BIO spotrebiteľ

Prvý vegetariánsky ples na Slovensku- viac ako len jedlo a zábava

31.03.2010 05:03
Dňa 20. februára 2010 sa v priestoroch Základnej školy s materskou školou na Hurbanovej ulici v Martine uskutočnil historicky prvý vegetariánsky ples na Slovensku. Symbolicky uzavrel plesovú sezónu v Martine, otvoril pôstne obdobie a založil novú tradíciu v organizovaní takýchto plesov u nás. Podujatie organizovali predstavitelia spoločnosti Joga v dennom živote na Slovensku.

Organizátori chceli podujatím nadviazať na tradície vegetariánstva vo svete, na Slovensku, kde sa rozvíjali od nepamäti (v stredovekých mníšskych spoločenstvách, v 19. – 21. storočí v tesnom spojení s aktuálnymi spoločenskými, zdravotno-osvetovými hnutiami a výskumami v oblasti výživy), ako aj v Martine (z Martina vyšiel najvýznamnejší súčasný propagátor vegetariánstva na Slovensku lekár Igor Bukovský, pôsobili alebo pôsobia tu predstavitelia slovenských a medzinárodných vegetariánskych organizácií, fungovala tu prvá vegetariánska materská škola na Slovensku, vychádzali a vychádzajú tu publikácie venované vegetariánstvu).

Samotná myšlienka usporiadať takéto podujatie sa objavila v niekoľkých prostrediach. Na pôde spoločnosti Joga v dennom živote dozrievala viac rokov (predchádzajúce pokusy zorganizovať takéto podujatie sa objavili v roku 2005 a potom v roku 2009). Zrealizovali ju predstavitelia spoločnosti Joga v dennom živote z Martina s podporou priateľov z iných pobočiek na Slovensku a v Českej republike 20. februára 2010.

Zábava bez alkoholu, vegetariánstvo pre krajší svet

Vegetariansky ples - švédsky stôl
Vegetariansky ples - švédsky stôl
foto: Žaneta Halgašová

Cieľom organizátorov bolo:

 • umožniť akýmkoľvek záujemcom presvedčiť sa, že zábava bez mäsa, alkoholu a fajčenia je možná, môže byť kultivovaná a príjemná
 • novým spôsobom predstaviť vegetariánov a vegetariánstvo slovenskej verejnosti
 • priviesť „k jednému stolu“ priaznivcov rôznych vegetariánskych tradícií, vegetariánov aj nevegetariánov
 • oceniť priekopníkov a významných propagátorov vegetariánstva na Slovensku
 • podporiť výrobcov a distribútorov biopotravín, tradičných mliečnych výrobkov, vegetariánskych potravín a prírodnej kozmetiky
 • oživením myšlienok nenásilia a spolupatričnosti, ktoré vegetariánstvo sprevádzajú - prispieť k zmierneniu niektorých problémov v našej spoločnosti i vo svete.

Propagácia a prvé ohlasy

Ples bol propagovaný ako podujatie, na ktorom sú vítaní ľubovoľní záujemcovia starší ako 15 rokov, ktorí sú ochotní rešpektovať zábavu s vegetariánskym občerstvením, bez alkoholu a fajčenia, vrátane záujemcov bez partnerov, netancujúcich či hendikepovaných, pričom stačilo, aby prišli v akomkoľvek jednoduchom, slušnom spoločenskom oblečení.

Už v prvých dňoch sa podujatie stretlo s mimoriadnym ohlasom verejnosti. Vstupenky sa rýchlo míňali a dva týždne pred plesom boli už úplne vypredané.

Vegetariansky ples - tombola
Vegetariansky ples - tombola
foto: Žaneta Halgašová

Prekvapili aj sponzori. Ples rôznymi formami podporilo vyše 100 organizácií a jednotlivcov. Rast ich záujmu bolo možné najvýraznejšie sledovať na rastúcom príleve darov - cien do tomboly. Organizátori pôvodne uvažovalo len o 15 cenách. Nakoniec, pod tlakom záujmu zo strany darcov, boli „nútení“ prijať a vyhlásiť až 80 cien, pričom všetky boli veľmi hodnotné: od kvalitnej prírodnej kozmetiky, praktických pomôcok do kuchyne a užitočných publikácií (vegetariánskych i iných), cez pôvodné výtvarné diela, voľné vstupenky do múzeí, divadla, fitnes, relaxačných a jogových centier či kúpeľov Turčianske Teplice, až po 9-dňový aktívny regeneračný pobyt na olympskej riviére (Grécko) pre 2 osoby.

Program

Vlastný program podujatia bol jednoduchý, spoločný, niesol sa v priateľskej atmosfére... Okrem pestrej tanečnej ponuky a bohatej tomboly bolo jeho súčasťou aj slávnostné ocenenie osobností a spoločností, ktoré v posledných desaťročiach významne prispeli k šíreniu vegetariánstva na Slovensku ako zdravého, etického a voči životnému prostrediu ohľaduplného životného štýlu.

Ocenení boli:

- lekár Igor Bukovský z Bratislavy, autor početných vedecko-popularizačných publikácií, článkov, rozhlasových a televíznych relácií o stravovaní, zdravej výžive a vegetariánstve, niekdajší predseda Slovenskej vegetariánskej spoločnosti a podpredseda Medzinárodnej vegetariánskej únie

- spoločnosť Alfa Bio, s.r.o., z Banskej Bystrice, popredný domáci a stredoeurópsky producent tofu a výrobkov z neho,

- spoločnosť Vegetarián, s.r.o. z Levoče a vegetariánska reštaurácia Vegetárka zo Spišskej Novej Vsi - organizácie, ktoré významnou mierou prispeli k popularizácii a rozvoju vegetariánstva a vegetariánskeho stravovania na Slovensku.

Podujatia sa zúčastnilo vyše 200 záujemcov z rôznych častí Slovenska (Bratislava, Martin, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Banská Bystrica, Košice, Prešov, Poprad, Levoča, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš...), Českej republiky (Praha, Brno...) i iných krajín. Niektorí prileteli krátko pred plesom priamo z Londýna, kam sa takmer bezprostredne po podujatí zase vracali. Asi tretinu prítomných tvorili nevegetariáni. Mnohí zvlášť oceňovali, že sa na podujatí nepilo a nefajčilo.

„Skalní“ (asi 80 osôb) vytrvali až do svitania, asi do štvrtej hodiny rannej. Lúčili sa svieži, spokojní a v dobrej nálade. Nikomu nebolo nevoľno. Do áut nasadali triezvi, aby sa domov, k svojim rodinám a každodenným povinnostiam vrátili zdraví, včas a s čistou hlavou

Strava

Vegetariansky ples - večera
Vegetariansky ples - večera
foto: Žaneta Halgašová

V sále a vo foyeri boli podávané laktovegetariánske, tofu, mliečne i vegánske jedlá a nealkoholické nápoje – vo forme spoločných, servírovaných chodov, švédskych stolov a bufetu. Väčšina jedál a nápojov bola pripravená v deň podujatia - z čerstvého ovocia, zeleniny, obilnín, orechov a ďalších surovín – v reštauráciách v Žiline, Spišskej Novej Vsi a vegetariánskymi kuchármi priamo v mieste konania podujatia. Podávali sa tradičné i menej známe (exotické, indické) špeciality. Časť z nich – najmä studených mís, sladkostí a iných chuťoviek, ktoré boli naaranžované a pooznačované na švédskych stoloch – dodali ich slovenskí, českí a regionálni výrobcovia a distribútori.

Humanitárny dosah podujatia

Radosť účastníkov mohli zdieľať aj obyvatelia kolónie bezdomovcov (spravovanej miestnym občianskym združením Priestor pre život), ktorá vyrástla v miestnej časti Martina – Priekopa. Organizátori im venovali nadbytočnú časť pripraveného jedla – veľký hrniec kapustnice, pečivo a sladkosti.

Pozitívny signál z podujatia by mali pocítiť aj ľudia vo vzdialenejších oblastiach sveta. Výťažok z plesu, hoci skromný, poputuje totiž na rozvoj ekologických a humanitárnych projektov v indickom Radžastane – na dobudovanie tamojšieho zavlažovacieho komplexu, na zalesňovanie miestnych polopúští, ako aj na dobudovanie útulku pre opustené zvieratá (dobytok). Aj týmto spôsobom chcú organizátori prispieť k naplneniu humanitárneho posolstva podujatia vyjadreného v motte „Zachráňme planétu Zem“.

Poďakovanie

Ďakujeme všetkým sponzorom, darcom, dobrovoľníkom, reklamným partnerom a zástupcom médií, ktorí prispeli k úspešnému priebehu tohto podujatia – historicky prvého vegetariánskeho plesu na Slovensku (možno aj v strednej Európe). Išlo o podujatie v mnohých smeroch výnimočné. V tradícii chceme preto pokračovať. Už dnes sa tešíme na ďalšie stretnutie. Dovidenia teda o rok, priatelia.

Z OHLASOV ÚČASTNÍKOV A INÝCH

1. celoslovenský vegetariánsky ples
1. celoslovenský vegetariánsky ples
foto: Žaneta Halgašová

PhDr. Jana Dudinská, Levoča

Milí naši priatelia, chcela by som touto formou poďakovať za veľmi dobre zorganizovaný vegetariánsky ples. Aj keď vieme, že to organizovali nie profesionáli, bolo to naozaj profesionálne pripravené po všetkých stránkach. Myslím si, že keby sa našiel niekto, kto by chcel hľadať chybu, jednoducho by ju nenašiel. Atmosféra bola úžasná a nádherné bolo aj to, že sme sa mohli stretnúť v tej najprirodzenejšej polohe a tou bola ľudskosť.

Ešte raz veľká vďaka.

Jana Dudinská

Manželia Mancovičovi, Martin

Radi by sme s manželkou vyslovili celému kolektívu, ktorý organizoval ples, uznanie a pochvalu za celú akciu. Organizácia, program, muzika, ... vlastne všetko bolo výborné. Obdivovali sme obetavosť všetkých, ktorí sa zúčastnili organizácie plesu. Bolo to všetko na vysokej úrovni.

S pozdravom

Mancovičovci

Anna Karailieva, Martin

Absolútne súhlasíme s Mancovičovcami. Tento ples bol v mnohom výnimočný a perfektne zorganizovaný. Bolo pre nás a pre našich priateľov, ktorých sme pozvali, veľkým potešením zúčastniť sa ho a už teraz sa tešíme na ten ďalší.

Karailievovci

Ján Lunter, riaditeľ spoločnosti Alfa Bio, Banská Bystrica

Dobre sme sa bavili. Este raz ďakujeme za peknú noc.

S pozdravom,

Jan Lunter

Účastníci plesu zo Žiliny a Banskej Bystrice

Chceme sa veľmi pekne poďakovať všetkým organizátorom za vysokú úroveň a profesionalitu, s akou zorganizovali sobotný ples a poskytli nám príjemnú zábavu a krásny zážitok.

Andrea Kravárikova, Jana Mrázova, Eva Vaňková, Elena Schmutzová, Marína Goliatová, Nataša Vavrová, Lenka Káčeríková, Jarka Kozelnická, Ján Kozelnický

Gabriela Vašíková, Blansko, ČR

Blahopřeji k úspěchu všem, kteří se na přípravě i průběhu plesu podíleli. Doufám, že to bude inspirací i pro ostatní. Jen tak dále.

Mgr. Božena Malovcová, riaditeľka Štátneho archívu v Poprade

Priznám sa, že hneď by som sa k Vám pripojila. Nie som síce vegetariánka, ale mäso veľmi nemusím. V Levoči je vegetariánska reštaurácia a keď tam študujem, pravidelne ju navštevujem. Sú to úplne nové a fantastické jedlá a chute, ktoré by ma ani nenapadli :). Mám z ocenenia levočskej reštaurácie radosť, lebo okrem výbornej kuchyne je tam aj veľmi milý personál. Pekný deň aj týždeň Vám želá B.M.

Peter Ďurík, knižný grafik, Martin

Blahoželám. A teraz každý rok znovu.

Peter

MUDr. Vít Čajka, lekár, Malín, ČR

Dobré plodí jenom dobré.

Vít

Jiří Vaněk, Londýn, UK

Ples bol super a všem organizátorům díky. Mohol by sa robiť 4x do roka na různé ročné obdobia! :))) Výhry v tombole byly dalším příjemným osvěžením celej zábavy! Keď to člověk zhrne, přiletět na ples speciálně z Londýna, skoro 2000 km, se za tu zábavu oplatilo!

Borislav Bukovský, fotograf, otec Dr. Igora Bukovského, Martin (v sprievodnom liste k CD s fotografiami z plesu)

Ďakujeme ešte raz za pozvanie na pekné a príjemné podujatie. Veľmi sa nám páčila mimoriadne dobrá atmosféra. Až je ťažké predstaviť si nesmiernu obetavosť a náročnosť organizačne pripraviť takéto veľkorysé podujatie. Viem, že budete mať bohatú dokumentáciu, no prijmite môj skromný príspevok ako mne dostupný prejav vďaky a uznania.

Prajem všetko dobré

B. Bukovský

Juraj Čelko, Trenčín

(Dcéra) Olinka ... bola nadšená, plesala až do pol štvrtej. Zobrala tam aj priateľku, s ktorou celé gymnázium sedeli v jednej lavici. Jej sa to tiež veľmi páčilo, toľko milých ľudí pohromade vraj ešte nevidela. Teší ma, že ples sa tak vydaril. Zdá sa, že by z toho mohla vzniknúť pekná tradícia.

Juraj

Enki Hogh, Martin

Všetkých vás pozdravujem. Majiteľ vegetariánskej reštaurácie v Žiline má v pláne postupne po Slovensku otvárať aj ďalšie vegetariánske reštaurácie a predajne. Medzi jeho priority patrí otvoriť vegetariánsku reštauráciu v Martine (inšpirovaný aj vegetariánskym plesom :-). Obrátil sa na mňa s otázkou, či neviem o nejakých vhodných priestoroch v Martine. Najlepšie niekde v centre, či jeho blízkom okolí. Ak by ste mi vedeli dať nejaké tipy, budem vám vďačný.

EnkiHogh@seznam.cz

Dr. Peter Vons, kulturista, majiteľ fitnescentra Vons Gym v Martine, poslanec Žilinského samosprávneho kraja

Srdečne Vás zdravím. Som rád že naša cena pre Váš ples urobila radosť. Z Vášho mailu cítiť, že to bola výborná akcia. Ak sa bude dať, tak o rok by sme sa radi zúčastnili. A keby to aj nevyšlo, s darčekom od nás môžete určite počítať. Fandíme Vám a želáme, aby sa Vám všetkým darilo.

S úctou a pozdravom

Peter Vons

Mgr. Ľubica Karpatyová, riaditeľka ZŠ, víťazka hlavnej ceny v tombole – zájazdu do Grécka, Spišská Nová Ves

Milí organizátori, chcem sa vám aj ja ešte raz poďakovať za skvelý ples. Priznám sa, ešte deň pred ním som váhala, či pôjdem, ale nakoniec som rada, že som sa tejto skvelej akcie zúčastnila. Všetko fungovalo na výbornú, ale hlavne nebolo to len o jedení a tancovaní. Malo to aj iný, hlbší rozmer.

Doteraz som sa nespamätala z toho, že som sa stala majiteľkou prvej ceny, za ktorú vám patrí moje vrelé poďakovanie.

Želám vám všetkým, aby vás elán a nadšenie, s ktorým ste tento prvý ples pripravili, neopustil a verím, že sa o rok stretneme na druhom vegetariánskom plese.

Ľudovít Nemec, Humenné

Ples bol perfektný, dali ste tomu veľa energie, my sme sa už iba bavili . Organizátorom patrí veľká vďaka. S pozdravom Ľudovít

RNDr. Janka Dudinská ml., Bratislava

... ples bol super, perfektne ste to zorganizovali... Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu akciu. :)

Martin z Martina

Veľmi fajn akcia po všetkých stránkach a ten úspech bol taký výrazný, že bol až hmatateľný, takže aj vďaka vám mám doma pokoj, že som túto sezónu manželku Ľubku niekde vyvenčil, lebo inak by som mal problém, načo máme doma plesové šaty a na plesy nechodíme??... Takže super a teším sa, ak bude repete v martinskej lokalite, na spoluprácu možno aj trošku aktívnejšiu, ako pri ročníku číslo 1.

Vierka Diešková, psychologička a vysokoškolská pedagogička, Bratislava

Ples sa vám vydaril, mal výbornú úroveň po spoločenskej aj gastronomickej stránke.

Aj keď sa nedá na plese počítať s tanečníkmi pre samostatné dámy, ich nedostatok mi napodiv (pri spúste známych) tentokrát nevadil. Nešlo len o tanec.

Otília Moravčíková, učiteľka spevu, Strečno

Ďakujem za fotky, všetko vyzerá skvele...

Jana Voštiarová, správkyňa záhrad v Óm ášrame v Džadane, India

Ďakujem za fotky z plesu. Práve som sa dostala k počítaču. Bolo to super, škoda, že ešte neovládam premiestňovanie, bola by som sa dostavila plesať s vami. Vyzeráte čoraz mladšie. Má Svamidži pravdu, keď tvrdí, že od štyridsiatky sa roky počítajú nazad? Sú také pripady, nakoniec ich treba prebaľovať...

Práve teraz naša záhradná sezóna vrcholí, môžeme usporiadať miniples s čerstvou zeleninou. Pozdravujem všetkých,

Jana

Zdenka a Zuzana Kanisové, Bratislava

... ďakujeme veľmi pekne za krásne zábery z vegetariánskeho plesu. Určite to bola vydarená akcia, ktorá splnila svoj zámer. Srdečne gratulujeme organizátorom a tešíme sa so všetkými účastníkmi.

Pozdravujú

Zdenka a Zuzka Kanisové

Dagmar Mináriková, Sučany

Ďakujem za fotky. Potešili ma, videla som na nich veľa priateľov.

Fiona Brodie, Novozélandská vegetariánska spoločnosť (Národné vegetariánske centrum), Epscom, Auckland, Nový Zéland

Zdá sa, že ste prežili nádherný večer! Blahoželám vám, že sa tak dobre vydaril. Určite za tým bolo veľa usilovnej práce.

S pozdravom

Fiona

Evelyn Kimber, Bostonská vegetariánska spoločnosť, Boston, USA

Je povzbudzujúce vedieť, že vo východnej Európe robíte tak veľa vegetariánskych podujatí. Dovoľuje nám to uvedomiť si, že nech by sme cestovali kamkoľvek, nájdeme spriaznené duše a to vytvára spojenie medzi veg(etari)ánmi na celom svete. Prajem vám všetko dobré.

Evelyn Kimber

ZOZNAM SPONZOROV

Podujatie finančne, materiálne, mediálne alebo inak podporili:

Alfa Bio, s.r.o., Banská Bystrica
Ambulancia klinickej výživy, Bratislava
Andrea Komínková, Radňovice (CZ)
Anna Vitkovská – Anvit, Martin
Aquasystem, s.r.o. Bratislava
Astell – Janečková Stela, Martin
Balneologické múzeum, Piešťany
Biospotrebiteľ – Centrum environmentálnych aktivít, Trenčín
Café Kamala, Martin
Ceria, s.r.o., Brno (CZ)
Darčeková predajňa Gifti, OC Tulip, Martin
Dána Natural, Martin
Daška a Milan Mundierovci, Belá-Dulice
Dimex, s.r.o., Martin
Dr. Vierka Hermanová, Martin
Eva a Milan Bohdanovci, Kláštor pod Znievom
Finclub Slovakia, s.r.o., Žilina
Good Nature, s.r.o., Martin
Helena Palcová, Martin
Kalma, Sviadnov (CZ)
Kancelária Zdravé mesto Martin
Katarína a Roman Tkáčovci, Martin
Kláštorná, s.r.o., Kláštor pod Znievom
Kúpele Turčianske Teplice
LeVia, s.r.o. – vegetariánska reštaurácia Planet Life, Žilina
Lifefood Czech Republic, s.r.o., Praha (CZ)
Ľubo Jankovič, Martin
Marika Pálová, Martin
Mário Herman, Martin
Martin Drozdi – MD, Banská Bystrica
Martinsko, regionálny týždenník, Martin
Mesto Martin
Mida, s.r.o., Martin
Mojavitalita.sk - internetový obchod, Martin
MY Liptovské noviny
MY Turčianske noviny, Martin
OC Dubeň, Žilina
Planeta Food, s.r.o., Bratislava
Plus jeden deň, denník
Pneuservis Přibyl, Kremnica
Poľnohospodárske družstvo SNP Sklabiňa
Praktik, s.r.o., Martin
Prof. MUDr. Juraj Čelko, PhD., Trenčín
Racio, s.r.o.,Břeclav (CZ)
Rastislav Volek – Syrex, Zázrivá
Regeneračné centrum Harmony – Agneša Kuková, Martin
Relaxačné centrum Sanmar, Bratislava
Rodina Mancovičova, Martin
Salve Natura, s.r.o., Bohumín-Záblatí (CZ)
Slovenská národná knižnica, Martin
Slovenské komorné divadlo, Martin
Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum, Martin
Slovenský rozhlas
Sojaprodukt, s.r.o., Drietoma
Sunfood, s.r.o., Dobruška (CZ)
Tanečný klub DEEP, Martin
Vegetárka, vegetariánska reštaurácia Spišská Nová Ves
Vilmat, s.r.o., Košťany nad Turcom
VL Media, s.r.o., Martin
Vons Gym, fitnescentrum, Martin
Vydavateľstvo Matice slovenskej, Martin
Vydavateľstvo Osveta, Martin
Waldtour CK, s.r.o., Martin
Weleda, s.r.o., Bratislava
www.aerobic.sk
www.strava.sk
www.vegetarian.cz
Yeti, s.r.o., Martin – Snowland, Valčianska Dolina
Základná škola s materskou školou na Hurbanovej ul. v Martine
a mnohí ďalší

Všetci účinkujúci, organizační a technickí pracovníci sa vzdali nárokov na honorár alebo svoje služby poskytli s výraznými zľavami

ĎAKUJEME

Slovenská únia Joga v dennom živote


Hodnotenie: 83.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Žaneta Halgašováčlenka organizačného tímu vegetariánskeho plesu

Diskusia: Prvý vegetariánsky ples na Slovensku- viac ako ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií