BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (3)

12.09.2004 12:02
Dnes opäť sme zvedaví na Váš tip na fotografiu, ktorá sa Vám páči. Ako sme písali, Robte s nami výstavu !!! My hľadáme 30 výborných fotografii na výstavu o ekologickom poľnohospodárstve a BIO potravinách... A vy súťažíte...
Máte chuť si prezrieť všetky súťažné fotografie minulých dní?

Opäť nápoveda k Vašej úlohe: Kliknutím na obrázok dostane fotografia Váš hlas.
A tak sa dostanete na stránku, kde je formulár vhodnýk napísaniu Vášho názvu, názoru, myšlienky, ktorá Vás pri pohľade na fotografiu napadla...
A môžete sa baviť a súťažiť.

Český trh s biopotravinami je oveľa viac rozvinutý ako slovenský. Je tam nespočet obchodov s ponukou širokého sortimentu biopotravín, vrátane biomlieka a biomäsa. Škoda, že Olma Olomouc nevozí biomlieko aj na Slovensko. Alebo sa nájde niekto zo slovenských ekofarmárov, kto by dokázal dotiahnuť výrobu a spracovanie mlieka až po finálny produkt, ako ho vidíme na obrázku?

Aké pravidlá platia pre spracovanie mlieka, ak má byť zaradené medzi biopotraviny? Na čistenie zariadení určených na prepravu, skladovanie a spracúvanie mlieka od zvierat chovaných ekologickým spôsobom, možno používať okrem pitnej vody zahriatej na 85 °C, aj paru vyrobenú z pitnej vody, hydroxid sodný, alebo kyselinu dusičnú. Základný konzervačný spôsob pri spracúvaní a skladovaní mlieka je chladenie.

Pri spracúvaní mlieka je neprípustné: pridávať do mlieka vitamíny, minerálne látky, príchute a iné prídavné látky. Ďalej nie je dovolené používať plastové nádoby ako obaly; hliník, ak prichádza do priameho styku s mliekom.
U každej výrobnej šarže je jasne dokumentovaný pôvod spracovaného biomlieka od konkrétnych českých ekofariem. Prísnou evidenciou sa dosahuje maximálna miera preukázateľnosti pôvodu a tým dôveryhodnosť každej biopotraviny.


Čerstvo vykopané
Keď sme v lete 2003 vyrážali s manželom na cestu po českých ekofarmách, vytlačili sme si z Internetu (www.pro-bio.cz) zoznam ekofariem s ponukou ubytovania. Mali sme to šťastie, že sme - hľadajúc nocľah v pokročilom čase a zvažujúc niekoľko alternatív - natrafili na rodinu Knápkových. Boli mimoriadne pohostinní a výborní spoločníci. Noc sme strávili v krásnej izbietke s balkónom a sprchou. Keď sme ráno svieži vyskočili z postele, že ideme pokračovať v našich cestách, čakali nás raňajky á la Interhotel. A čerešnička na torte? Pán Knápek sadol do traktora, zaviedol nás na pole a nakopal nám za tašku čerstvých biozemiakov. Boli výborné! Ďakujeme!!!


Rukami
Pri pestovaní biozemiakov máte dve možnosti, ako naložiť s mandelinkami: ručne ich pozbierať alebo použiť prípravok Novodor. Ekologické poľnohospodárstvo nie je o "návrate do jaskýň". Je to spojenie múdrosti a skúseností našich predkov s najvyspelejšou poľnohospodárskou technikou a modernými biologickými prostriedkami ochrany rastlín. Zoznam povolených prostriedkov na Slovensku každoročne vydáva ÚKSÚP (Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky).
Všeobecne však platí, že podiel ručnej práce v ekologickom poľnohospodárstve je vyšší ako v konvenčnom, čo prispieva k vyšším cenám bioproduktov.


viem-co-kupujem
Dnešný spotrebiteľ to má ťažké... Super a hyper markety ponúkajú tisíce položiek krásne zabaleného tovaru a predbiehajú sa v akciách a presvedčovaní zákazníka, že práve ten ich obchod najvýhodnejší. Je z čoho vyberať. Na druhej strane, v tom množstve tovaru sa stráca prehľad o jeho pôvode, zložení, či neprirodzene dlhej trvanlivosti.
Napríklad: kúpite med, ktorý má slovenskú etiketu, ale kľudne môže byť vo veľkom dovezený z Číny, na Slovensku zabalený a výhodne ponúknutý do hypermarketu. Po ochutnaní zistíte, že ste kúpili mačku vo vreci.
S biopotravinami je to iné. Podliehajú prísnej kontrole zo strany štátu a ich pôvod je vysledovateľný. Argumenty v prospech biopotravín:
 • pri produkcii surovín neboli používané žiadne agrochemikálie ani geneticky modifikované organizmy
 • pri spracovaní neboli používané syntetické potravinárske látky (tzv. éčka) ani postupy (bielenie, ožarovanie, mikrovlný ohrev)
 • spĺňajú všetky hygienické a potravinové normy a naviac špeciálne pravidlá pre výrobu, spracovanie a distribúciu bioproduktov a biopotravín
 • sú omnoho chutnejšie, nakoľko obsahujú viac aromatických látok a stopových prvkov a vitálnejšie
 • majú dlhšiu skladovateľnosť, pretože obsahujú menej vody a dusičnanov (zelenina, ovocie, zemiaky)
 • sú kontrolované na všetkých stupňoch ich výroby, spracovania a distribúcie
 • Pri kúpe certifikovaných, logom označených biopotravín viete, čo kupujete. Na Slovensku je logom zelené OKO a v ČR zelená zebra.
  (zdroj PRO-BIP)
  Môžu byť aj toxické!
  Konvenčné poľnohospodárstvo nezabezpečuje zdravý obsah taniera. Teraz, po vstupe do Európskej únie sa očakáva, že kvalita našich potravín sa ešte zhorší. Pokiaľ sa totiž nezmení spôsob, akým hospodári, očakávané vyššie dotácie poľnohospodárom umožnia, aby na polia opäť sypali viac toxických látok. Priemerný Holanďan je vystavený dávkam toxických pesticídov, ktoré šesťnásobne prekračujú bezpečnostné limity platné v USA. Britské ministerstvo zdravotníctva kvôli vysokým koncentráciám pesticídov rodičom oficiálne doporučuje ako núdzové opatrenie, aby deťom jabĺčka aspoň lúpali.
  (Zdroj: Greenpeace)

  Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

  Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

  Súvisiace články


  Diskusia: Robte s nami výstavu ...   Pridať názor na článok

   BIO magazín

   Robte s nami výstavu
   popis   Najčítanejšie v rubrike   Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií