správania u detí a výskytu rakovinných ochorení, najmä leukémie a mozgových nádorov. Lekári požadovali zákaz používania mobilov v školách, nemocniciach, verejných budovách a dopravných prostriedkoch, vytváranie zón bez mobilných telefónov a vysielačov atď. Politici výzvu nevzali na vedomie.
NIE mobilom v dopravných prostriedkoch
V roku 2005 sa fínski lekári a fyzici, ku ktorým sa pridalo veľa lekárov zo zahraničia, obrátili otvoreným listom na členov Európskeho parlamentu (tzv.
Helsinská výzva) a požadovali okamžité zavedenie nových európskych štandardov pre ochranu zdravia obyvateľstva pred účinkami tohto žiarenia. Bezvýsledne.
Na podobných požiadavkách za zásadné sprísnenie limitov sa uzniesli tiež účastníci vedeckých konferencií, napr. Salzburg (A) 2000, Benevento (I) 2006, Londýn (GB) 2007, Benátky (I) 2008. Pred účinkami mobilných telefónov varovala a požiadavku sprísnenia limitov vzniesla tento rok v júni aj Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).
Vplyv mobilných telefónov na deti
Podľa odborníkov z Ruskej národnej komisie pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (RNCNIRP) sú deti používajúce mobil vo zvýšenej miere vystavené
poruchám pamäti, poruchám pozornosti, zníženiu mentálneho a kognitívneho výkonu, poruchám spánku, epilepsii. Vo veku 25 až 30 rokov môžeme u nich predpokladať výskyt nádorov mozgu a sluchového nervu, neskôr Alzheimerovu chorobu, depresie a ďalšie degeneratívne poruchy CNS. Dôvodom zvláštneho ohrozenia detí je menšia hrúbka lebečnej kosti, iné látkové pomery detského mozgu a z nich vyplývajúca väčšia vodivosť a väčší relatívny porúch mozgu.
V novembri 2007 zverejnil Australasian Journal of Clinical Environmental Medicine americkú vedeckú štúdiu sledujúcu vplyv elektromagnetických polí na výskyt autizmu u detí. Autizmus je v súčasnosti v USA vývojová porucha s najväčším nárastom prípadov. Výsledok: autori zistili priamu súvislosť medzi EMP používanými na bezdrôtový prenos informácii, narušením fyziológie buniek a následným výskytom príznakov autizmu.
V máji tohto roku zverejnil Independent výsledky epidemiologickej štúdie urobenej univerzitou v Aarhuse (Dánsko) a v Los Angeles (USA), v ktorej boli vyhodnotené zdravotnícke údaje viac než 13 000 dánskych detí z doby prenatálneho vývoja a postnatálneho vývoja do 7 rokov života. Záver: Pravdepodobnosť, že deti budú trpieť poruchami správania, napr. hyperaktivitou, sa zvyšuje o viac ako 50 percent u detí, ktorých matky v tehotenstve pravidelne používali mobilný telefón. Pravdepodobnosť sa zvyšuje s intenzitou používania mobilu. Pokiaľ deti naviac samy používajú mobilný telefón vo veku do 7 rokov, stúpa riziko na 80 percent.
V júni 2008 zverejnilo dvadsať vedcov, zväčša onkológov, z Francúzska, Holandska a USA výzvu, v ktorej vyzývajú na prevenciu a opatrnosť pri používaní mobilov. Deti do 12 rokov by podľa nich nemali mobilný telefón vôbec používať.
Zásady používania mobilného telefónu
Žiarenie mobilných telefónov nie je také neškodné, ako neustále tvrdia mobilní operátori. Preto sa Lekárska komora Viedeň, vedomá si svojej zodpovednosti, rozhodla informovať rakúske obyvateľstvo, ako je možné z lekárskeho hľadiska znížiť osobné riziko na minimum. Plagát so zásadami používania mobilov sa umiestňuje do čakární zdravotníckych zariadení.
10 lekárskych pravidiel zachádzania s mobilným telefónom:
- V zásade telefonovať čo najmenej a čo najkratšiu dobu! - Používať pevnú linku. Deti a mládež do 16 rokov by mali mať u seba mobil len v krajnom prípade!
- Pri naväzovaní hovoru držať mobil čo najďalej od hlavy a tela (na vzdialenosť paže)!
- Netelefonovať vo vozidlách (automobil, autobus, vlak) - žiarenie je vyššie!
- Pri posielaní SMS držať mobil čo najďalej od tela!
- Pri kúpe mobilu dbať na čo najnižšiu hodnotu SAR a na externú anténu!
- Nestrkať mobil do vrecka na nohaviciach - žiarenie môže znížiť plodnosť u mužov!
- Doma telefonovať cez pevnú linku a mobil vypnúť!
- Nehrať žiadne hry cez mobilný telefón!
- Pri používaní headsetu alebo integrovaného reproduktoru umiestniť mobil čo najďalej od tela (napr. vo vonkajšom vrecku bundy, v kabelke)!
- Predovšetkým Wireless LAN, resp. UMTS spôsobujú vysoké trvalé ožarovanie!
Záver
Okrem ľudí má žiarenie nepriaznivý vplyv aj na zvieratá. Výsledky štúdii dokazujú napr. zmeny správania včiel – včely sú dezorientované a nevedia nájsť cestu späť do úľa. Ich imunita je oslabená – včely sú viac napádané chorobami a parazitmi a dochádza k úhynom celých úľov.
Výskumov, ktoré dokázali zhubné vplyvy elektromagnetických polí existujú už stovky. Ako povedal Dr. E. Huber z viedenskej lekárskej komory: keby mal nejaký liek také výsledky testov, aké má mobilný telefón, musel by byť okamžite stiahnutý z trhu. U mobilov sa však stále vyčkáva a tvrdí, že je treba všetko riadne overiť a priniesť nové výsledky. Ako dlho sa to však bude overovať?
Zdroj: tlačová správa „
Technologie mobilních telefonů – závažné ohrožení lidského zdraví i životního prstředí(Praha, 11.7.2008)