BIO spotrebiteľ

Medzinárodný certifikát Zelená škola/EcoSchool prevezme 72 slovenských škôl

22.10.2008 12:31
V piatok 24.10.2008 v Nových Zámkoch prebehne slávnosť certifikácie Zelených škôl/EcoSchools za školský rok 2007/2008. Medzinárodne platný a uznávaný certifikát prevezme – a teda podmienky certifikácie v tomto ročníku splnilo - 72 škôl z 80-tich: 9 materských škôl, 51 základných škôl, 9 stredných škôl a 3 školy špeciálne.
Školy, ktoré prísnym sitom certifikačných podmienok neprešli, nesplnili niektorú z primárnych podmienok projektu (napríklad porušili zákaz spotrebiteľských súťaží na pôde Zelenej školy) alebo jednoducho nevystačili s dychom až do konca certifikačného obdobia.

Organizátorom programu Zelená škola je Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA, asociovaný člen medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE). V školskom roku 2007/2008 tretí ročník certifikačného programu FEE, Zelená škola (Eco-Schools Slovakia), v poradí (so zarátaním pilotného ročníka) to bol však už 4. ročník. Z nižšie uverejneného grafu je zrejmý nárast záujmu o program zo strany slovenských škôl.

Zelene školy
V programe Zelená škola sa uplatňuje praktický postup siedmych krokov, vypracovaných podľa systému environmentálneho manažmentu EMAS (Environmental Management and Auditing Scheme) a ISO 14001. Pri rozhodovaní o udelení certifikátu sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, pričom je kladený dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti. Zelená škola prispieva k trvaloudržateľnému rozvoju svojej komunity. Do programu Eco-Schools je v súčasnosti zapojených vyše 22 tisíc škôl zo 42 krajín 4 kontinentov. Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín.

Slávnosť certifikácie Zelených škôl sa koná 24.10.2008 (od 11.00 hod.) v Nových Zámkoch, v Dome kultúry, Hlavné námestie č. 7, za účasti zástupcov Štátneho pedagogického ústavu, Ministerstva životného prostredia SR a ďalších hostí.

Súčasťou slávnosti certifikácie sú aj sprievodné podujatia – exkurzia do Zelenej Materskej školy v Nových Zámkoch, exkurzia do Strediska environmentálnej výchovy Dropie, vzdelávacie semináre pre pedagógov zapojených do programu Zelená škola, koncert, návšteva Astrokabinetu...

Bližšie informácie sú dostupné na www.zelenaskola.sk (vrátane zoznamu certifikovaných škôl).

Národný koordinátor projektu:
Mgr. Richard Medal
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín
0905/469707, medal@changenet.sk

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Súvisiace články


Diskusia: Medzinárodný certifikát Zelená ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií