BIO spotrebiteľ

15 pražský biojarmok - koncert pre chute, vône i tóny

19.09.2008 08:31
Jubilejný pražský „biojarmark“ ponúkne k produktom bez chémie i muziku z ekofariem a solárnu poradňu... Najväčší sviatok bio-producentov v ČR sa uskutoční v atraktívnom prostredí bývalého statku Toulcův Dvůr od 19. -20.septembra 2008.
Na počiatku bolo…slovko BIO

Razilo si k nám nesmelo cestu už chvíľu pred novembrom 89. Ako symbol ekologicky citlivého poľnohospodárstva a jeho produktov nazývaných biopotraviny či hospodárenia zodpovednejšieho k pôde, zvieratám, krajine i ľuďom. Bolo na hony vzdialené brutálnemu „porúčaniu“ prírode vo vtedajších veľko-agropodnikoch. Chvíľu trvalo, než sa k certifikácii BIO dopracovali prvé naše uznané (napospol rodinné) ekofarmy, ale už v roku 1994 sa ich pár predstavilo verejnosti v ekopavilóne v Prahe na Barrandově.

Ochutnávka anonymných vzoriek muštov
Ochutnávka anonymných vzoriek muštov
Historicky prvý biojarmok v ČR usporiadala podľa vzoru Nemecka Liga energetických (dnes ekologických) alternatív (LEA) s podporou nemeckej Nadácie Heinricha Boella. Tento rok ho priaznivcom „prírode priateľských“ potravín ponúkne po pätnásty krát a v podobe už vôbec nie komornej. Jubilejný koncert tu totiž rozohrajú nielen chute a vône biopotravín každého druhu, ale aj sami bioproducenti – či už v roli poradcov zdravšej výživy, ekologického pestovania, alebo na pódiu, pri netradičnom „muzicírovaní“ takpovediac z vlastných zdrojov. K nemu organizátori vyzvali talenty z odboru, o ktorých sa vie, že si vedú rovnako dobre na poli, v stajni či pri príprave „biochuťoviek“ ako hudobníci a speváci pred mikrofónom.

Záujem o produkty „bez chémie“ bol hneď pri prvých biojarmokoch sľubný, takže v ďalších rokoch pribúdalo biopredajcov a po stovkách i kupujúcich. Biojarmok inšpiroval rovnaké akcie v Brne, Bielych Karpatoch, Chrudime a inde. Keď ekopavilón zanikol a LEA zabehnutú akciu premiestnila do unikátneho prostredia bývalého statku Toulcův dvůr v Prahe 10, kde občianske združenia tamojšieho ekocentra k počinu pridali svoje, taktiež zabehnuté, dožinkové slávnosti, hostia sa už počítali na tisíce. Biojarmok ako najväčší sviatok bioprodukcie v ČR tak bude počas 15. ročníka podujatia i jedným z hitov celého septembrového Mesiaca ekopoľnohospodárstva a biopotravín.

I tento krát bude jarmok zahájený v piatok o 14. hodine a účasť opäť prisľúbilo viac než 35 ekopoľnohospodárov a obchodníkov s biopotravinami z ČR.

Chýbať opäť nebudú poprední zeleninári, producenti výrobkov z kravského i kozieho mlieka, ale ani tí, ktorí ponúknu šťavy, mušty, biovíno, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánske či naopak mäsité špeciality. Paletu ponuky doplní opäť k prírode priateľská kozmetika a oblečenie z biobavlny. Všeobecne sa na predajných pultoch očakáva doteraz najširšia paleta tovaru.

Pri nákupe, ale i ochutnávkach sa hostia môžu od predajcov dozvedieť viac o ich spôsobe hospodárenia, výrobe a spracovaní ponúkaných produktov. Tradične tu je možné dohovoriť napr. pobyt na ekofarme, zásielky bioproduktov, recepty.

Múzy s rodokmeňom BIO

Dožinkový sprievod - Toulcův dvůr
Dožinkový sprievod - Toulcův dvůr
Pri sprievodnom zábavnom programe chcú tento krát organizátori z LEA zviditeľniť fakt, že bioroľníci nežijú len kompostom, dojením mlieka či balením byliniek, ale sú medzi nimi mnohí kreatívni ľudia s hudobným, výtvarno-estetickým cítením, niektorí dokonca dosahujúci profesionálnej úrovne. V piatkovom programe „Múzy kolem ekofarem“ sa tak od 15:00 hod. napr. má predstaviť spevák a hudobník Patrik Fox so skupinou Radical. V televízii sa už hrajú jeho klipy, prvé jeho piesne dobyli vavríny v hitparádach. Sám si nahrávky vo vlastnom štúdiu obstaráva, mixuje a spracováva – samozrejme ak zladí čas s prácou na ekofarme v Babinách pri Ústí nad Labem, zameranej na pastevný chov hovädzieho dobytka.

Zahrať klasiku na violu prisľúbil v sprievode klavíru Pavel Březík zo Zlína, sólo violista zlínskej filharmónie a tiež syn niekdajšieho držiteľa Bartákovho hrnca pre ekofarmu roka. Zvučným folkom hodlá oblažiť hudobný program Jana Matoušková (s partnerom), zocelená marketingom firmy produkujúcej v Starém Městě pod Sněžníkem hlavne biocestoviny a múky. Okrem ďalších hudobníkov by múzy odkojené svetom BIO mala reprezentovať aj foto-výstava šéfa poprednej tuzemskej firmy z oblasti BIO apod.

Ak sa hovorí, že BIO je pre mnohých nielen hodnotnejšia strava, ale aj životný štýl akcentujúci harmóniu konania a prežívania, tak by to aj zo zmieneného inšpiratívneho bio- muzicírovania malo byť cítiť.

Solárny INFOdeň

Ďalšou novinkou bude v pozícii satelitného programu i tzv. Pražský solárny INFOdeň. V piatok sa začne o 10:00 hod seminárom, určeným najmä pre zástupcov miest a obcí. Poradenstvom pre najširšiu verejnosť má program ambíciu zaujať hlavne tých, ktorí uvažujú o obstaraní zariadenia na využitie slnečnej energie. Mimochodom práve na ekofarmách v cudzine také zariadenia na ohrev vody, prikúrenie alebo na výrobu solárnej elektriny nájdete veľmi často. Prvé lastovičky sú i na našich ekostatkoch. LEA pritom propaguje i poskytovanie miestnych podporných dotácii na zakúpenie týchto systémov. Zatiaľ ich u nás poskytuje 6 sídiel, o.i. práve aj Praha.

Cieľom akcie je priblížiť k podobnej úvahe aj ďalšie obce a mestá a trochu tiež infikovať majiteľov domov, chalúp i chát, aby od svojich radníc také injekcie žiadali. Súčasťou akcie bude i výstavka solárnych zariadení ponúkaných montážnymi firmami a prehliadka teplovodných kolektorov na streche jednej z budov Toůlcova dvora.

Finále opäť dožinkové

Stretnutie ekopoľnohospodárov s ich priaznivcami vyvrcholí v sobotu 20. septembra tradičným dožinkovým sprievodom a veselicou s folklórnymi muzikami. Deti i rodičia si ďalej budú môcť vybrať z celodennej ponuky tvorivých dielní a hier inšpirovaných témou dožiniek. Deti si napríklad vyskúšajú prípravu chlebových placiek – od vymlátenia obilia až po pečenie v peci. Návštevníci si budú môcť pozrieť zvieratá miestnej minifarmy i historické priestory dvora – renesančný „špýchar“ a gotickú pivnicu. Na vylosovaných účastníkov tvorivých dielní, súťaží či iných aktivít, čakajú ako vždy ceny v podobe biopotravín alebo publikácie s ponukou napr. eko-agroturistických služieb.

Skrátka: príďte aj Vy a staňte sa tiež pomyselnými gratulantmi. Biojarmok a jeho hviezdy si to ako stálice na tunajšom „bio-nebi“ určite zaslúžia.

Zdroj: Koncert pro chutě, vůne i tóny

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: 15 pražský biojarmok - koncert pre chute, ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií