Atmosféra na tomto stretnutí? Rodinná, priateľská a uvoľnená... žiadne mikrofóny, saká či kravaty..
SOLARFEST 2004 bol ako druhý ročník neformálneho stretnutia alternatívnych ľudí (rozumej ekologicky cítiacich) zorganizovaný Michalom Demešom na jeho rodinnej farme - na Mašekovom mlyne pri Vrábľoch.
A hlavný cieľ? Neviem, nebol som v organizačnom teame podujatia, ale myslím, že práve stretnutie v priateľskej atmosfére by som definoval ako cieľ. S tematickým podfarbením využitia slnečnej (a iných obnoviteľných zdrojov) energie a troška aj trvalo-udržateľného poľnohospodárstva
Aký bol oficiálny program Solarfestu? A neoficiálny:-)?
V So - 21.8. boli asi 100vke účastníkov úvodom predstavené jednotlivé projekty a činnosti, ktoré boli prebehli na tohoročnom Solarfeste (Thermosolar - Slnečné kolektory vyrábané na Slovensku, Využitie solárnej energie v rodinných domoch, Múzeum požitavských mlynov na Mašekovom mlyne, Agrokruh - alternatívne/ekologické pestovanie zeleniny, stretnutie zástupcov Agro-eko fóra, predstavenie EKOPOLISU atď. ) .
K neo - by som priradil kúpanie sa v Žitave, "kuloárne" dišputy a večerný táborák bohatý na zaujímavé slovo, radostnú pieseň, špekáčky a primerané množstvo dobrého vína :)
Akí ľudia sa tu stretli, aká bola atmosféra?
Ľudia? Takí normálni a povedal by som, že popri cíteniu k prírode či k svojmu regiónu, to boli aj ľudia ľudskí (napriek svojim spoločenským/funkčným postaveniam). Atmosféra? Rodinná, priateľská a uvoľnená. Čo popri inom znamenalo žiadne mikrofóny, saká či kravaty...
V rámci Solarfestu sa konalo aj stretnutie Agroekofóra. Bolo úspešné?
S druhým stretnutím Agro-eko fóra som osobne veľmi spokojný, napriek slabšej účasti jeho členov. Prijali sme kopec nových záverov, rozvinuli veľa nových nápadov pre spoluprácu v blízkej budúcnosti, napr. spoločné vytlačenie publikácie pre spotrebiteľa (do konca októbra 2004), ktorá bude popisovať dopady nášho jedenia na naše zdravie, ŽP a prírodu a pravdaže bude ponúkať aj tie lepšie alternatívy. Druhou vecou je spoločná konferencia Agro-eko fóra v Nitre v druhej polovici novembra, kde jednotliví členovia predstavia svoje organizácie a spoločné ciele pred akademickým a odborným plénom z oblasti poľnohospodárstva, workshopy sa potom budú venovať konkrétnym oblastiam ako GMO, biodiverzita, biopotraviny, ekologické zeleninárstvo... Ďalšie zmienky o Agro-eko fóre možno nájsť na stránke:
Agro-eko fórum
A na záver: Čo Ťa na Solarfeste najviac prekvapilo, potešilo a povzbudilo (do ďalších aktivít v oblasti podpory trvalo-udržateľného poľnohospodárstva)?
Na Mašekov mlyn som šiel ako človek s presvedčením, že pre krajší zajtrajšok treba byť aktívny a rovnako zodpovedný a potom aj ako člen Agro-eko fóra - oba tieto rozmery sa mi na SOLARFESTE 2004 doplnili do-spokojna :)
Daniel, ďakujeme za zážitky „z prvej ruky“ zo Solarfestu!
PS: Boli ste aj vy na Solarfeste 2004? Podeľte sa o Vaše dojmy z podujatia a celkovej atmosféry na Mašekovom mlyne...