BIO spotrebiteľ

Daniel Lešinský o SOLARFESTE 2004

09.09.2004 12:00
Atmosféra na tomto stretnutí? Rodinná, priateľská a uvoľnená... žiadne mikrofóny, saká či kravaty..
SOLARFEST 2004 bol ako druhý ročník neformálneho stretnutia alternatívnych ľudí (rozumej ekologicky cítiacich) zorganizovaný Michalom Demešom na jeho rodinnej farme - na Mašekovom mlyne pri Vrábľoch.
A hlavný cieľ? Neviem, nebol som v organizačnom teame podujatia, ale myslím, že práve stretnutie v priateľskej atmosfére by som definoval ako cieľ. S tematickým podfarbením využitia slnečnej (a iných obnoviteľných zdrojov) energie a troška aj trvalo-udržateľného poľnohospodárstva

Mašekov Mlyn


Aký bol oficiálny program Solarfestu? A neoficiálny:-)?

V So - 21.8. boli asi 100vke účastníkov úvodom predstavené jednotlivé projekty a činnosti, ktoré boli prebehli na tohoročnom Solarfeste (Thermosolar - Slnečné kolektory vyrábané na Slovensku, Využitie solárnej energie v rodinných domoch, Múzeum požitavských mlynov na Mašekovom mlyne, Agrokruh - alternatívne/ekologické pestovanie zeleniny, stretnutie zástupcov Agro-eko fóra, predstavenie EKOPOLISU atď. ) .
K neo - by som priradil kúpanie sa v Žitave, "kuloárne" dišputy a večerný táborák bohatý na zaujímavé slovo, radostnú pieseň, špekáčky a primerané množstvo dobrého vína :)

Akí ľudia sa tu stretli, aká bola atmosféra?

Ľudia? Takí normálni a povedal by som, že popri cíteniu k prírode či k svojmu regiónu, to boli aj ľudia ľudskí (napriek svojim spoločenským/funkčným postaveniam). Atmosféra? Rodinná, priateľská a uvoľnená. Čo popri inom znamenalo žiadne mikrofóny, saká či kravaty...

V rámci Solarfestu sa konalo aj stretnutie Agroekofóra. Bolo úspešné?

S druhým stretnutím Agro-eko fóra som osobne veľmi spokojný, napriek slabšej účasti jeho členov. Prijali sme kopec nových záverov, rozvinuli veľa nových nápadov pre spoluprácu v blízkej budúcnosti, napr. spoločné vytlačenie publikácie pre spotrebiteľa (do konca októbra 2004), ktorá bude popisovať dopady nášho jedenia na naše zdravie, ŽP a prírodu a pravdaže bude ponúkať aj tie lepšie alternatívy. Druhou vecou je spoločná konferencia Agro-eko fóra v Nitre v druhej polovici novembra, kde jednotliví členovia predstavia svoje organizácie a spoločné ciele pred akademickým a odborným plénom z oblasti poľnohospodárstva, workshopy sa potom budú venovať konkrétnym oblastiam ako GMO, biodiverzita, biopotraviny, ekologické zeleninárstvo... Ďalšie zmienky o Agro-eko fóre možno nájsť na stránke: Agro-eko fórum

A na záver: Čo Ťa na Solarfeste najviac prekvapilo, potešilo a povzbudilo (do ďalších aktivít v oblasti podpory trvalo-udržateľného poľnohospodárstva)?

Na Mašekov mlyn som šiel ako človek s presvedčením, že pre krajší zajtrajšok treba byť aktívny a rovnako zodpovedný a potom aj ako člen Agro-eko fóra - oba tieto rozmery sa mi na SOLARFESTE 2004 doplnili do-spokojna :)

Daniel, ďakujeme za zážitky „z prvej ruky“ zo Solarfestu!

PS: Boli ste aj vy na Solarfeste 2004? Podeľte sa o Vaše dojmy z podujatia a celkovej atmosféry na Mašekovom mlyne...

Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Daniel Lešinský o SOLARFESTE ...

  Dobrá vec

  Rád by som sa na budúcom ročníku tiež zúžastnil,ak je to možné.Prosím o zaslanie informácií o možnosti účasti.
  S pozdravom Walter
  Walter   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Podujatia
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií