BIO spotrebiteľ

84 slovenských škôl získalo medzinárodný certifikát „Zelená škola“

20.10.2009 09:00
Od piatku 16. októbra sa 84 slovenských škôl môže hrdiť titulom „Zelená škola“. Medzinárodný certifikát a vlajku medzinárodného hnutia Eco-Schools si ocenené školy prevzali počas slávnostnej certifikácie v Michalovciach.
Exkurzia po hostiteľskej Zelenej škole T.J.Moussona
Exkurzia po hostiteľskej Zelenej škole T.J.Moussona
foto: kancelária Zelená škola

Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorého 4.ročník na Slovensku koordinovalo v školskom roku 2008/09 Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Zapojených bolo 91 materských, základných a stredných škôl. Certifikát a vlajku získali školy, ktoré realizovali množstvo praktických aktivít s cieľom ochrany a tvorby životného prostredia a splnili certifikačné podmienky.

Slávnostnej certifikácie sa zúčastnilo viac ako 150 zástupcov škôl, miest, obcí a mimovládnych organizácií. Hostiaca Zelená škola T.J. Moussona predstavila účastníkom svoj program a aktivity. Nechýbal ani kultúrny program, exkurzia do pralesa a sprievodné workshopy. Spoluorganizátorom podujatia bolo mesto Michalovce a vyššie spomínaná škola.

Slávnostné odovzdávanie certifikátov a vlajok
Slávnostné odovzdávanie certifikátov a vlajok
foto: kancelária Zelená škola

V programe Zelená škola sa uplatňuje praktický postup siedmych krokov, vypracovaných podľa systému environmentálneho manažmentu ISO 14 001. Jedným z cieľov je znížiť vplyv školy na životné prostredie a dosiahnuť, aby sa škola stala iniciátorom pozitívnych zmien vo svojej komunite. Pri rozhodovaní o udelení certifikátu na konci školského roka sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, pričom je kladený dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti. Škola, ktorá sa uchádza o titul, by mala dať svojim žiakom možnosť získavať vedomosti učením sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju.

Do programu Eco-Schools je globálne v súčasnosti zapojených vyše 27 tisíc škôl zo 44 krajín.

Spoločný úspech učiteľov a žiakov
Spoločný úspech učiteľov a žiakov
foto: kancelária Zelená škola

Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v spolupráci s regionálnymi centrami:

  • Centrum environmentálnych aktivít, Trenčín,
  • Kon-Tiki, Bratislava a
  • SOSNA, Košice.


Národným garantom certifikácie programu Zelená škola je sieť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Medzinárodným garantom je nadácia Foundation for Environmental Education. Generálnym partnerom je Východoslovenská energetika, a.s.

Ďalšie informácie nájdete na www.zelenaskola.sk.


Počet zelených škôl na Slovensku
Počet zelených škôl na Slovensku
foto: zelenaskola.sk


Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: 84 slovenských škôl získalo medzinárodný ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií