BIO spotrebiteľ

Priatelia zo Zaježky hľadajú ľudí ochotných pomôcť

13.11.2008 10:45
CEEV Živica a Pospolitosť pre harmonický život rekonštruujú staré gazdovstvo Polomy na Zaježovej, ktoré sa premení na Vzdelávacie centrum Zaježová. Žiaľ, grant nestačí na dokončenie stavby. Nájdu sa medzi nami takí, ktorí by chceli a mohli pomôcť formou pôžičky?
Je veľa možností ako sa zapojiť, pomôcť...
Je veľa možností ako sa zapojiť, pomôcť...
Zámerom je vybudovať prvé holistické vzdelávacie centrum na Slovensku - čiže priestor pre rôznorodé aktivity, ktoré majú za cieľ umožniť účastníkom lepšie chápanie prírody, spoločnosti a aj samého seba. V centre sa budú konať programy pre školy, pedagógov a širokú verejnosť. Vybudovanie centra napomôže aj ekonomickému a sociálnemu rozvoju komunity v Zaježovej.

Na rekonštrukciu dostali podporu od nadácie Ekopolis vo výške skoro 1,5 milióna korún. Prestavujú podkrovie na obytné izby, zriaďujú sociálne zariadenia, vykurovanie, vodu, elektriku a veľa iného. Na stavbe sa snažia využívať prvky prírodného staviteľstva ako napr. zatepľovanie slamou, hlinené omietky alebo hlinené priečky. V tejto chvíli priateľom zo Zaježky chýba 500 000 Sk - ešte potrebujú vymeniť strechu, namontovať solárne kolektory, vybudovať koreňovú čistiareň...

Omietanie hlinou Telecom
Omietanie hlinou Telecom
Aby práce neuviazli, rozhodli sa svojich sympatizantov poprosiť o pomoc vo forme menších pôžičiek. Budú ich splácať z príjmov za ubytovanie a služby, ktoré v centre poskytnú. Bližšie informácie pre BIO magazín poskytol Juraj Hipš, štatutárny zástupca CEEV Živica:

Juraj, môžeš prosím vysvetliť, aké sú podmienky pôžičky?

Peniaze nám môže požičať každý, kto je ochotný nám zveriť peniaze minimálne na jeden rok a nepožaduje za požičanie peňazí úrok. Od ľudí si požičiavame minimálne 10 000 Sk a maximálne 50 000 Sk. Každého veriteľa budeme podrobne informovať, na čo boli jeho peniaze v rámci Vzdelávacieho centra Zaježová použité.

Stavebný dozor
Stavebný dozor
Na ľudí sa obraciate sloganom "Dáme vám viac ako banka". Čo teda môžete vašim podporovateľom ponúknuť?

To, čo banka neponúkne – spolupodieľanie sa na vytváraní miesta, kde sa budú stretávať ľudia so záujmom o prírodné staviteľstvo, tanec, meditáciu, hrnčiarstvo, alternatívne ekonomiku... Niekto do tohto miesta vkladá prácu, niekto nápad a niekto peniaze. Všetky tieto veci sú nutné a ak jedna zlyhá, tak sa nepodarí priestor vytvoriť. Pracovať vieme, máme aj nápady a verím, že peniaze prídu tiež - aj vďaka ľuďom, čo čítajú Biospotrebitel.sk.

Pohoda po práci
Pohoda po práci
Ľudia, čo Zaježku poznajú, majú tam priateľov a dlhodobo (i keď len z diaľky) sledujú jej vývoj a fandia tamojším eko-komunitným aktivitám, by asi aj radi pomohli, ale možno očakávajú trochu niečo viac, ako "len" vrátenie peňazí a informovanie o postupe prác. Neuvažovali ste o "zúročení" pôžičky a poďakovaní poskytovateľom pôžičky formou pobytu pre ich rodiny, prípadne inou formou?

Zvažovali sme to. Nakoniec sme ale zistili, že nám pomáha veľké množstvo ľudí a bolo by ťažké určiť, komu čo zúročíme. Koľko si zaslúži človek, čo požičal 10 000 Sk a koľko človek, čo nám pomáhal kopať kanalizáciu? A koľko architekt, ktorý navrhoval centrum, koľko ľudia, ktorí varili na víkendovkách?

Zatepľovanie slamenými balíkmi
Zatepľovanie slamenými balíkmi
Veľké množstvo ľudí nám pomáha bezplatne alebo za symbolické ceny. Je pre nás dôležité, aby všetci títo ľudia videli, že Vzdelávacie centrum Zaježová slúži dobrej veci a ich práca alebo peniaze slúžia pozitívnemu účelu.

***

Ďakujeme za vysvetlenie a držíme vám palce. Veríme, že táto výzva sa stretne s pozitívnou odozvou a už budúce leto sa všetci, ktorí neváhajú pomôcť dobrej myšlienke, budú môcť prísť nielen pozrieť, ale aj zapojiť do diania v novom Vzdelávacom centre Zaježová. Osobne sa na to veľmi teším:-)

V prípade, že máte záujem aj Vy pomôcť touto formou, kontaktujte prosím Juraja Hipša, ktorý vám poskytne ďalšie informácie a zašle návrh zmluvy o pôžičke. Kontaktovať ho môžete na hips@zivica.sk alebo na mobilnom čísle 0905 990 974.

O živote na zaježovských lazoch, kde Vzdelávacie centrum budujeme, sa dozviete na www.zajezka.sk.

Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Priatelia zo Zaježky hľadajú ľudí ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Novodobí lazníci    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií