BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (6)

14.09.2004 23:59
Pokračovanie súťaže pre Vás! Pomôžte nám nájsť 30 najvhodnejších fotografii na výstavu o EP a BIO potravinách a možno niektorá z cien bude Vaša. Môžu Vám pomôcť pravidlá súťaže .
6.-ty deň - a ďalších 5 fotografií pre Vašu inšpiráciu.
Kliknutím na obrázok dostane fotografia Váš hlas.
Tým sa dostanete na stránku, kde je formulár vhodný k napísaniu Vášho názvu, názoru, myšlienky, ktorá Vás pri pohľade na fotografiu napadla...

Máte chuť si prezrieť všetky fotografie minulých dní?

Aká milá rodinka!
Spokojná rodinka spolu: matka - prasnica, ciciaky a tatko kanec, pred rodinným hniezdom. Veľmi neobvyklá fotografia, pretože kanci sa zdržujú poväčšine osobitne, oddelene od skupín prasníc s ciciakmi. Rovnako aj matky sa snažia držať svoje potomstvo vo vlastnom teritóriu, mimo dosahu cudzích prasníc a kancov.
Systém spadá do tzv. Free range - voľného odchovu prasiat. Ciciaky s matkou majú k dispozícii voľný výbeh, v ktorom matka učí svoje potomstvo ako vyhľadávať potravu, ryť a pod. Ciciaky si zároveň formujú vzájomné hierarchické vzťahy.


Bŕŕŕ!
Skupina bielych mladých brojlerov moriek držaných v tme.
Zn.: "Žerte, nepohybujte sa, ležte a priberajte!"
Jedna z mnohých (neradostných) tvárí "modernej" poľnohospodárskej veľkovýroby...


Vzácne dedičstvo
Tradičná sorta jablone v záhrade susedného domu rodičovskej chalupy pri Veľkej Lehote. Nielen že dáva rok čo rok chutné a zdravé plody, ale je tiež potechou pre oko a dušu...

Staré ovocné sorty sú historickým dedičstvom, ktoré ešte stále dostatočne nedoceňujeme. Gazdovia starostlivo vyberali tie stromy, ktoré vydržali aj drsnejšie klimatické podmienky, dokázali prinášať dobrú úrodu a poskytovali čo najkvalitnejšie ovocie. To všetko bez nutnosti stromy orezávať alebo inak sa o ne starať. Pretože boli pestované ako vysokokmene, veľmi častým spôsobom zberu úrody bolo otriasanie, prípadne obíjanie palicou. Aj napriek nešetrnému zaobchádzaniu vydržalo ovocie často celú zimu až do jari. Stromy sa i bez zvláštnej starostlivosti dožívali vysokého veku - sto i viac rokov. Staré odrody neboli nikdy chemicky ošetrované a predsa a predsa dokázali prinášať veľké úrody. Nenechajme ich vyhynúť!


Prekračujeme medze
Na obrázku je odfotené gigantické vemeno "jednotky" medzi vyšľachtenými vysokodojnými kravami - dojnice Holštajnsko - Frízskeho plemena. Tieto vysokodojné kravy dávajú ročne od 8000 do 15 000 litrov mlieka, čo je 30 až 50 litrov mlieka denne. Takéto vysoko dojné kravy vo vrchole dojivosti (a zároveň gravidné) sú pod rovnakou metabolickou a výkonnostnou záťažou ako vrcholový športovec. Ich život je však veľmi krátky, pretože toľko mlieka sú schopné dávať 2 najviac 3 roky. Potom sú poslané na bitúnok. Aby vyprodukovali dostatok vápnika pre 30 až 50 litrov mlieka denne, odbúravajú ho často z vlastných kostí. Preto často trpia osteoporózou, popôrodnými komplikáciami a častejším výskytom zlomenín končatín.


Náhradná mama
Príroda je mocná čarodejka, čo poviete? Matka tohto teliatka uhynula, tak sa ho ujala mama náhradná...

Tento nádherný obrázok sa nám naskytol na ekofarme Babiny manželov Radičových pri Ústí nad Labem. Na ploche 770 ha tu chovajú hovädzí dobytok na mäso, kozy a kone. Ako doplnkovú činnosť pestujú ovocie, predávajú sušené bylinné zmesi, pozývajú škôlkárov na exkurzie a turistov na jazdy na koňoch. Vo voľnom čase sa venujú muzicírovaniu v štýle country.

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií