BIO spotrebiteľ

Lavína v Žiarskej doline - fotoreportáž

21.05.2009 08:23
Dňa 25. marca 2009 spadla v priestore Žiarskej doliny najväčšia lavína, aká doteraz spadla na Slovensku. Dokázali to merania pracovníkov Strediska lavínovej prevencie a Ústavu geoinformačných technológií z Lesníckej a drevárskej fakulty Mendelovej univerzity v Brne.

Pomocou presných GPS prístrojov lavínoví špecialisti zmerali, že plocha lavíny aj po troch týždňoch od jej pádu bola 28 hektárov.  Lavína mala pôvodne plochu takmer 47 futbalových ihrísk. Výška nánosu v čase merania na niektorých miestach dosahovala aj 20 metrov. Podľa následných výpočtov celkové množstvo snehu akumulovaného v lavíne bolo 1,89 mil. metrov kubických. Keby bol tento sneh rovnomerne rozložený na 47 futbalových ihriskách, mal by výšku šesť metrov.

Keby bol sneh len na jednom futbalovom ihrisku, dosahoval by výšku až 370 metrov. Pre porovnanie - Eiffelova veža v Paríži aj s anténou má 324 metrov.
 
Predpokladá sa, že 25. marca 2009 nespadla iba jedná lavína, ale tá prvá vyvolala pád ďalších lavín. Celkovo ich bolo v doline napočítaných 8. Išlo o lavíny z prachového snehu, ktoré sa môžu pohybovať rýchlosťou 200 až 240 km/hod. Pád takejto lavíny vyvoláva aj veľkú tlakovú vlnu, ktorá ničí lesné porasty aj mimo dráhy pádu lavíny. Lavína prenikla hlboko pod tzv. 4. kilometer Žiarskej doliny, ktorý sa až doteraz pokladal za hranicu medzi bezpečím a úsekom doliny pravidelne ohrozovaných lavínami.
 
Fotografie som nafotil v druhej polovici apríla. V doline teraz prebieha sprístupňovanie cesty pomocou bagra. Fotografie z času hneď po páde lavíny je možné pozrieť na internetovej stránke www.laviny.sk.    

 

Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline
Lavína v Žiarskej doline


Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Diskusia: Lavína v Žiarskej doline ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Tatry    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií