BIO spotrebiteľ

Seminár: Mozaika ekologického poľnohospodárstva v ČR

23.12.2009 19:26
Záver mesiaca november sa v Uherskom Hradišti už 34 rokov spája s ekologickým festivalom nazvaným TSTTT (Týká Se To Také Tebe). Okrem filmovej časti festivalu je možné navštíviť aj celý rad ďalších sprievodných programov – konferencií, výstav, seminárov…

Veľkému záujmu sa už niekoľko rokov teší aj seminár o ekologickom poľnohospodárstve, ktorý pravidelne organizuje Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. zo Starého Hrozenkova, spoločne s PRO-BIO RC Bílé Karpaty. Ten tohoročný, konaný pod názvom Mozaika ekologického zemědělství, sa uskutočnil v Klube kultúry v Uherskom Hradišti v sobotu 28. novembra 2009. Navštívilo ho celkom 111 účastníkov.

Ochutnávka
Ochutnávka
foto: Renata Vaculíková

Ochutnávky

Seminár je vždy určený širokej i odbornej verejnosti. Medzi poslucháčmi sú nielen poľnohospodári, ale tiež záhradkári, učitelia, študenti, obchodníci, pracovníci neziskových organizácií, úradníci z kraja i ministerstiev, filmári, fotografovia a ďalší priaznivci ekologického poľnohospodárstva. Obľúbeným doplnkom seminára sú aj pestré ochutnávky biopotravín, ktoré majú účastníkom predstaviť konkrétne výstupy ekologického hospodárenia. Pre ochutnávku dodali svoje bio výrobky spoločnosti Sonnentor z Čejkovic (bio čaje a biokávu), Tradice Bílých Karpat s.r.o. z Hostětína (biomušty), Biofarma Sasov (biošunku, biouherák a údenú bio krkovicu) a Heliavita s.r.o. Kroměříž (bio džemy a bio jablká).

Priestor dostali aj ekofarmy, ktoré zatiaľ nemajú na svoje výrobky osvedčenie - aby predstavili skúšobné vzorky, ktoré by časom mohli rozšíriť ponuku biopotravín na regionálnom trhu. Tak mohli účastníci napríklad ochutnať výborné syry z kravského mlieka od pani Poláchovej z Kochavca alebo syr zo statku Vartovna. Všetkých účastníkov so svojimi ovocnými výrobkami originálne (so štamprlíkom) privítal aj ekologický poľnohospodár, pán Miškář z Lopeníka.

Do ochutnávky prispela chutnými pokrmami z biopotravín aj predajňa zdravej výživy NejenBio z Uherského Hradišťa.

Privítanie
Privítanie
foto: Renata Vaculíková

Predstavenie nových i starších ekofariem

Tento rok prišli prezentovať svoje hospodárstvo a svoju prácu manželia Kocurkovi z Halenkova, ktorí na Ranči pod Černým chovajú ovce, kone, kravy a pastevné psy. Z Jasenné zavítal do Hradiště Ing. Radim Přímal. Ten na statku Vartovna chová s rodinou ovce, kozy, pestuje ovocie, zeleninu, a okrem iného tiež učí angličtinu. Výučbu môžu absolvovať záujemcovia na farme, dokonca aj priamo pri práci.

Kocurkovi a Přímalovi sú v systéme ekologického poľnohospodárstva zapojení len krátko. Napriek tomu bolo už z fotografií a pripravených prezentácií vidieť a počuť, že ich majitelia robia svoju prácu s láskou a starostlivosťou, a že k ekologickému hospodáreniu určite patria a majú k nemu čo povedať.

Ďalším prezentujúcim poľnohospodárom bol ekologický pestovateľ zeleniny Ing. Weidenthaler z Velehradu. Ten k nováčikom v ekologickom poľnohospodárstve dávno nepatrí, jeho biozeleninu si už dlhé roky kupujú zákazníci napríklad na tržnici v Zlíne, ale aj prostredníctvom internetu a ďalších predajných miest. Vo svojom príspevku pripomenul, že úspech bio pestovateľa zeleniny nespočíva len v umení vypestovať kvalitnú biozeleninu, ale je aj o umení predať svoju produkciu a získať si spokojného zákazníka, ktorý sa rád k pestovateľovi vracia.

Seminár
Seminár
foto: Renata Vaculíková

Prednášky

V úvodnom bloku prednášok sa účastníci mohli dozvedieť, aký je aktuálny stav ekologického poľnohospodárstva v Zlínskom kraji. Regionálne čísla a ďalšie údaje prezentoval poradca v ekologickom poľnohospodárstve Ing. Milan Drgáč. V súčasnej dobe sa počet ekofariem v kraji pohybuje okolo 300, plôch zaradených do ekologického poľnohospodárstva je už viac ako 31 000 ha. Stále prevažuje chov mäsového dobytka. Na seminári sa predstavil tiež nový zaujímavý spracovateľ hovädzieho mäsa z ekologických chovov, ktorým je od tohoto roka Řeznictví u Kusáků v Ostrožské Nové Vsi. Aj keď nebude môcť spracovať všetku regionálnu produkciu, prínosom bude, že pomôže aspoň niektorým chovateľom s odbytom hovädzieho dobytka, a rovnako aj spotrebiteľom, ktorí mali s dostupnosťou bio hovädzieho zatiaľ problémy.

Novinky v legislatíve

O pripravovaných zmenách v kontrolách ekologického poľnohospodárstva prednášala v Uherskom Hradišti Ing. Zieglerová z Ministerstva zemědělství. Pripravuje sa jednak novela Zákona o ekologickom poľnohospodárstve, ktorej účinnosť sa predpokladá približne od polovice roka 2010, ale novinkou by mali byť aj tzv. úradné kontroly v ekologickom poľnohospodárstve podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 o úradných kontrolách. Tieto kontroly by mali byť spustené už od 1.1.2010. Novinkou budú tiež zmeny v udeľovaní výnimiek z pravidiel ekologického poľnohospodárstva – chystá sa dokonca aj ich spoplatnenie

Poľnohospodárskej legislatíve sa vo svojom vystúpení venovala aj Ing. Dagmar Gracová z Agentury pro zemědělství a venkov z Uherského Hradišťa. Stručne zhrnula zmeny vyplývajúce z novely Zákona o poľnohospodárstve, ktorý platí už od októbra 2009.

Ďalší program

Predovšetkým spotrebiteľom bol určený príspevok Ing. Bauerovej z PRO-BIO Ligy z Prahy. Tá predstavila PRO-BIO Ligu ochrany spotrebiteľov potravín a priateľov ekologického poľnohospodárstva, nový projekt Bio do škol, priniesla informácie aj z medzinárodného seminára o kvalite biopotravín, ktorý sa konal 25.novembra v Prahe.

S príspevkom do diskusie vystúpil tiež Karel Fajmon zo ZO ČSOP Bílé Karpaty z Veselí nad Moravou. V krátkosti prezentoval prítomným projekt obnovy lúk v Pomoraví.

Po prednáškach a prezentáciách bol premietnutý film o projekte ochrany prírody na nemeckom biodynamickom statku Brodowin. Film poskytol Bioinstitut o.p.s. Olomouc.

Súčasťou seminára bola aj výstava krásnych fotografií prírody a krajiny od RNDr. Lubomíra Pospěcha.

Akcia bola realizovaná v rámci projektu „Rozvoj sítě environmentálních, vzdělávacích, poradenských a informačních center ve Zlínském kraji“, ktorý by finančne mal podporiť SFŽP a MŽP.

Dovoľte na záver poďakovať všetkým prednášajúcim, sponzorom, poľnohospodárom i pomocníkom, ktorí sa do organizácie tejto akcie zapojili, prispeli k jej úspešnému priebehu a k vytvoreniu výbornej atmosféry a pohody. Dúfame, že účastníci nadviazali nové kontakty a načerpali znalosti a inšpiráciu pre svoju ďalšiu prácu.

(Renata Vaculíková, www.iskopanice.cz)


Hodnotenie: 100%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Renata VaculíkováInformační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s.

Diskusia: Seminár: Mozaika ekologického ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií