BIO spotrebiteľ

Prečo Mikuláš Huba odporúča voliť Ivetu Radičovú?

31.03.2009 09:01
„Slovensko 20 rokov po Nežnej revolúcii si konečne zaslúži, aby bol do jeho čela zvolený človek, ktorý nie je spätý s prednovembrovým režimom“, podčiarkuje profesor Mikuláš Huba, vedec a ochranár, vo svojom zamyslení k prezidentským voľbám 2009.
„Sila, vážnosť, význam, zmysel a vplyv prezidentského úradu sú podmienené najmä dvoma skutočnosťami. Po prvé tým, ako je tento úrad definovaný v ústave. A po druhé tým, aká je osobnosť toho/tej, ktorý/ktorá tento úrad zastáva.

Na potvrdenie toho, že to nie je fráza, netreba chodiť ďaleko. Stačí si porovnať spôsob a zmysel, akým tento post naplnil český prezident Václav Havel na jednej strane s tým, akých sme mali v tom čase prezidentov my na Slovensku. Pritom od roku 1999 je pozícia prezidenta na Slovensku formálne silnejšia, ako za riekou Moravou, keďže u nás si ho volíme priamo.

Nechcem teraz hodnotiť výkon funkcie terajšieho prezidenta a jedného z dvoch kandidátov na tento post v nastávajúcich piatich rokoch. Jeho veľkou - aj keď paradoxnou - výhodou v mojich očiach bolo, že som od neho nič dobrého nečakal, a preto ma vlastne ani nemohol sklamať.

Chcem len stručne zdôvodniť, prečo sa chystám voliť Ivetu Radičovú a prečo by som bol rád, keby tak urobila väčšina mojich spoluobčanov, oprávnených voliť v nadchádzajúcom druhom kole prezidentských volieb.

Hneď na úvod musím povedať, že medzi tie dôvody nepatrí jej okázalá podpora zo strany súčasnej opozície a jej lídrov. Skôr naopak, budem ju voliť napriek tejto podpore, ktorá je možno politicky užitočná, ale rozhodne nie sympatická a presvedčivá. Navyše, osobne priam trpím pri pohľade na to, ako sa niektorí viac-menej neúspešní súčasní či minulí politici a úradníci snažia vylepšiť svoj PR a preferencie tým, že sa s úspešnou a populárnou hviezdou slovenského politického neba - ktorou je Iveta Radičová bez ohľadu na konečný výsledok prezidentských volieb - ukazujú pred kamerami. Pritom, keď ju treba skutočne podporiť, tak ich veľmi nevidieť, nepočuť a necítiť.

Dôvodom, prečo sa chystám voliť Ivetu Radičovú, nie je ani jej volebný program, v ktorom mi niektoré zásadné veci, týkajúce sa ekologizácie spoločnosti, šetrného vzťahu k prostrediu a zdrojom, odmietnutia bezduchej orientácie na spotrebu, zvyšovania kvality a udržateľnosti života či podpory rozvoja občianskej spoločnosti predsa len chýbajú. V tom, žiaľ, jej program za programom takého Václava Havla, ktorý všetky vyššie spomenuté hodnoty akcentoval a opakovane pripomínal, citeľne zaostáva.

Moje osobné dôvody i argumenty za Ivetu Radičovú, ktoré sa snažím zdeliť aj druhým, sú iné. Mám tú česť poznať ju - ako odborníčku, ako občianku i ako kamarátku - bezmála štvrťstoročie. A nikdy ma za tento dlhý čas, na rozdiel od mnohých iných, výraznejšie nesklamala. Tým, ktorí váhajú, či ju voliť alebo radšej zostať doma, a pritom nemajú to šťastie, že ju osobne poznajú, môžem odkázať toto:
 1. Iveta Radičová je výborná odborníčka, ktoré vo svojej akademickej profesii dosiahla výborné výsledky a je uznávaná nielen doma, ale aj v zahraničí.
 2. Iveta Radičová sa dlhodobo angažuje za rozvoj občianskej spoločnosti na Slovensku. Nielen po roku 1989, ale aj pred ním. Okrem iného aj ako sympatizantka, podporovateľka a neskôr i členka Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.
 3. Iveta Radičová je občiansky angažovaná a zároveň kriticky uvažujúca osobnosť, ktorá sa nikdy nebála povedať nahlas svoj názor a stáť si za ním.
 4. Iveta Radičová je človekom konsenzu, tolerancie, a nie konfrontácie.
 5. Iveta Radičová je človek so zmyslom pre humor, príjemná spoločníčka, žena „do voza i do koča“.
 6. Iveta Radičová vie svoje názory zmysluplne formulovať a vie reprezentovať – seba i spoločnosť, ku ktorej sa hlási. Skrátka, dobre sa počúva a dobre sa na ňu pozerá.
Ale v čom vidím - okrem vyššie uvedeného - jej mimoriadny prínos a potenciálny historický význam jej voľby za prvú slovenskú prezidentku je to, že voľba Ivety Radičovej za hlavu štátu by bola podobne prelomová, ako bolo zvolenie súčasného amerického prezidenta pred niekoľkými mesiacmi. Jednoducho, Slovensko 20 rokov po Nežnej revolúcii si konečne zaslúži, aby bol do jeho čela zvolený človek, ktorý nie je spätý s prednovembrovým režimom. A to, že ide navyše o ženu, by bol ďalší dôležitý a mimoriadne sympatický signál.

Slovensko a jeho voliči občas dokážu príjemne prekvapiť a prekonať sami seba. Bol by som rád, keby sa tak stalo aj v sobotu, 4. apríla 2009. Žijeme len raz a aj preto by nám nemalo byť jedno, či na hlavu svojho štátu môžeme byť hrdí, alebo sa za ňu hanbiť.“

Mikuláš Huba

Hodnotenie: 60%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Prečo Mikuláš Huba odporúča voliť Ivetu ...

  bio-volby

  Budem ju tiez volit, aj ked nefaci cigarety s certifikovaneho bio-tabaku:-) Nikto nie je dokonaly, aj ked som po precitani volebneho prispevku pana Hubu skoro takyto pocit nadobudol:-)
  volic   Reagovať
   
  0
   
  0

  voľby

  Myslim si, ze v druhom kole sa treba ovela viac odosobnit a proste vybrat objektivne lepsieho z dvoch kandidatov. Na to, kto je objektivne lepsi treba mat samozrejme nejake kriteria. Kedze sme v slobodnej spolocnosti slobodne individuality, necham na kazdom jednom, ake kriteria si zvoli. Ci biocigarety, alebo nieco ine... To bude potom aj svedectvo o jeho ludskej a obcianskej zrelosti. To pisem pre tych, co sa rozhodli ist volit. Samozrejme da sa aj neist volit. Pre tych potom ale vobec neplatí, ze "oni za nic nemozu, ved neboli volit". Aj tym, ze nieco nepodporime vtedy, ked mozeme, koname. A potom musime za taketo "konanie" niest zodpovednost. To len tak pre uplnost.
  Ja pôjdem a dam hlas Ivete Radicovej.
  Rado Makáň   Reagovať
   
  0
   
  0

  Ivetu ci Ivana?

  Jeden alebo druhy, to je ako z blata do kaluze. Ja si nemam koho vybrat, nemam doveru ani k jednemu z nich. Prezidentskym volbam sa v poslednom case venovalo podla mna az prilis vela priestoru v roznych mediach a na mnohych reklamnych plochach. Myslim, ze nielen ja som touto "predvolebnou tlacenkou" presyteny. Skor by tu som uvital nejake nove "jarne" recepty ci typy pre zahradkarov a nie politiku. Som vdacny vsetkym, ktory sa podielaju na tvorbe tohto skveleho portalu, ale tieto dva clanky by mi tu naozaj nechybali.
  Peter   Reagovať
   
  0
   
  0

  volebné príspevky

  Veľmi si vážim tvorcov tohoto užitočného portálu, ktorý pravidelne sledujem a odporúčam do pozornosti mojim priateľom, známym a poslucháčom rôznych školení a podujatí i mimo našej republiky. Myslím si zároveň, že naše slovenské ekologické poľnohospodárstvo má veľkú fúru problémov a to nielen odborných, postupne sa dostáva do ťažkého administratívneho a politického závozu pričinením mnohých vedomých i nevedomých vylepšovateľov. V mnohých prípadoch sa odkláňa od pôvodných veľmi dobrých princípov ( ako každá pôvodom dobrá myšlienka) - a stáva sa príležitosťou pre viacerých špekulantov - čo sa nám v budúcnosti nemilosrdne vypomstí. Prečítaním oboch predvolebných článkov som sa dostal do veľkých rozpakov, či budem v budúcnopsti môcť túto Web - stránku odporúčať do pozornosti, pretože politika je síce vec verejná, ale aj elementárna duševná hygiena je potrebná vec. Snáď mi bude odpustené, keď poviem, že hoci si vážim oboch protagonistov uvedených príspevkov, ale svoje politické názory by mohli ventilovať niekde inde. Priestoru je na to dosť. Tento portál by mal ostať striktne apolitický a keď chcete tak odborný, riešiaci nie zástupné, ale reálne problémy ekol.poľn. - to by vari bolo aj skutočné napĺňanie myšlienok "Novembra". A v tomto snažení prajem prevádzkovateľom tejto stránky veľa dobrých nápadov, námetov, silných nervov a veľa trpezlivosti aj s nami ich vďačnými čitateľmi
  biochozé   Reagovať
   
  0
   
  0

  Súhlas

  Pripájam sa k názorom "biochozé" a nechápem, ako sa tieto články dostali na tento portál.....
  Táňa   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Slovo redakcieNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií