Keď som si vyberala tému mojej zápočtovej práce fotoreportáž z ekofarmy, ešte som nevedela, čo ma čaká. Na začiatku to bolo veľké množstvo telefonátov a hlavne veľká neochota ľudí poskytnúť mi nejaké informácie. Už som ani nedúfala, že nájdem nejakú ekofarmu, kde budú ochotní so mnou spolupracovať.
Nakoniec sa však na mňa usmialo šťastie a to v podobe pána JUDr. Jozefa Šamaja z farmy Uni-con Kysuce.
UNI-CON Kysuce
foto: Paula Šošková
Dohodli sme si stretnutie a moje spoznávanie ekofarmy sa mohlo začať. Keďže som dieťa mesta, bolo to pre mňa všetko nové - pach hnoja, návšteva kravína, ako aj ukážka výroby masla...
Ak sa rozhodnete navštíviť farmu Uni-con Kysuce, musíte zavítať do malebnej obce Raková, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Žilinského kraja, západne od okresného mesta Čadca.
Farma Raková je veľmi rozsiahla, výmera poľnohospodárskej pôdy je 1182,63 ha . Z toho 700 ha sa obrába ekologicky. Táto farma je kombináciou konvenčného a ekologického poľnohospodárstva (chov oviec). Je tu zamestnaných približne 40 ľudí. Zaoberá sa predovšetkým živočíšnou výrobou. Uni-con patrí objemom výroby medzi najväčšie a najúspešnejšie poľnohospodárske podniky v okrese Čadca.
Prehliadka farmy
Konvenčný chov dojníc
foto: Paula Šošková
Moja okružná púť po farme sa začala v stajni. Mali tu ustajnené krásne
kone, ktoré sú lákadlom hlavne pre turistov. Využívajú sa na výučbu jazdenia alebo hipoterapiu.
Druhou zástavkou bol ovčín. Farma je zameraná hlavne na
chov oviec (800 ks) a produkciu výrobkov z
ovčieho mlieka. Ovečky som nevidela, lebo sa akurát pásli na neďalekom salaši. Kľúčový je aj odchov jahniat na veľkonočný trh, ktoré sa súčasne vyvážajú aj do Talianska. Súčasťou farmy je aj
syráreň, kde vyrábajú produkty, ktoré sú vedené ako
bioprodukty. Výroba prebieha tak, ako to kedysi robili naše staré mamy. A výrobky ako korbáčiky, tvaroh a maslo vyzerali naozaj lákavo.
Nasledovala prehliadka prístrojov používaných na dojenie kráv. Mlieko od asi 150
dojníc síce predávajú do mliekárne v Hriňove, ale časť putuje k susedom na Moravu a nie je vylúčené, že tam pôjde celá produkcia. Dojnice patria do konvenčného hospodárenia tejto farmy, ako aj chov kurčiat.
Halový chov kurčiat
foto: Paula Šošková
Farma v troch halách chová približne 50 tisíc
kurčiat. Jedna z hál bola zmodernizovaná na základe projektu, ktorý bol spolufinancovaný Európskou úniou. Na farme sa snažia vytvoriť prijateľné podmienky, využívajú prirodzenú podstielku.
Môžeme tu nájsť aj
ošípané, ktorých sa tu do predajnej hmotnosti vykŕmi 700 kusov. Sú vyvážané prevažne na Moravu.
Ďalšie aktivity, plány
Súčasťou hospodárenia Uni-conu je aj
agroturistika. Síce ešte nie sú vybudované ubytovacie zariadenia, ale aj tak farma ponúka veľké množstvo aktivít. Spolupracuje s centrom voľného času, deti sem dochádzajú z celého okresu na
exkurzie. Môžu si vyskúšať jazdu na koni, starostlivosť o zvieratá alebo si môžu vyskúšať výrobu masla. Dnes farma dokáže zabezpečiť chutnú domácu stravu v príjemne zariadenej jedálni, zabíjačkové špeciality v kruhu priateľov a rodiny.
Jedáleň
foto: Paula Šošková
Pán JUDr. Jozef Šamaj má do budúcna veľké plány. Chce vybudovať ubytovacie kapacity ako aj apartmány, detské ihrisko a reštauračné zariadenie. Takže ak sa tieto plány uskutočnia, môžeme sa tešiť na komplex, ktorý nám bude ponúkať oddych, zábavu a pre tých odvážnejších aj prácu. Držím palce, aby sa všetko podarilo zrealizovať
Nakoniec moje veľké ĎAKUJEM patrí pánovi JUDr. Jozefovi Šamajovi za to, že mi vyšiel v ústrety, našiel si čas a previedol ma po farme. Ak Vás táto moja fotoreportáž zaujala a budete mať chuť navštíviť farmu Uni-con Kysuce, určite tak urobte. Privítajú Vás tu veľmi príjemní a ochotní ľudia, ktorí Vás tam radi prevedú. Tak ako ja si odtiaľ určite odnesiete kopu nových zážitkov a pocitov.
Tento príspevok vznikol v rámci predmetu
Environmentálna výchova na
Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.