BIO spotrebiteľ

Mobilné telefóny - negatívne účinky na ľudské zdravie i životné prostredie

29.07.2008 07:09
Veľa sa diskutuje o škodlivosti mobilných telefónov a elektromagnetického žiarenia na živé organizmy, ale mobily veselo používame čoraz viac a vidieť ich aj u čoraz menších detí. A hoci mnohí lekári a vedci pred nadmerným používaním mobilov varujú, zatiaľ nedošlo k zmene hygienických noriem, resp. k vyzývaniu ľudí, aby dodržiavali zásady používania mobilov, ktoré znižujú zdravotné riziká.
Tento článok vychádza z tlačovej správy Ing. Radomila Hradila (41 rokov), ktorý bol so svojou manželkou konfrontovaný so zdravotnými problémami po presťahovaní do bytu v Prahe s vysokou hustotou elektromagnetického poľa vytváraného neďalekými vysielačmi. Autor sa snaží podnietiť verejnú diskusiu k téme, iniciovať zmenu hygienických limitov a dosiahnuť tak účinnú ochranu verejného zdravia.

Mobilné vysielače by sa mali umiestňovať čo najďalej od obytných domov
Mobilné vysielače by sa mali umiestňovať
čo najďalej od obytných domov
Elektromagnetické polia (EMP), spojené s prevádzkou mobilov, majú podľa desiatok štúdií vedcov negatívne účinky na zdravie: poškodzujú živé tkanivá, znižujú plodnosť a zasahujú do DNA (a teda ovplyvňujú aj ďalšie generácie). Avšak napriek mnohým vedeckým výskumom, ktoré potvrdzujú škodlivosť mobilov, príslušné štátne orgány nebezpečenstvo popierajú a odmietajú sprísniť hygienické normy tak, aby chránili ľudské zdravie. Následkom je najmä neinformovanosť ľudí a ich ľahkomyseľné zaobchádzanie s mobilmi a inými bezdrôtovými technológiami. Tu je niekoľko výsledkov výskumov a príkladov zo zahraničia.


Lekári a vedci varujú, politici mlčia

Už v roku 2002 podpísalo tritisíc nemeckých lekárov tzv. Freiburskú výzvu, v ktorej dávajú používanie mobilov do súvisu s dramatickým nárastom porúch srdcového rytmu, srdcových infarktov, degeneratívnych ochorení mozgu, porúch učenia, koncentrácie a správania u detí a výskytu rakovinných ochorení, najmä leukémie a mozgových nádorov. Lekári požadovali zákaz používania mobilov v školách, nemocniciach, verejných budovách a dopravných prostriedkoch, vytváranie zón bez mobilných telefónov a vysielačov atď. Politici výzvu nevzali na vedomie.

NIE mobilom v dopravných prostriedkoch
NIE mobilom v dopravných prostriedkoch
V roku 2005 sa fínski lekári a fyzici, ku ktorým sa pridalo veľa lekárov zo zahraničia, obrátili otvoreným listom na členov Európskeho parlamentu (tzv. Helsinská výzva) a požadovali okamžité zavedenie nových európskych štandardov pre ochranu zdravia obyvateľstva pred účinkami tohto žiarenia. Bezvýsledne.

Na podobných požiadavkách za zásadné sprísnenie limitov sa uzniesli tiež účastníci vedeckých konferencií, napr. Salzburg (A) 2000, Benevento (I) 2006, Londýn (GB) 2007, Benátky (I) 2008. Pred účinkami mobilných telefónov varovala a požiadavku sprísnenia limitov vzniesla tento rok v júni aj Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).


Vplyv mobilných telefónov na deti

Podľa odborníkov z Ruskej národnej komisie pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (RNCNIRP) sú deti používajúce mobil vo zvýšenej miere vystavené poruchám pamäti, poruchám pozornosti, zníženiu mentálneho a kognitívneho výkonu, poruchám spánku, epilepsii. Vo veku 25 až 30 rokov môžeme u nich predpokladať výskyt nádorov mozgu a sluchového nervu, neskôr Alzheimerovu chorobu, depresie a ďalšie degeneratívne poruchy CNS. Dôvodom zvláštneho ohrozenia detí je menšia hrúbka lebečnej kosti, iné látkové pomery detského mozgu a z nich vyplývajúca väčšia vodivosť a väčší relatívny porúch mozgu.

V novembri 2007 zverejnil Australasian Journal of Clinical Environmental Medicine americkú vedeckú štúdiu sledujúcu vplyv elektromagnetických polí na výskyt autizmu u detí. Autizmus je v súčasnosti v USA vývojová porucha s najväčším nárastom prípadov. Výsledok: autori zistili priamu súvislosť medzi EMP používanými na bezdrôtový prenos informácii, narušením fyziológie buniek a následným výskytom príznakov autizmu.

V máji tohto roku zverejnil Independent výsledky epidemiologickej štúdie urobenej univerzitou v Aarhuse (Dánsko) a v Los Angeles (USA), v ktorej boli vyhodnotené zdravotnícke údaje viac než 13 000 dánskych detí z doby prenatálneho vývoja a postnatálneho vývoja do 7 rokov života. Záver: Pravdepodobnosť, že deti budú trpieť poruchami správania, napr. hyperaktivitou, sa zvyšuje o viac ako 50 percent u detí, ktorých matky v tehotenstve pravidelne používali mobilný telefón. Pravdepodobnosť sa zvyšuje s intenzitou používania mobilu. Pokiaľ deti naviac samy používajú mobilný telefón vo veku do 7 rokov, stúpa riziko na 80 percent.

V júni 2008 zverejnilo dvadsať vedcov, zväčša onkológov, z Francúzska, Holandska a USA výzvu, v ktorej vyzývajú na prevenciu a opatrnosť pri používaní mobilov. Deti do 12 rokov by podľa nich nemali mobilný telefón vôbec používať.


Zásady používania mobilného telefónu

Žiarenie mobilných telefónov nie je také neškodné, ako neustále tvrdia mobilní operátori. Preto sa Lekárska komora Viedeň, vedomá si svojej zodpovednosti, rozhodla informovať rakúske obyvateľstvo, ako je možné z lekárskeho hľadiska znížiť osobné riziko na minimum. Plagát so zásadami používania mobilov sa umiestňuje do čakární zdravotníckych zariadení.

10 lekárskych pravidiel zachádzania s mobilným telefónom:
 1. V zásade telefonovať čo najmenej a čo najkratšiu dobu! - Používať pevnú linku. Deti a mládež do 16 rokov by mali mať u seba mobil len v krajnom prípade!
 2. Pri naväzovaní hovoru držať mobil čo najďalej od hlavy a tela (na vzdialenosť paže)!
 3. Netelefonovať vo vozidlách (automobil, autobus, vlak) - žiarenie je vyššie!
 4. Pri posielaní SMS držať mobil čo najďalej od tela!
 5. Pri kúpe mobilu dbať na čo najnižšiu hodnotu SAR a na externú anténu!
 6. Nestrkať mobil do vrecka na nohaviciach - žiarenie môže znížiť plodnosť u mužov!
 7. Doma telefonovať cez pevnú linku a mobil vypnúť!
 8. Nehrať žiadne hry cez mobilný telefón!
 9. Pri používaní headsetu alebo integrovaného reproduktoru umiestniť mobil čo najďalej od tela (napr. vo vonkajšom vrecku bundy, v kabelke)!
 10. Predovšetkým Wireless LAN, resp. UMTS spôsobujú vysoké trvalé ožarovanie!


Záver

Okrem ľudí má žiarenie nepriaznivý vplyv aj na zvieratá. Výsledky štúdii dokazujú napr. zmeny správania včiel – včely sú dezorientované a nevedia nájsť cestu späť do úľa. Ich imunita je oslabená – včely sú viac napádané chorobami a parazitmi a dochádza k úhynom celých úľov.

Výskumov, ktoré dokázali zhubné vplyvy elektromagnetických polí existujú už stovky. Ako povedal Dr. E. Huber z viedenskej lekárskej komory: keby mal nejaký liek také výsledky testov, aké má mobilný telefón, musel by byť okamžite stiahnutý z trhu. U mobilov sa však stále vyčkáva a tvrdí, že je treba všetko riadne overiť a priniesť nové výsledky. Ako dlho sa to však bude overovať?

Zdroj: tlačová správa „Technologie mobilních telefonů – závažné ohrožení lidského zdraví i životního prstředí(Praha, 11.7.2008)

Hodnotenie: 86%, 23 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Mobilné telefóny - negatívne účinky na ...

  Na svete okolo nás je množstvo škodlivín, škodí takmer všetko umelo vytvorené človekom ale zmeniť sa to dá iba správnou formuláciou zmeny. Ak budeme iba negativizovať že niečo je zlé tak to asi sa nič nepodarí. Ale ked navrhneme pozitívne formulovanú alternatívu tak už ludí viac inšpiruje. Tj. ako veľmi praktickú alternatívu telefonovania mobilom doporučujem volania do hory, bútlavej vrby a iných čisto prírodných zdraviu prospešných ekologických prostriedkov. Po hovore neobmedzenej dĺžky ktorý vás navyše nič nestojí - "príroda vám účet nepošle" nakoniec sami prídete na všetky otázky, sami vyriešite všetky dotazy. Je to tak príroda je štedrá a navyše takýto telefonický prostriedok sa nikdy nepokazí a nestratí, pričom má v každom ročnom období inú farbu. :-)
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: škodlivosť mobilných telefónov

  Mobilný operátory sú asi v takom postavení ako boli dakedy veľké tabakové firmy, veľa penazí a možností upraviť informácie o škodlivosti.Bez debaty škodia, ale presnú mieru zistíme, možno o pár rokov veď hromadné používanie nastalo len pred pár rokmi.Zaujímavú a realnu možnosť ochrany pred žiarením MT poskytuje Micro Fa, pozrite www.micro-fa.webnode.sk
  Ivan   Reagovať
   
  0
   
  0

  Ajajaj ...

  Neviem Vas oslovit, lebo najvacsie magoriny vzdy napisu ludia bez tvare a mena.

  Vas prispevok sa komentuje sam. Pred 12-rokmi ludia mobily nemali a zili. Pred 30-rokmi sa cakalo na zriadenie obycajnej telefonnej linky cele mesiace, v niektorych lokalitach roky ... a ludia zili.

  Klukne napiste, ze to je pokrok ... a ja vam na to odpoviem, ze pokrok, ktory zbavuje podstatnu cast ludi rozumu je velmi relativny.

  To uzasne, co obhajujete a ironizujete cez to iny nazor prinieslo hory obeznych ludi, kopce lenivych ludi, masu povrchnosti, tisice mladych ludi z nihilistickym pristupom k zivotu ... Niekedy je totiz fajn, ked su veci tazsie ... cloveka to zoceli a potom nie je rozhodeny, lebo napr. nema signal.

  Kludne majte 3 mobily, 4 MP3 prehravace, notebook, posielajte denne 156 e-mailov, budte v kazdej chvili na chate ... ak je toto vas zmysel zivota. A majte meno a tvar. Je to fajn.

  Rudolf Pado   Reagovať
   
  2
   
  0

  alternativa

  Dobry den,
  chcela som iba upozornit, ze alternativou mobilnych telefonov su klasicke snurove telefony. Uspokojuju potrebu ludi po kontakte inom ako osobnom takisto ako miniaturne zbytocne vecicky - mobily a uz su aj dlhodobo pouzivane. Vyuzivaju slaboprud, aspon, co o tom ja viem, a preto nie su ani takou zatazou na spotrebu energie. Citala som, ze v istej krajine, neviem teraz, ci je to Spojene kralovstvo alebo ina europska krajina, je pocet mobilov velmi nizky, a zato podiel pevnych liniek velmi vysoky, a mimo telefonov doma a v praci su jednoducho na kazdom rohu umiestnene telefonne budky, ktore sa pomocou telefonnych kariet alebo minci vyuzivaju na nudzove hovory...
  Inak nepochybujem, ze mobilne telefony v istej miere skodlive, ale ludi o tom kompetentni radsej velmi neinformuju..
  Majte sa,
  Lenka
  P.S.Tymto reagujem na nazor bezmenneho pana.
  Lenka   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Mobilné telefóny - negatívne účinky na ľudské zdravie i životné prostredie

  Podľa mňa určite smartfony škodia hlavne to modré svetlo na oči..Potom je to otázka samotného internetu v mobile kde sa človek môže cítiť sledovaný ( čo aj je) ďalej musí stále reagovať na nové správy , zapájať sa do diskusie si žiada nervy z ocele typu " Označte všetky obrázky so semaformi atď.." Zadajte silné heslo..Takže spôsobujú agresivitu a nervozitu
  Miroslav   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Mobilné telefóny - negatívne účinky na ľudské zdravie i životné prostredie

  Zdravíčko, čo sa mňa týka tak ja som vyrastala v podstate už v takej tej novšej a modernejšej dobe, takže viem cca povedať k tomu svoj názor. V puberte som dostala prvý dotykový telefón a však to poznáte, na wc s ním vkuse, spala som s ním a niekedy som mala pocit, že sa s ním v ruke aj zobúdzam. Mojej mame to vždy vadilo a frflala na to, však logicky no. Tak ale teraz už ked som dospelá a podnikám, tak mám málo času na také aktivity ako som vykonávala vtedy v mobile, rôzne vypisovačky, sledovanie nových príspevkov atd. No a ked si na to spätne spomeniem tak som mávala časté migrény a bolesti hlavy v tých časoch. Netušila som prečo, no dnes už mi je to jasné. Bolo to z toho svetla telefónu alebo dokonca aj z toho, že som s ním spala a mala som ho hned pod hlavou. Telefón vlastne celý čas vyžaruje určité žiarenia, ktoré nie sú práve zdravé. Tak ale odkedy som obmedzila jeho používanie a naozaj som ho začala využívať teda len na telefonáty a dôležité veci, tak je to lepšie a už s tým problémy nemávam.
  kates33   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Re: Mobilné telefóny - negatívne účinky na ľudské zdravie i životné prostredie

  Ja mám už dávnejšie ochorenie očí diagnózu glaukóm a musím si pravidelne kvapkat do očí kvapky na zníženie tlaku v očiach inak by som oslepol..Hlavne po dlhšom sledovaní monitoru. A na 100 percent verím že mobily majú aj iné nebezpečné žiarenie hlavne elektromagnetické a ďalšie ešte horšie na zdravie..Úplne som sa odhlásil z FACEBOOKU aby som mal pokoj..Podľa mňa šťastný môže byť človek až keď prestane používať smartfony a bude žiť naozajstnú realitu stretávať sa s ľuďmi a nie iba virtuálne IBA preto že je to moderné
  Miroslav   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Re: Mobilné telefóny - negatívne účinky na ľudské zdravie i životné prostredie

  No.. Podľa môjho názoru sa tento svet začal kaziť asi po roku 2005 .. Prišla finančná kríza , potom sa už ľudia začali stávať otrokmi v digitálnej dobe.. Založili sa " sociálne siete " rôzne druhy zdieľania videí ako YouTube , dokonca z bežného človeka sa zo dňa na deň stala " SuperStar " dokonca aj v pornografii keď každý človek už môže mať prístup na internet.. Rôzne komentáre , nové výrazy ( ktoré sú aj tak zbytočné ) mätú hlavy najmä mladým ľuďom..Do toho málo osobných kontaktov a nakoniec depresie a samovraždy niekedy aj v priamom prenose.. Prišiel zdanlivý koniec celebrít a každý človek je iba stroj ktorý si myslí aký je úspešný..Ja si pamätám dobu pred rokom 2000 a preto nesúhlasím s touto chorou spoločnosťou.. MNE SA TO TAK NEPÁČI.. PRETO NESÚHLASÍM ABY SA SVET UBERAL TÝMTO SMEROM..JE TO ZBYTOČNÉ.. VŠETKO JE O PENIAZOCH A PREŽIJÚ LEN TÍ NAJSILNEJŠÍ..Z CITLIVÉHO ČLOVEKA NEBUDE NIKDY SUPERSTAR..TO BY MUSELO BYŤ VŠETKÝCH 8 MILIÁRD ĽUDÍ SUPERSTAR..APROPO - ĽUDIA SI EŠTE NEVŠIMLI ŽE O NICH NIE JE OZAJSTNÝ ZÁUJEM ? SÚ STÁLE HLÚPI.. ĎAKUJEM ASPOŇ ZA TENTO MÔJ NORMÁLNY NÁZOR ..AK EŠTE MÔJ NÁZOR NEZMAZE CENZÚRA EŠTE AJ NA PORTÁLI BIO SPOTREBITEĽ.
  Miroslav   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Zdravie
Rubrika zameraná na zdravý životný štýl, zdravie z prírody a z (bio) potravín.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií