BIO spotrebiteľ

Ruža šípová

03.11.2009 07:22
Ruža šípová
Ruža šípová
foto: Ing. Vladimír Boža

Ruža šípová je medzi odborníkmi je známa pod latinským názvom Rosa canina. Botanici zaraďujú Ružu šípovú medzi krytosemenné dvojklíčnolisté rastliny. Podľa jej rodového názvu je pomenovaná celá čeľaď, ktorej je hlavnou predstaviteľkou - ružovité Rosaceae.

Stonka je drevnatá - rozkonáruje sa tesne nad zemou. Ker je vysoký jeden až tri metre, niekedy býva stromčekovitý. Pokrytý je drevitými ostňami.

Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené, na okraji pílkovité, majú prílistky.

Kvety pravidelné, päťpočetné, majú päť voľných kališných lístkov a päť voľných korunných lupienkov ružovej alebo bielej farby. Majú veľa tyčiniek a jeden piestik. Kvety kvitnú v máji a v júni. Kališné lístky sa po odkvitnutí ohýbajú naspäť a skoro odpadávajú.

Z každého opleleného kvetu vzniká plodstvo - šípka, ktoré obsahuje množstvo jednosemenných suchých nepukavých plodov - nažiek.

Ruža šípová sa u nás vyskytuje hojne na medziach, pastvinách, krovinatých stráňach a na okrajov lesov.

Kvet šípovej ruže
Kvet šípovej ruže
foto: Ing. Vladimír Boža

Ruža šípová patrí k známym liečivým rastlinám. Zbierajú sa plody – šípky, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Po usušení sa z nich robí odvar. Používa sa pri chorobách z nachladnutia, pri jarnej únave a pri infekcii močových ciest.Hodnotenie: 80%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Ruža ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií