BIO spotrebiteľ

O pestovaní zeleniny a konaní dobra (4)
Rozhovor s Ing. Jánom Šlinským

24.02.2009 04:27
Pestovanie zeleniny v systéme AgroKruh priťahuje pozornosť aj vedy a výskumu. Čo je konečným zámerom Ing. Šlinského? Nahliadnutie do duše pestovateľa – vynálezcu a filozofa :).

Pán Šlinský, technológia pestovania zeleniny v systéme agrokruhu je jedinečná. Zaujímajú sa o Váš vynález výskumné ústavy, univerzity či podnikatelia – zo Slovenska alebo zahraničia?

Agrokruh - poľnohospodársky robot
Agrokruh - poľnohospodársky robot
foto: Richard Medal

V tomto roku sme sa prihlásili do CTF Europe (Controlled Traffic Farming). Ako koordinátor tam pôsobí aj Slovenka Ing. Jana Havránková z Katedry strojov a výrobných systémov, Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Aj vedúci katedry pán prof. Ing. Ladislav Nozdrovický sa veľmi živo zaujímal o našu prácu a začiatkom septembra sa boli obaja na farme pozrieť.

Na internete som našiel článok „Gantry Technology in Organic Crop Production“, ktorého autor pán Winfried Schäfer z MTT Agrifood Research Finland, Agricultural Engineering Research, sa tiež bol u nás na farme pozrieť.

Na praktickej úrovni sa v tomto roku podujal pán Bruno Jakubec z Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene porovnať vplyv technológie Agrokruh a konvenčného obrábania pôdy na jej fyzikálny stav.

Z výskumných ústavov sme v kontakte s VÚRV Piešťany.

Podnikateľov, ktorí prejavili záujem, bolo niekoľko, ale zatiaľ sa to pohybuje na úrovni vyjasňovania si pojmov a dojmov, ak mám byť úprimný.


Je systém pestovania zeleniny v agrokruhu prenosný = duplikovateľný? Zaobišli by sa potenciálni záujemcovia aj bez Vášho špecifického know-how?

Konečným zámerom je, aby technológia pestovania zeleniny bez chémie a bez driny bola prakticky dostupná pre každého, kto to bude chcieť. Duplikovateľnosť však vyžaduje harmonizáciu s normami a množstvo inej byrokracie, na zvládnutie ktorej nemám prostriedky. Práve kvôli tomu sa kontaktujeme s inštitúciami a podnikateľmi, aby sa to, čo som za 17 rokov overil a vyskúšal, uviedlo do duplikovateľnej formy. Teda aspoň technická stránka systému AgroKruh.

Agronomická stránka je už viac menej moja parketa, na ktorú mam „befel“ od štátu a tak tu si vystačím aj sám. Postupne overujem jednotlivé pestovateľské postupy každého druhu zeleniny a spracovávam ich do manuálu. To je to moje špecifické know-how, ktoré chceme formou „poľnej školy“ predávať potencionálnym záujemcom.


Čo Vás najviac baví a teší na Vašej práci?

Ing. Ján Šlinský - na práci ho najviac teší sloboda
Ing. Ján Šlinský - na práci ho najviac teší sloboda
foto: Richard Medal

SLOBODA. Poľnohospodárstvo, aj to ekologické, bolo zverené do rúk byrokratom a poľnohospodár sa zmenil na vykonávateľa ich príkazov, ak chce dostávať dotácie. Vďaka tomu sa stalo skutočnosťou, že poľnohospodárstvo sa môže vykonávať bez rodovej spätosti k pôde, bez lásky k živému, bez hlbšieho chápania vzájomnej spätosti človeka s prírodou. Stačí mať peniaze, absolvovať niekoľko lekcií kadejakých kurzov a preštudovať dotačné podmienky. A keď načas odovzdáte papiere so správne vyplnenými „chlievikmi“, byrokrati Vás nenechajú zomrieť hladom. V opačnom prípade .....

Teší ma však skutočnosť, že aj keď môžete oklamať zrak i sluch, ale čuch, chuť a hmat, dotyk so živou prírodou sa nedá oklamať. Dobrovoľne a s radosťou som sa teda zapojil do opozície voči procesu rastúceho odcudzovania sa ľudí prírode i sebe samých. ČINOM na vlastnej úrovni. A to ma naozaj teší.


Je niečo, čomu by ste sa radšej vyhli?

Je. Ľudskej zlobe. A hlavne tej zakamuflovanej do sladkých rečičiek a „keep smajlingov“. Mal som dosť príležitostí spoznať, o čom spieval Karel Kryl: „Má idylka je vylhaná ...“ Aj keď si veľmi dobre uvedomujem, prečo sa u nás na Východe hovorí: „Nehutor mi pravdu, bo me poraži“.

Ale ako spievajú KABÁTi ... „Jak je to s pravdou? S pravdou se šetří možná proto, aby zbyla...“


A poznáte niečo také ako dovolenka :)?

Človeku bol daný rozum, aby si prácu zjednodušil
Človeku bol daný rozum, aby si prácu zjednodušil
foto: Richard MedalSom už dosť dlho mimo bežný kolotoč tzv. „civilizovaného života“, aj preto mnoho bežných slov chápem inakšie než je to bežné. A tak aj slovo dovolenka chápem ako čas, kedy mi niekto na krátko dovolí, aby som si robil čo chcem, respektíve nemusel robiť to, čo nechcem. Takže také niečo ako „dovolenka“ nepoznám a verte alebo nie, ani netúžim poznať. Robím čo chcem a tak som prakticky v zmysle môjho chápania slova „dovolenka“ na dovolenke stále. Znie to možno povýšenecky, ale čo už, keď to takto chápem?


Povedali ste: „Nastal čas, aby sme sa z dobyvateľov stali obyvateľmi a vzali zodpovednosť za kus zeme, aby vykvitla...“. Krásne slová. Aká je šanca ľudstva obrátiť sa k pravde a začať žiť v súlade s vyššími princípmi, s ohľadom aj na budúce generácie? Čo môže urobiť každý z nás?

Na túto tému už bolo povedané takmer všetko. Stačí, keď sa v čo najkratšom čase začneme dobrom zaoberať - dobrou zmenou seba samého. A je to.

Lebo ako spievajú už spomínaní KABÁTi ... V pekle sudy válej...


Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: O pestovaní zeleniny a konaní dobra ...

  Chcela by som sa opytat, ci aj v tomto roku bude fungovat box system - odoberanie zeleniny spotrebitelmi a ako sa zapojit.

  Na stranke www.agrokruh.net som zial nasla iba informacie z roku 2008.

  Dakujem
  Lucia

  biozelenina

  Veľmi ma zaujíma téma zdravie - biozelenina. Kde by som mohla zistiť, kde sa taká zelenina pestuje a ako sa dá objednať. Ďakujem za informácie.
  Silvia

  RE: biozelenina

  Zoznam ekofariem, ktoré pestujú biozeleninu, nájdete na webe kontrolnej a certifikačnej organizácie Naturalis SK, www.naturalis.sk . Chodte v ľavej lište na "Vydané certifikáty" a ďalej kliknite na "Bioprodukty".
  Klaudia

  box system....

  V roku 2009 pokračujeme v budovaní CSA, alebo ako to vo Zvolene poslovenčili na LPS - Lokálne potravinové spoločenstvo.
  Produkcia zeleniny bude dostupná pre záujemcov formou predaja z dvora a odberom na dohodnutom odbernom mieste v Bratislave a po dohode aj niekde inde.
  Zapojenie sa do systému AgroKruh je aktuálne stále - poslaním kalendára. Podrobnosti sú na stránke www.agrokruh.net. Čítajte do konca.
  Rok 2006 na kalendári nie je podstatný, podstatné je že si stanovíte čo, koľko a kedy by ste chceli mať. Samozrejme že hovorím o zelenine a viac než len BIO.

  re: box system....

  Kde najdem aktualne informacie, ake druhy zeleniny si z Agrokruhu mozem kupit? Zaujima ma mnozstvo a cena pri nakupe z dvora a cena v Batislave - kde konkretne?
  zaujemcaČítať celú diskusiu k článku (9 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

ĽudiaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií