BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (5)

13.09.2004 22:37
Aký je Váš dnešný tip na fotografiu výstavy?
Robte s nami výstavu ! Hľadáme 30 fotografii na výstavu o EP a BIO potravinách...Dnes už piata séria.
Máte chuť si prezrieť všetky fotografie minulých dní? A môžete sa baviť a vymýšlať.

Stroje na vajcia
Klasické batériové klietky, v troch alebo štyroch poschodiach na sebe... Umelé osvetlenie (až 17 hodín denne) simuluje jasný letný deň a vybudzuje sliepku k vysokej produkcii vajec.
Sliepky - nosnice sú celý rok zavreté v klietkach, kde majú tak málo miesta, že nemôžu urobiť ani krok. Celý rok nehybne stoja na jednom mieste, zobú krmivo a kadia cez rošt na bežiaci pás pod sebou. Takto vydržia žiť jeden rok.
Po jednom roku sú kurčatá natoľko vyčerpané znášaním vajec, že sa nedajú použiť na ďalšiu znášku, resp. výkrm. Sú poslané na bitúnok alebo do kafilerického zariadenia.


Stroje na maso
Genetická selekcia dokázala v prípade brojlerových kurčiat divy - za posledných 30 rokov sa rast kurčiat skrátil z 80 na 40 dní. Avšak kosti končatín ostávajú slabé. Prof. Broom z Cambridgeskej univerzity povedal, že kurčatá sú tak prerastené a na tak slabých končatinách, ako keby 9 ročný chlapec mal kráčať na nohách 5 ročného dieťaťa. Brojlery sú porážané vo veku 6 týždňov - prirodzená dĺžka života sliepky je 7 rokov.
Počas svojho krátkeho života nikdy nevideli denné svetlo, zelenú trávu, ani sa nadýchli vzduchu, ktorý by nebol plný čpavku z ich vlastných výkalov. Ak je život v preplnených prašných halách bez okien stresujúci, ich prvé a jediné stretnutie so slnkom nie je iné. Pri vyskladnení hál sú kurčatá zvyknuté na polotmu chytané za nohy, vynášané von hlavou dolu a napchaté do prepraviek nákladných áut. V spracovateľskom závode sú potom zavesené za nohy na bežiaci pás a elektrický prúd a nože končia ich neradostnú existenciu.


Normálne nenormálne
Normálne preto, že také bežne kúpime v obchode. Nenormálne pretože sú za sezónu 15x striekané.

Už ani v pojmoch nemáme jasno. Skoro po celú históriu ľudstva bolo normálne hospodárenie v súlade s prírodou. To len za posledných 150 rokov sa svet zbláznil. Nenažranosťou bohatých a mocných, a bezprecedentným ničením životného prostredia.
Dnes považujeme za "normálne" jabĺčka striekané a hnojené, ktoré vyzerajú skvele, skoro ako z pásovej výroby. Už sme si zvykli dokonca aj na to, že im chýba vôňa a chuť... A zdravé biojabĺčka z ekologických sadov, za ktorých niekoľkonásobnú kontrolu musí ekofarmár zaplatiť? Radi by sme ich kupovali, ale zdajú sa nám nenormálne drahé...


Moja
Dobrý farmár vie, že ak chce s budúcou kravičkou dobre vychádzať, musia si na seba v rannom období - keď je teliatko niekoľko dní staré (v období tzv. socializačného imprintingu) - spolu privykať. Teliatko, s ktorým sa v rannom veku dobre zaobchádzalo, a ktoré občas niekto pohladil, sa v neskoršom veku ako jalovica alebo kravka nebojí ošetrovateľov a nebráni sa primeranej manipulácii.
Veľkosť ekofariem zvyčajne umožňuje osobný vzťah majiteľa s každým zvieraťom na farme - každé má zvyčajne svoje meno a o každé je postarané láskou.
Moja...


Sluší im to
Naši priatelia si vybrali život na lazoch. Bývajú v skromnom domčeku, kúria v peci a v potravinách sú takmer sebestační. Neviem, ako to robia, ale vždy majú peknú úrodu. Asi preto, že s ničím nebojujú - s burinou ani škodcami.
Rodina je väčšinu dňa spolu v zeleninovej záhrade, pri zvieratách (majú dva kone, kozy a sliepky) alebo v kuchyni. So svojím životom sú spokojní - neškodia životnému prostrediu a do veľkej miery sú nezávislí od štátu.

...Aká radosť pre dieťa, keď má po celý deň nablízku nielen oboch rodičov, ale i ďalších - zvieracích - členov rodiny...

Hodnotenie: 86.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií