BIO spotrebiteľ

Hlasujte online za nové EÚ logo pre biopotraviny

23.12.2009 11:04 Zdroj: Tlačová správa Omnimedia Public Relations s r.o., 7.12.2009

Od júla 2010 budú všetky balené produkty z ekologickej poľnohospodárskej výroby v rámci EÚ povinne označené jednotným bio logom. Európska komisia vyzýva všetkých Európanov, aby sa zapojili do hlasovania a podporili jeden z troch návrhov študentov designu a výtvarného umenia z celej Európy, ktoré sa dostali do finále.

Nové logo má priniesť väčšiu ochranu spotrebiteľa a prispieť k podpore ekologického poľnohospodárstva. Na rozdiel od súčasného loga budú víťazným logom povinne označované všetky predbalené ekologické výrobky pochádzajúce z 27 členských štátov a spĺňajúce normy označovania.

„Európska komisia chce týmto on-line hlasovaním zabezpečiť, aby nové logo oslovilo čo najviac ľudí. Toto otvorené výberové konanie zároveň prispieva k dosiahnutiu vyššieho cieľa – pomôže ľuďom uvedomiť si dôležitosť sektora ekologického poľnohospodárstva“, uviedla Mariann Fischerová Boelová, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Nové logo musí reprezentovať EÚ v členských štátoch aj tretích krajinách. Malo by sa dať ľahko zapamätať a automaticky sa spájať s EÚ a ekologickým poľnohospodárstvom aj bez použitia slov alebo písmen.

Európska komisia zapojila do tejto náročnej úlohy študentov dizajnu a výtvarného umenia z celej Európy vyhlásením súťaže o ekologické logo EÚ, ktorá sa uskutočnila od apríla do júna 2009. Svoje inovačné návrhy predložilo spolu 3 422 budúcich dizajnérov (zo Slovenska to bolo 88 študentov). Po uzávierke súťaže vybrala porota zložená z medzinárodne uznávaných osobností tri logá, ktoré sa dostali do finále, a tým posunula súťaž do ďalšej fázy.

Výherca prvej ceny získa okrem toho, že sa jeho návrh loga vyberie ako celkový dizajn pre ekologické výrobky EÚ, aj peňažnú odmenu 6 000 EUR. Výherca druhej ceny získa 3 500 EUR a tretia cena je 2 500 EUR. Víťazov vyhlásia v júli 2010. Budú pozvaní do Bruselu na slávnostné odovzdávanie cien z rúk komisára EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Nové bio logo od leta 2010 uvidíme na miliónoch biopotravín v celej EÚ - zvoľme si také, ktoré sa nám páči a ktoré bude dobre reprezentovať vynikajúcu kvalitu biopotravín a prínos ekologického poľnohospodárstva z hľadiska welfare zvierat a zachovania dobrého životného prostredia.

Hlasovanie bude ukončené 31. januára 2010.


Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Hlasujte online za nové EÚ logo pre ...

  Výber

  to je celkom slabý výber... trochu to pripomína iné veci, ktoré nám dáva EU vyberať... napr. svoju budúcu podobu...
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

BIO magazín
Magazín BIO spotrebiteľaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií