BIO spotrebiteľ

Hýľ lesný
Pyrrhula pyrrhulla

10.02.2010 11:04
Hýľ lesný
Hýľ lesný
foto: Ing. Vladimír Boža

Zoológovia tohto operenca poznajú pod odborným názvom Pyrrhula pyrrhulla a zaraďujú ho do radu vrabcotvaré (Passeriformes), ktorý je u nás známy aj ako spevavce. V rámci tohto radu patria do čeľade pinkovité (Fringillidae).

Jeho telo dosahuje dĺžku 15-16 cm, krídla 9 cm a chvost 6-7 cm. Typickým znakom je jeho hrubý krk a nápadné, pestro sfarbené perie samca: sivý chrbát, biely trtáč (kostrč), čierny vrchol hlavy a brada, výrazne červené brucho, bielo-čierne krídla. Samica má spodnú časť tela ružovohnedú. Mláďatá sú podobného vzhľadu ako samica, ich vrchol hlavy však nie je čierny.

Silný kužeľovitý zobák tohto vtáka je prispôsobený na konzumovanie semien, plodov (napríklad jarabiny vtáčej) a púčikov stromov a krov.

Hýľ lesný hniezdi dva razy do roka. Hniezdo si stavia z konárikov, machu a lišajníkov na stromoch. Samica znáša 4-5 vajec s hnedými škvrnami, na ktorých sedí 13 dní. Počas tohto obdobia ju samec kŕmi. Po vyliahnutí rodičia kŕmia mláďatá dva týždne hmyzom.

Tento operenec obýva studenšie pásma Európy, vrátane Slovenska. Žije najmä v ihličnatých lesoch. Tam ho však môžeme zazrieť iba málokedy, pretože žije utajeným spôsobom života.

Hýľ sa pohybuje samotársky alebo v pároch. Pri konzumácii potravy ho však v zime môžeme pomerne často vidieť na okrajoch sídlisk blízko lesa a v parkoch, o čom svedčia i naše fotografie (zhotovené vo východnej časti Svitu vedľa panelových domov).

Hýľ lesný - chránený spevavec
Hýľ lesný - chránený spevavec
foto: Ing. Vladimír Boža

Počas zimného obdobia sa v našej krajine vyskytujú dve populácie hýľov - „naše“, ktoré tu žijú celoročne a „hostia zo severu“, prežívajúci chladné mesiace v našich zemepisných šírkach. Severské populácie sú typické hlasovými prejavmi, ktoré pripomínajú vŕzgavé volanie slova „hýľ“. Zvukové prejavy domácej populácie nie sú také výrazné - pripomínajú škrípavé švitorenie „fiu“, ktoré znie smutne a je slabo počuteľné.

Podľa vyhlášky 24 / 2003 Z. z. Hýľ lesný patrí k chráneným druhom národného významu, pričom spoločenská hodnota jedného jedinca predstavuje 663, 88 € (20 000 Sk).

Na jar však dokáže skonzumovať pomerne veľké množstvo púčikov, čím môže spôsobiť škody v ovocných sadoch.Hodnotenie: 96%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Hýľ ...

  Re: Hýľ lesný

  velmi pekne napísané!My za bytovkou mame plno hylov ale neviem ci su lesne alebo ci su obycajne nesom na to odbornik:D
  kika   Reagovať
   
  1
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií