Arónia čierna nie je medzi ľuďmi veľmi známa, predstavte ju prosím... Kedy dozrievajú plody a ako sa dajú uchovať? Dá sa bežne na Slovensku pestovať?
AFRA: Plod arónie čiernej (nesprávne nazývaná čierna jarabina) dozrievajú začiatkom septembra. Spracúvame ich ako šťavu, čaj, kompót, či džem. Dá sa bežne pestovať, dokonca ju vysádzajú na sídliskách ako okrasný ker.
Aké liečivé účinky má arónia čierna? Môže sa prípadne užívať spolu s liekmi? Je výťažok vhodný aj pre malé deti?
AFRA: Arónia pomáha pri poruchách štítnej žľazy (harmonizuje ju, t.j. pri zvýšenej i zníženej funkcii), pomáha znižovať vysoký krvný tlak, aj očný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách, má protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu (reuma), doporučuje sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri podpore pečeňových a ľadvinových funkcií. Je možné ju užívať i spolu s liekmi a je vhodná i pre deti.
Zameriavate sa na pestovanie rastlinných adaptogénov - látok, ktoré priaznivo vplývajú na náš organizmus v smere prispôsobovania ho na zmenu okolitých podmienok. Okrem arónie medzi fyto-adaptogény patria napríklad echinacea purpurová, kapucínka väčšia, leuzea šuštivá či všehojovec štetinatý… Čím to je, že bylinné výťažky z týchto rastlín sa v posledných rokoch stali takými žiadanými na trhu?
AFRA: Ako každé odvetvie, aj bylinkárstvo prebieha vývojom. V súčasnej dobe sú ľudia stále viac atakovaní nepriaznivými vplyvmi – stres, nesprávna životospráva, životné prostredie ... Výťažky z rastlinných adaptogénov im pomáhajú toto všetko zvládnuť .
Predstavte prosím Vašu ekofarmu na Odorici... Akú dlhú tradíciu má pestovanie liečivých bylín vo Vašej rodine?
AFRA: Ekofarma Odorica sa nachádza 5 km od Levoče. Jedná sa o starý grófsky majer z konca 19. storočia, kde sa naši predkovia rozhodli hospodáriť na 100 hektároch pôdy. V 50–tych rokoch 20.storočia im všetko zobrali a po roku 1989, keď bolo všetko zničené, nám majetok vrátili. Z pôvodných 14 majiteľov je však dnes už 150 majiteľov, roztrúsených po celom svete. Tradícia v pestovaní liečivých rastlín siaha v našej rodine až do tretej generácie.
Novinkou na Odorici je ponuka čerstvého kravského mlieka a mliečnych výrobkov... Máte vždy niečo na predaj, keby chceli ľudia spojiť príjemné s užitočným a urobili by si k vám výlet? Je prípadne možné na Odorici aj prespať?
AFRA: Od tohto roku máme v ponuke na farme na ochutnávku i predaj čerstvé kravské mlieko, čerstvý syr, údený syr, tvaroh, korbáčiky, parenice i maslo. Každú poslednú sobotu v mesiaci organizujeme deň otvorených dverí, kedy s návštevníkmi vyrábame korbáčiky, parenice alebo maslo. Prespať na farme je možné v stodole, vlastnom stane, resp. po dohode aj v dome.
Na Odorici sa koncom júla tradične koná bio-tábor. Jedného sme sa zúčastnili a mali sme sa vynikajúco. Aký bol tohoročný bio-tábor? S čím účastníci pomohli, čo mohli vidieť a zažiť?
AFRA: Bio-tábor bol opäť veľmi zaujímavý. Ako už po tri predchádzajúce roky, účastníci opäť v dopoludňajších hodinách pomáhali na farme (kopanie rigolu na vodu, zber liečivých rastlín, pletie v záhrade...), popoludní bola výučba remesiel (drotári, rezbári, hrnčiari, výroba vianočných ozdôb zo slamy, výroba košíkov z reklamných plagátov...) a večer zaujímavé prednášky a jazda na koni.
Ako vnímate slovenský bio-trh? Čo by – z Vášho pohľadu – najviac pomohlo slovenským bio-spracovateľom uspieť na domácom trhu?
AFRA: Záujem o slovenské bio stále stúpa aj v súvislosti s predajom výrobkov priamo z dvora. Bio-spracovateľom by najviac pomohla väčšia osveta voči spotrebiteľskej verejnosti ohľadom BIO.
Prečo ste sa rozhodli prihlásiť Bio výťažok z arónie do súťaže Biopotravina roka 2009?
AFRA: Súťaž Biopotravina roka 2009 vnímam ako možnosť predstaviť našu rodinnú farmu širokej sporebiteľskej verejnosti.
Čo by ste ešte chceli dodať na záver?
AFRA: Všetkým zúčastneným v súťaži ako i všetkým spotrebiteľom prajem veľa zdravia a príjemných zážitkov pri objavovaní slovenského BIO.
Máte pocit, žeby Arónia čierna mala byť Biopotravina roka 2009? Dajte jej svoj hlas!
Čítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov) Pridať názor na článok