BIO spotrebiteľ

Mariana Pálešová a BIOobchodík Krajinka

31.07.2008 09:05
BIOpotraviny Krajinka v Banskej Bystrici zmenili od začiatku tohto roka miesto aj majiteľku. Po Ivke Sľukovej obchodík prevzala Mariana Pálešová. Bola som zvedavá na jej prácu v BIOobchodíku, plány i starosti...
Aký obchodík je Krajinka?
Biopotraviny Krajinka
Biopotraviny Krajinka
Krajinku by som predstavila ako alternatívu k bežnému obchodu s potravinami, ktoré človek denne navštevuje s úmyslom kúpiť si niečo na jedenie, varenie alebo pre chuť. Len sú to v prevažnej miere (časom dúfam úplne) potraviny v kvalite BIO.

Okrem biopotravín ponúkame zákazníkovi aj bezlepkové potraviny. Taktiež sa dá u nás kúpiť káva, čaj, koreniny a čokolády zo „spravodlivého obchodu“ (fair trade).

Absolvovala si Fakultu ekológie a environmentalistiky (Technická univerzita vo Zvolene) ukončila doktorandské štúdium... Ako si sa z univerzity dostala do predajne BIOpotravín? Zo dňa na deň (hihi). Deň po skončení denného doktorandského štúdia sme otvorili Krajinku. Známy mi povedal o predávaní Krajinky a mňa to zaujalo. Popremýšľala a urobila som to.

Bolo to ťažké rozhodnutie?
Bolo, ale rozhodnúť sa „pre“ bolo vzrušujúcou výzvou. Veľkou časťou prispela aj blížiaca sa potreba riešenia mojej sebarealizácie v blízkej budúcnosti (blížil sa koniec PhD. štúdia).

Čo Ťa na práci v obchodíku lákalo?
Lákala ma samotná podstata predávať produkty ekologického poľnohospodárstva. Počas školy sme chceli so spolužiačkami založiť vlastnú ekofarmu. Akoby som si aspoň okrajom splnila sen. Krajinku vnímam ako uplatnenie krajinnej ekológie v praxi s veľkým významom.

Čoho si sa obávala?
Obávala som sa a stále sa obávam toho, že nebudem vedieť viesť obchod v prospech ľudí a samozrejme môj. A ešte sa obávam toho, že sa začne značka BIO v budúcnosti zneužívať.

Myslíš „znehodnotenie značky“ BIO, zistenie porušovania pravidiel ekologického poľnohospodárstva?
Áno, presne to mám na mysli.

Čo bolo v začiatkoch po prevzatí obchodu najťažšie?
Úradné vybavovanie potrebných náležitostí.

Kedy si sa prvý raz ako obchodníčka tešila?
Keď som bola kúpiť prvý tovar a všetko bolo „BIO“. Výborný pocit....“mám veľmi veľa biopotravín...“.

Zažila si už aj sklamanie?
Počas štúdia uvažovala Marianna o založení ekofarmy...
Počas štúdia uvažovala Marianna o
založení ekofarmy...
Ide skôr o takú stratu ilúzii. Len nepatrné množstvo BIOvýrobkov a BIOpotravín zo Slovenska je na našom trhu dostupných. V Číne musí fungovať ekologické poľnohospodárstvo na úžasnej úrovni, lebo ešte aj slnečnica je čínska... A potom Turecko, Nemecko, Paraguaj, či Rakúsko alebo Argentína. Tu sa potom vynárajú otázky skutočného významu ekologického poľnohospodárstva. Veď využívanie regionálnych zdrojov a minimalizácia nákladov na transport je jednou z podstatných čŕt ekologického poľnohospodárstva. Chápem, že nie všetko sa dá u nás dopestovať a vychovať, ale aspoň to, čomu sa u nás darí, by malo byť podporované nejakými nástrojmi. Aj keď nevidím úplne do veci, je mi jasné, že to zrejme nie je také ľahké.

Kto Ti v začiatkoch najviac pomohol?
Samozrejme rodina, aj morálne aj finančne a môj priateľ, ktorý nastavuje to „rameno“ v ťažších chvíľach a vozí mi tovar (keď je to potrebné).

Koľko ľudí navštívi denne obchod?
Od začiatku mám v pláne si každý deň zapisovať počet „návštevníkov“, ale ešte som tak nespravila. Myslím, že ich môže byť tak okolo 30 ....zatiaľ.

Akí sú to najmä ľudia?
Hlavne tí, čo chcú schudnúť (hihi). Skutočne, prevažná väčšina ľudí má nesprávnu predstavu o BIOpotravinách. Všeobecne sú biopotraviny vnímané ako zdravá strava, ako vločky a klíčky a sója, žiadne mäso, mliečne výrobky, nedajbože klobása či slanina. Alebo hľadajú všakovaké kulinárske špeciality či zázračné liečivá z ktovie akého konca sveta, lebo “si mysleli, že v biopotravinách sa to predáva“. Potom sú to ľudia, ktorí majú bezlepkovú diétu, pretože bývalá majiteľka mala celiakiu a veľký dôraz v obchode kládla aj na tento sortiment. Naďalej je možné si u nás objednať bezlepkové pečivo a chlieb.

Poznajú zákazníci značku BIO? (Vedia, čo nakupujú alebo považujú Krajinku za ďalší z obchodov „so zdravou výživou“?) A fair trade?
Skutočne všeobecné povedomie o biopotravinách je chybné. Fakt, že ekologické poľnohospodárstvo prispieva k ochrane životného prostredia a zachovaniu ekologickej rozmanitosti, je pre ľudí úplne neznámy. Fair trade výrobky pozná len minimum ľudí. Tých je ešte menej ako tých, čo chápu podstatu ekologického poľnohospodárstva.

Takže popri predaji robíš aj osvetu? Majú ľudia záujem o informácie?
Ale hej :o)

Aký tovar je najžiadanejší?
Zelenina. A sladkosti, z ktorých sa nepriberá, ale aj kvalitné čokolády. Potom tak na rovnakej úrovni sú ryža, pohánka (a všetko z pohánky), čaje a káva, mladý jačmeň , koreniny a iné ochucovadlá, sladké aj slané. Veľký záujem by bol aj o pečivo (ale myslím, že cena by hneď znížila ten interes).

Momentálne sa v Krajinke dajú kúpiť BIOzemiaky z Liptovskej Tepličky. Blíži sa sezóna - ako plánuješ zabezpečovať zeleninu a ovocie pre svojich zákazníkov?
Zatiaľ môže byť zabezpečený tento druh tovaru len na základe objednávky. Ľudia si na základe ponuky vyberú, o čo by mali záujem, a my 1-2 krát do mesiaca pôjdeme na farmy a privezieme čakajúcim zákazníkom objednaný tovar. Ak bude veľký záujem, posnažíme sa donášať zeleninu i ovocie ako často sa len bude dať.

Čo plánuješ v najbližšom období?
Priniesť konečnému spotrebiteľovi zeleninu a ovocie v kvalite bio. A viac sa zviditeľniť reklamou, nejaké menšie úpravy priestoru, zavesiť pútajúci nápis nad obchod.

Ako by mala vyzerať Krajinka o rok?
Ako bežné potraviny na aké sme zvyknutí, len s tým rozdielom, že ak nie všetko, tak silná väčšina bude „Bio“. Mal by to byť obchod, kde sa dá nakúpiť to čo v „normálnom“ obchode -dá sa z toho navariť, muži to neofrflú, že to nebudú jesť, lebo im z toho zhrdzavejú črevá - len to budú certifikované biopotraviny. A ľudia budú vyhľadávať biopotraviny pre ich skutočnú hodnotu, lebo sa zlepší všeobecné povedomie o ekologickom poľnohospodárstve a bioproduktoch.

... a o 5 rokov?
O päť rokov budeme predávať pečivo a chlieb (ak nie certifikované, tak aspoň suroviny budú z EP) a ako často sa bude dať, tak aj zeleninu a ovocie. A budeme mať niekoľko pobočiek v menších mestách. A budeme podávať fair-trade kávičku, či už ako posedenie v obchode alebo takú do ruky (coffee to go).

... No, len aby si sa nepremenovala na McKrajinku :o) Otázka na telo: sú BIOpotraviny súčasťou Tvojho jedálnička? (ako často? ktoré?)
Omnoho častejšie ako predtým. A všeličo. Musím všetko ochutnať a vyskúšať. Vždy sa teším na nový tovar, lebo vždy potom „musím“ poochutnávať. Najradšej mám cestoviny, mliečne výrobky, víno, Fair-Trade kávu a čokolády, sušienky sladké aj slané (máme úplne úžasné sušienky aj čokolády) a zbožňujem ovocné a zeleninové šťavy.

Najobľúbenejší recept:
To neviem povedať. Mne veľmi chutia zemiaky, strukoviny a čerstvá zelenina. V tejto dobe mi najviac chutia dusené zemiaky s petržlenovou vňaťou, pečené zemiaky (na toto zrejme recept nemusím písať) alebo špagety „Aglio e Olio“: Uvaríš špagety, dáš rozohriať olivový olej prisypeš nasekaný cesnak a jemne nakrájanú feferónku alebo čili papričku (ale také malé množstvo). Cesnak sa nechá mierne zmäknúť na oleji. Naleješ na špagety, zamiešaš a papáš. Ani syrom nie je treba osypať. V lete je jedničkou na troške oleja osmahnutá cuketa, baklažán, šampiňóny, červená cibuľa, jemne osolená a s čerstvou bazalkou. Môže byť aj s mozzarelou.

Spolupracuješ (si v kontakte) s inými BIOobchodníkmi?
Nie som v kontakte s nikým.

Funguje popri obchode aj Klub BIOspotrebiteľov?
Nedá sa v našom prípade zatiaľ hovoriť o organizovanom klube biospotrebiteľov. Mám kontakty na ľudí, ktorí majú záujem o biozeleninu a mliečne výrobky, či bezlepkové potraviny a s tými komunikujem. Vzájomne sa nestretávame a zatiaľ ma to ani nenapadlo. Možno časom.

Pomohlo Ti nejakým spôsobom Tvoje vzdelanie v predajni? (alebo by sa Ti skôr zišiel ekonomický smer? :o))
Je to skĺbenie oboch smerov. Ekológia odpovedá na otázky čo a prečo? Ekonomika ako? Ekológia je dôvodom odhodlania a nadšenia pre správnu vec, nejaký ten duch obchodu a ekonomika je spôsob riadenia obchodu, sťaby pohybový aparát. Keby som bola ekonómka, asi by mi lepšie šiel chod obchodu, ale nebola by som taká oduševnená.

Majiteľka obchodu Krajinka Marianna Pálešová
Majiteľka obchodu Krajinka Marianna Pálešová
Ako vyzerá jeden Tvoj pracovný deň? (čo všetko musíš vybaviť, zabezpečiť, aby Krajinka fungovala?)
Pracovné dni sú rôzne. Podstatou každého je dbať o čistotu a príjemný dojem z obchodu. Celý deň mať milý, úctivý ale nevtieravý prístup ku každému. Keď príde tovar, treba ho zaevidovať, označiť a vyložiť. Tomu predchádza objednávanie tovaru, čo je vzrušujúce, lebo stále sa objavujú nové výrobky a treba premýšľať, koľko čoho a čo by bolo zaujímavé. V tomto mám ešte veľké rezervy. A koľko možno minúť. Odkiaľ zohnať peniaze? Každý deň treba sledovať poštu a platiť účty a veľa telefonovať a vymýšľať „lákadlá“ a tie správne marketingové ťahy. Veľa študovať a učiť sa. A plánovať. A najhoršia činnosť je lepenie denných uzávierok do knihy pokladnice. A úplne najhoršia je inventúra.

Ďakujem za rozhovor a želám široký výber chutného tovaru. :o)
Ja ďakujem za možnosť urobiť rozhovor.

Hodnotenie: 76%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Mariana Pálešová a BIOobchodík ...

  držím palce, sestrička

  zozhovor je veľmi pútavý,
  a marenko naozaj oduševnene a veľmi sympatickým spôsobom odprezentovala svoj obchodík a svoje postoje
  mon   Reagovať
   
  0
   
  0

  Navštívila som predajnňu Krajinka, ale musim podotknúť, že v Banskej Bystrici funguje predajňa BAOBA, ktorá je rovnocennou konkurenciou Krajinky. Len možno svojou polohou (ináč vo veľmi peknom tichom prostredí) nie je taká známa biospotrbiteľom.
  Treba nakuknúť. S pozdravom Daniela.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Bio obchodik Krajinka

  Obdivujem ludi, ako je Mariana, ze maju guraz podnikat v oblasti Bio, neboja sa riskovat a myslia dopredu! Jej nazory sa mi pacia.
  Musim podotknut, ze prispevok pani Daniely nebol moc vkusny. Navstivila obchod Krajinku ale nevyjadrila sa vobec, aky dojem na nu urobil. Nezabudla vsak urobit reklamu konkurencii. Nepoznam Marianu ani Krajinku, zijem v Nemecku a zatulala som sa sem nahodou ale neodpustila som si komentar. Pani Daniela, nepracujete nahodou Vy v tej predajni Baoba?
  Mariana, vela uspechov!

  11.9.2013 - Poznamka od BIOspotrebitel.sk:
  Daniela nepracuje pre predajnu BAOBA, nepracovala a ani sa pod jej menom sa k téme nevyjadroval nijaký pracovník BAOBA. Biopredajňa Krajinka v Banskej Bystrici pred niekoľkými rokmi zanikla.

  Jana Steinhauser   Reagovať
   
  0
   
  0

  príprava rozhovorov

  Teší ma, že si rozhovor našiel čitateľov. Momentálne redakčne upravujem reportáže mojich študentov z ekofariem, potom mám v pláne zájsť do Bystrice urobiť rozhovor aj do spomínanej druhej predajne BIO. :o). Pekné letné dni.
  Zuzana Gallayová   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

ĽudiaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií