BIO spotrebiteľ

Na Slovensku máme 72 zelených škôl

04.11.2008 06:29
24.10.2008 sa v Dome kultúry v Nových Zámkoch uskutočnila slávnosť certifikácie Zelených škôl – s pestrým programom a za účasti zástupcov Štátneho pedagogického ústavu, Ministerstva životného prostredia SR a ďalších hostí.
Súčasťou slávnosti certifikácie boli aj sprievodné podujatia – exkurzia do certifikovanej MŠ na ul. Bitúnkovej 6 v Nových Zámkoch, exkurzia do Strediska environmentálnej výchovy Dropie, vzdelávacie semináre pre pedagógov zapojených do programu Zelená škola a večerný koncert.

Slavnostná certifikácia škôl
Slavnostná certifikácia škôl
Medzinárodne platný a uznávaný certifikát prevzalo v 3. ročníku certifikácie 72 škôl z 80-tich prihlásených: 9 materských škôl, 51 základných škôl, 9 stredných škôl a 3 školy špeciálne. Kvalitu certifikovania garantuje Foundation for Environmental Education. Program „Eco-schools“ bol otvorený v roku 1995 v ôsmich krajinách na dvoch tisíckach škôl. V roku 2003 bol tento program označený Environmentálnym programom OSN (UNEP) za model vzdelávania a výchovy k trvalo udržateľnému rozvoju. Do programu „Eco-schools“ je v súčasnosti zapojených vyše 22 tisíc škôl zo 42 krajín 4 kontinentov.

Základné pravidlá certifikácie, definície jednotlivých stupňov „Zelenej školy“ a projektové úlohy pre prípravu a realizáciu Environmentálneho akčného plánu školy sa nachádzajú na internetovej stránke www.zelenaskola.sk. Pre 4. ročník certifikácie bola zverejnená aj výzva na realizáciu školských environmentálnych projektov „Čin pre planétu Zem“.

Semináre pre pedagógov
Semináre pre pedagógov
Každá prihlásená škola má prideleného konzultanta, ktorý je počas celého školského roka škole k dispozícii a koncom roka oboduje všetky splnené úlohy školy podľa pripravenej metodiky. Hodnotenie predloží „Rade Zelenej školy“ a tá následne podľa počtu získaných bodov udelí resp. neudelí škole certifikát „Zelená škola“. Certifikát „Zelená škola“ sa udeľuje vždy na jeden kalendárny rok a po uplynutí jeho platnosti je potrebné ho obnoviť.

• Pilotný ročník projektu v školskom roku 2004/2005
V školskom roku 2004/2005 bol realizovaný pilotný ročník projektu, do ktorého sa zapojilo 48 škôl z celého Slovenska a certifikát „Zelená škola“ dostali zástupcovia 39 slovenských základných a stredných škôl. . Slávnostné odovzdávanie certifikátov bolo realizované v Pálffyho paláci v Bratislave 3. novembra 2005.

Ekokódex MŠ Bitúnkovej z Nových Zámkov
Ekokódex MŠ Bitúnkovej z Nových Zámkov
1. ročník projektu v školskom roku 2005/2006
V 1. ročníku projektu bolo úspešných 46 zo 60 prihlásených škôl, z toho 38 základných, 6 stredných a 2 školy materské. 14 škôl v prvom ročníku nebolo úspešných – v 6 prípadoch nesplnili primárnu podmienku a nezrušili, príp. bezodpadovo neprispôsobili automat na nápoje, v 5 prípadoch nedosiahli potrebný minimálny počet bodov a v troch prípadoch od projektu odstúpili. Slávnostná certifikácia úspešných škôl sa uskutočnila 28. septembra 2006 v Spišskej Novej Vsi.

2. ročník projektu v školskom roku 2006/2007
V 2. ročníku projektu bolo úspešných 52 zo 69 prihlásených škôl, z toho 40 základných, 7 stredných, 3 školy materské a 2 základné školy špeciálne. Slávnostná certifikácia úspešných škôl sa uskutočnila 18. októbra 2007 v Rytierskej sále Starého Zámku v Banskej Štiavnici. V priebehu 2. ročníka projektu „Zelená škola“ sa dostalo jeho organizátorom a účastníkom obrovskej pocty v podobe záujmu Jej Veličenstva holandskej kráľovnej Beatrix, ktorá dňa 23. mája 2007 navštívila základnú „Zelenú školu“ v Družstevnej nad Hornádom.

Zelené školy na Slovensku
Zelené školy na Slovensku
Hľadáme podporovateľov projektu
Aj napriek fantastickým výsledkom, ktoré školy v procese certifikácie dosahujú, stále je problémom finančne a materiálne projekt stabilizovať. Spoločnosť environmentálne – výchovných organizácií (SEVO) Špirála preto privíta ponuky na finančnú, materiálnu alebo inú pomoc od firiem, pre ktoré je ochrana a tvorba životného prostredia súčasťou ich firemnej misie.

V prípade záujmu kontaktujte: Centrum environmentálnych aktivít - Trenčín, Mgr. Richard Medal, Mierové nám. 29, 911 01 Trenčín, tel. 032/640 04 00, e-mail: medal@changenet.sk

Atmosféra pred podujatiami
Atmosféra pred podujatiami
Exkurzia v SEV Dropie
Exkurzia v SEV Dropie
MŠ Bitúnková - Nové Zámky
MŠ Bitúnková - Nové Zámky
Prezentácie škôl
Prezentácie škôl


Hodnotenie: 66.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Na Slovensku máme 72 zelených ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií