BIO spotrebiteľ

Návrat konopy siatej na Slovensko

07.10.2009 15:11
Po dlhej „nútenej prestávke“ je u nás vďaka legislatívnym zmenám opätovne možné pestovať konopu siatu, ktorá kedysi patrila k najrozšírenejším slovenským poľnohospodárskym plodinám. Na konci septembra 2009 prebehla na našich poliach prvá úspešná žatva.
Cannabis Sativa
Cannabis Sativa
foto: Ivan Bašnák

Konopa siata (cannabis sativa), patrí k najuniverzálnejším rastlinám, aké u nás v súčasnosti možno pestovať. Má vynikajúci ekologický potenciál – vďaka svojmu rýchlemu rastu „predbehne“ burinu a je mimoriadne odolná, takže na jej pestovanie nie sú potrebné herbicídy ani pesticídy. Je teda nenáročná na pestovanie, a dá sa z nej využiť doslova všetko.

Najznámejšie je jej využitie „na vlákno“, teda na tkanie prírodných, odolných a hypoalergénnych textílií. V súčasnosti už existujú postupy, ktoré prostredníctvom enzýmov dokážu spracovať konopné vlákno tak, že výsledná látka je síce pevná, ale príjemne mäkká. Málokto však vie, že konopné vlákno sa v súčasnosti využíva najmä na výrobu ekologických kompozitov, ktoré nájdu uplatnenie v automobilovom priemysle, a to priamo u veľkých výrobcov ako Mercedes či BMW, a tiež na výrobu tepelných izolácii v stavebnom priemysle. Mimoriadnu „eko“ hodnotu má aj konopný papier. Okrem toho, že šetrí naše lesy – konopa za sezónu dorastie až do výšky 4-5 metrov, a tým pádom je bohatým a ľahko obnoviteľným zdrojom celulózy – je aj odolnejší než ten klasický. Prastaré dokumenty písané na konopnom papieri sa zachovali dodnes vo vynikajúcej forme.

Konopné pazderie, t.j. podrvené vnútorné časti stonky, zase čoraz častejšie vidíme v stavebníctve, kde sa pridáva do vápna na zlepšenie pevnosti múrov alebo na výrobu tvárnic. Pazderie sa ďalej využíva ako mimoriadne savá podstielka pre domáce aj hospodárske zvieratá, alebo ako efektívny zdroj biomasy.

Semienka konopy
Semienka konopy
foto: Ivan Bašnák

Okrem vlákna a pazderia je tu ešte konopné semienko. Naši predkovia ho odjakživa lisovali na chutný a voňavý olej, ktorý patril k typickým olejom slovenskej kuchyne. Vtedy ešte netušili, že konopný olej je navyše i veľmi zdravý. Obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 v ideálnom pomere 1:3, vzácnu gama-linolénovú kyselinu (GLA), ktorá pôsobí protizápalovo, a množstvo antioxidantov vrátane vitamínu E. Za studena lisovaný konopný olej sa preto odporúča napríklad na zníženie cholesterolu, vysokého krvného tlaku, alebo u žien s hormonálnou nerovnováhou. Okrem lisovania oleja je možné zo semienka vyrobiť múku s vysokým obsahom bielkovín (až cca 40%), alebo ich jesť len tak, lúpané aj nelúpané, opražené alebo surové, ochutené, pomleté na „slovenské pesto“, či zmixované s vodou na zdravé, orieškovo chutiace konopné mlieko alebo konopné tofu.

Olej má tiež obrovský potenciál v kozmetike, na liečenie zápalových ochorení ako atopický ekzém alebo na zvlhčenie pleti. Samotné jedenie výrobkov z konopného semienka tiež hydratuje pokožka „zvnútra“.

Konopné semienko, ktoré sa nevyužije na výrobu potravín, sa používa na výrobu nutričných kŕmnych doplnkov domácich aj hospodárskych zvierat, najmä pre kone, vtáky a hlodavce, ale aj psov.

Žatva 2009
Žatva 2009
foto: Ivan Zalesky

Zákon, ktorý zjednodušil legislatívny proces pestovania konopy siatej na Slovensku, u nás platí od apríla 2009, teda akurát včas na to, aby mohli konopu zasiať prví „odvážlivci“. Tento rok bolo na Slovensku v spolupráci so spoločnosťou hempo zasiatych prvých pokusných 40 hektárov povolených odrôd uvedených v Spoločnom katalógu poľnohospodárskych plodín EU. Spoločnosť hempo, s.r.o. je v súčasnosti jediný spracovateľ konopy siatej na Slovensku, zameriavajúci sa najmä na spracovanie konopného semena. Okrem zmluvy na plodinu pestovateľom poskytuje všetko potrebné na úspešné dopestovanie tejto plodiny, vrátane certifikovaného osiva, poradenstva, a technickej podpory.

Ak vás téma konopy a jej využitia zaujalo, príďte na festival Dych Zeme, 10.10. 2009 v Šamoríne, kde odznie prednáška na túto tému ako aj mnoho iných prednášok a tvorivých dielní. Viac na http://www.zivica.sk/dychzeme


Hodnotenie: 93.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ivan Bašnákje zakladateľom spoločnosti, ktorá sa zaoberá spracovaním technickej konopy a zabezpečovaním podpory pre slovenských pestovateľov.

Diskusia: Návrat konopy siatej na ...

  Prosím, mohol by mi niekto vysvetliť, aký je rozdiel medzi touto konopou, o ktorej je článok, a tou, ktorá je zneužívaná na výrobu drog?
  Rado   Reagovať
   
  0
   
  0

  re: Rado

  Tu je o tom viac:
  http://www.konopa.sk/index.php?page=2
    Reagovať
   
  0
   
  0

  poradenstvo

  Zdravím Vás.Po dlhšom pátraní na internete ohľadom pestovania a spracovania tech.konope sa obraciam na Vás.Chcel by som vedieť základné informácie ohľadom osiva,zberu,odkúpenia úrody. S pozdravom Ivan Macko.
  Ivan   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Návrat konopy siatej na Slovensko

  veľa obsiahly návod na pestovanie konope som našel tu na semena-marihuany.cz/sk
  Grower   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Návrat konopy siatej na Slovensko

  Rozdiel medzi technickym konopim a tkz. "Marihuanou" je len v ich obsahu psychoaktivnej latky tetrahydrocanabinnol v skratke THC. Ako "technicke konnope" su oznacovane odrody ktore neobsahuju bud ziadne alebo len minimalne mnozstvo tejto latky. Zaroven je potrebne podotknut, ze konope sa nezneuziva na vyrobu drog - ono samotne je milne oznacovane ako "droga". Co je najvacsim omylom v pretoze marihuana ako ju vsetci pozname nieje droga ale psychadelikum. Niekomu tento rozdiel moze prist banalny avsak rozdiel medzi drogami a psychadelikami je v tom, ze psychadelika su prirodneho povodu a najma, ze na psychadelikach nevznika fyzicka zavislost. Jediny dovod preco je konope postavene mimo zakon je jeho ekonomicky potebcial. Ved zamyslite sa sami - keby sa mohla pestovat uplne nenarocna plodina ktora kedysi volne rastla takmer vo vsetkych kutoch sveta a z ktorej sa da vyrobit vyse 28 000 vyrobkov od kompozitnych materialov cez potraviny, tkaniny, izolacie az po biopalivo aky dopad by to malo na sucasne korporacie? Nazor nech si uz kazdy utviri sam :)
  Jozef   Reagovať
   
  3
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

RôzneNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií