BIO spotrebiteľ

Pozvánka do obchodu Zdravá výživa v Martine

25.11.2009 05:18
Rozhovor s majiteľom obchodu s BIO potravinami, s p. Michalom Šujanským
Predajný pult s rozmanitým tovarom
Predajný pult s rozmanitým tovarom
foto: Maroš Wiezik

Počet obchodíkov s BIOpotravinami sa rozrastá a tak som sa vydal do jednej z nich. V krásnej scenérii Turčianskej záhradky, v meste Martin, sa nachádza predajňa „Zdravá výživa“. Je situovaná v samotnom centre mesta, konkrétne v podchode, ktorý spája centrum s mestskou tržnicou. Keď vaše nohy zídu dolu po schodoch do podchodu, tak už po pár krokoch uvidíte veľmi nápadný a výrazný sklenený výklad s originálnymi ručnými maľbami, ktoré vystihujú samotnú biopredajňu.

Po vstupe dnu Vám hneď do očí padnú police so širokým sortimentom biopotravín ako pečivo, jogurty, rôzne semiačka, nápoje, špaldové produkty, tyčinky a mnoho iného.

Na pulte pri pokladni máte možnosť ochutnať vybrané biopotraviny, čo padne určite vhod, keďže určite chcete a ste zvedaví, akú chuť takéto potraviny majú. Zaujímavosťou v bohatej ponuke produktov je 100% prírodná kozmetika z liečivého konope, bez obsahu ropných produktov.

Predávajúci a majiteľ pán Michal Šujanský Vás vrúcne a ochotne privíta, poradí a odpovie na Vaše zvedavé otázky. Jednu takúto návštevu - a určite nie poslednú - mám za sebou i ja, keď som v jeden jesenný a sychravý deň, ktorý je priam ako stvorený na príjemnú debatu pri šálke čaju a sušienkach, zavítal do Zdravej výživy a opýtal sa p. Šujanského na jeho doterajšie skúsenosti s prevádzkou obchodu.

Sladkosti všetkej chuti
Sladkosti všetkej chuti
foto: Maroš Wiezik

Prečo ste sa rozhodli podnikať práve s biopotravinami?

Rozhodnutie bolo jednoduché. Zmena stravy a nedostatok potravín vhodných pre vitariánov a ľudí, ktorí majú rôzne potravinové alergie.

Koľko predajňa funguje?

Naša predajňa funguje vyše 4 mesiace.

Aké sú najväčšie rozdiely medzi biopotravinami a bežnými potravinami ?

Treba si uvedomiť, že biopotraviny neobsahujú neprirodezné „éčka“, to je myslím najväčšie plus. Nemali by prechádzať skoro žiadnymi chemickými úpravami, iba tými, ktoré sú povolené v normách. Mali by sa viac približovať prírode.

Aký sortiment ponúkate?

Originálny výklad predajne
Originálny výklad predajne
foto: Maroš Wiezik

Našou prioritou sú ľudia s celiakiou. Venujeme sa aj vitariánom, diabetikom, vegetariánom a na koniec máme aj niektoré produkty pre ľudí s bezlaktózovou diétou. Ďalej ponúkame za studena lisované oleje, chladené výrobky prevažne zo sóje, sladkosti, sladidlá, ale aj rôzne slané dobroty. Morské riasy tiež nájdete u nás v regáloch. Máme aj výrobky z technického konope: semienka sladké aj slané, v čokoláde, cestoviny, konopný olej, čokolády... V blízkej budúcnosti plánujeme ponuku rozšíriť o konopné müsli a rôzne iné konopné produkty. A na záver máme na predajni aj prírodnú konopnú kozmetiku, vyrobenú bez chemikálií a ropných produktov, ktorá je vhodná najmä pre ľudí s atopickým ekzémom, akné...

Je sortiment zahraničného alebo slovenského pôvodu?

V predajni máme mix. Prevažnú väčšinu vecí pre diabetikov máme zo Slovenska. Ale na škodu Slovenska, ostatný tovar je zahraničný. Máme niečo z Poľska, niečo z Maďarska a hlavne z Čiech. Zaujímavosťou je napríklad trstinová melasa, tá sa na Slovensko vozí až z krajiny Paraguaj.

Aké máte skúsenosti s reakciami ľudí na biopotraviny?

Ľudia sú rôzni. Hodnotil by som to tak, že 40 % z našej klientely sa pozrie na to, čo dáva do svojho tela. Veľa ľudí dôveruje tomu, čo povedia v televízii a preto sa ma pýtajú, či je pravda to, čo počuli včera v správach, že biopotraviny sú podvod. Na toto vždy poviem, že všetci výrobcovia biopotravín musia mať certifikát biokvality a dodržiavanie pravidiel ekologickej poľnohospodárskej výroby je prísne kontrolované.

Bezlepková výživa
Bezlepková výživa
foto: Maroš Wiezik

Myslíte si, že cena biopotravín je rozhodujúcim faktorom, prečo sa človek rozhodne kúpiť potraviny v bežnom obchode alebo je to ešte neznalosť väčšiny ľudí o bioproduktoch?

Podľa môjho názoru je to neznalosť a dôvera v televíziu. Skoro každý človek pozerá televíziu a dôveruje jej. Ako som vyššie uviedol, keď v televízii povedia, že bio je podvod, väčšina ľudí si povie: keď to dávajú v telke, tak na tom asi niečo bude. Ja hovorím len toľko: nech si každý sám zváži, či bude púšťať do svojho tela chemikálie a éčka alebo sa začne stravovať inak. Bohužiaľ na Slovensku je to podľa jednej štúdie tak, že len 10% Slovákov vie, o čom je tá biokvalita.

Kozmetika z liečivého konope
Kozmetika z liečivého konope
foto: Maroš Wiezik

Majú podľa Vás biopotraviny pred sebou ružovú budúcnosť?

Ružovú??? Skôr by som to nazval ťažkú. Pretože veľké koncerny nikdy nedovolia, aby im príroda ohrozovala zisky. Je to napríklad cukrový priemysel. Na chvíľu povolili steviu a o pár dní to EU zakázala. Pritom to nijak dobre nezdôvodnili. Podľa mňa ide iba o to, že sladidlo zo stevie je sladivejšie až 4x oproti cukru. Keď prestanú vládnuť svetu giganty, ktoré vyrábajú chemikálie a ľudia sa začnú viac zaujímať o seba a o prírodu ako o ostatných a namiesto televízie si radšej prečítajú niečo, čo im pomôže, bolo by to s biokvalitou a celkovo s iným životným štýlom lepšie. Veľa dobrých vecí, ktoré nám dáva planéta, ľudia ničia a zatracujú a pritom ani nevedia prečo.

***

Keď som odchádzal, nezabudol som si kúpiť fľašku jablkovo-bazovej šťavy, ktorú keď som ochutnal, opäť mi pripomenula, akú úžasnú chuť má niečo čisto prírodné a tak čisté. Ale nie je to len chuť, ktorá vo vás zanechá takýto blažený pocit, ale je to aj pocit, akým spôsobom sa vyrábajú takéto produkty, bez zbytočných záťaží na životné prostredie, bez zbytočného týrania zvierat, výraznej devastácie a premeny krajiny, bez pridávania umelých prísad...

Je na každom z nás, ako si naloží so svojim životom a zdravím. Veď základom šťastného a vyrovnaného života je pevné zdravie a základom pevného zdravia je zdravé životné prostredie! A že neveríte, že bio je naozaj bio? No ak vás nepresvedčia ani certifikované biopotraviny s logom a kódom inšpekčnej organizácie, ktoré garantujú, že produkt obsahuje min. 95% zložiek z eko-poľnohospodárstva, nech vás presvedčí vlastný organizmus, ktorý po čase s určitosťou začne vysielať pozitívne signály.

***

Práca vznikla v rámci predmetu environmentálna výchova.


Hodnotenie: 96%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Maroš Wiezikštudent Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

Diskusia: Pozvánka do obchodu Zdravá výživa ...

  my opinion....=)

  pekný obchodík, príjemne osvieži martinský podchod s tým zaujímavý výkladom=) je super, že sa obchody takéhoto sortimentu neustále rozrastajú=) článok sa mi moc páči moc moocc)) je super, keď to píše človek, ktorý je do toho zainteresovaný)
  --a ta posledná vetička nemá chybičku...
  bambinka   Reagovať
   
  0
   
  0

  agro-eko-enviro čisté systémy

  zaujímam sa o krajinotvorbu-diverzitu-zosúladenú s agro-eko-enviro činnosťami,etický spôsobchovu zvierat a pod.vážim si Vašu aktivitu spojenú s predávaním čistých produktov ,kedže zatiaľ nemám peniaze a podmienky aby som začal s podnikaním v eko.poľnohospodárstve,mohol by som sa aspoň pokúsiť sprostredkovávať Vaše produkty vo svojom okolí akurát som sa dozvedel že v januári prídem o prácu čo ma desí vzľadom na rozpoloženie mojej rodiny ,preto by som uvítal prácu podobnú Vašej orientácii ... prajem pekný deň a veľa úspechov vpráci
  Pavel Martinka   Reagovať
   
  1
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

BIO obchodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií