BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (9)

18.09.2004 00:26
Stále budeme radi, ak budete robiť s nami výstavu . Viete, že hľadáme 30 fotografii na výstavu o BIO potravinách a ekologickom poľnohospodárstve...
Dnes už 9te pokračovanie série fotografií.
Máte chuť si prezrieť všetky fotografie minulých dní?
K vašej úlohe: Kliknutím na obrázok dostane fotografia Váš hlas.
A tak sa dostanete na stránku s formulárom na napísanie Vášho názvu, názoru, myšlienky, ktorá Vás pri pohľade na fotografiu napadne...

Ony si nemôžu vybrať, my áno!
"Ak si môžem vybrať, či si dám na tanier vajíčko od chudery sliepočky, ktorá počas celého svojho niekoľko mesačného života nevidela slnečné svetlo, dýchala vzduch namixovaný vzduchotechnickou sústavou, kŕmili ju celý čas tými istými granulami prepchatými syntetickými vitamínmi, nemohla si dokonale odpočinúť na šikmej roštovej podlahe a tlačila sa so svojimi spolutrpiteľkami na niekoľkých štvorcových decimetroch alebo si vezmem vajíčko od sliepky, ktorá si môže vybrať, či chce byť vonku vo výbehu - možno i na tráve, môže si zájsť do voliéry a odtiaľ si odskočiť zniesť vajíčko do znáškového hniezda, kde má kľudný priestor pre seba, môže si uplatniť svoj prastarý reflex a pohrabať si v podstielke, či vyblázniť sa v popolisku, nakŕmiť sa pestrým kŕmením
- nuž tak ja si vyberiem vajíčko od tejto druhej sliepočky, pritom budem jej samotnej a jej chovateľovi vďačný za prírodný dar, ktorý mi sprostredkovali." (Jozef Juršík, veterinárny lekár)


Sme tu spokojné
Voľný "free range" odchov nosníc - sliepok znášajúcich vajíčka. Sliepky sú odchovávané v búdkach, kapacitne dimenzovaných pre cca 50 nosníc, čo je ideálny počet pre jednu skupinu. Búdky sa nachádzajú v dostatočne veľkej vzdialenosti na to, aby si jednotlivé skupiny nosníc mohli vytvoriť vlastné teritóriá. Nosnice majú ideálne podmienky na behanie, hrabanie, hľadanie potravy, prašný kúpeľ a na všetko, čo k svojmu životu potrebujú..


Biozemiaky
Keby som chcela - niekoho z rodiny alebo známych - získať pre myšlienku ekologického poľnohospodárstva, obdarovala by som ho vedrom biozemiakov. Je z nich minimálny odpad (sú zdravé aj zvnútra), výborne chutia i voňajú a sú zdravšie ako konvenčné: obsahujú viac vitamínov a menej dusičnanov. A keďže ich prednosťou je tiež nižší obsah vody a vyšší obsah sušiny, dlho vám vydržia. Ochutnajte ten rozdiel!


Nechceme GMO
Kým prevažná väčšina Američanov je ochotná biotechnológie a GMP (geneticky modifikované potraviny) akceptovať, postoj Európanov je jednoznačne odmietavý. Dôvod je prostý: v súčasnosti sú GM organizmy uvoľňované do životného prostredia bez dostatočného vedeckého pochopenia ich dopadov ako na životné prostredie, tak aj ľudské zdravie (napr. vznik nových alergií alebo vypestovanie rezistencie voči antibiotikám). Toto genetické "znečistenie" predstavuje veľkú hrozbu, pretože GM organizmy sa po uvoľnení do životného prostredia nedajú vrátiť naspäť..

Nechcete kupovať GM potraviny? Starostlivo čítajte etikety na potravinách (geneticky modifikovaná zložka v potravinách musí byť vyznačená v zložení výrobku na jeho obale) alebo - kupujte biopotraviny. Ekologické poľnohospodárstvo totiž používanie geneticky modifikovaných organizmov VYLUČUJE!


Ohrozený cíbik
Cíbik chochlatý je vtáčí akrobat. Obýva vlhké lúky a polia, najmä v nížinách. Ohrozujú ho úhyny mláďat pri kosbe, odvodňovanie lúk a tiež intenzívne používanie agrochemikálií, ktoré ničí bezstavovce - jeho potravu. Vo väčšine štátov Európy stavy cíbika klesli v období 1970 -1990 o 20 až 50%. Je chránený.
Vzhľadom k technike musíme sa ospravedlniť a uviesť na pravú mieru omyl v autorstve fotografie dočasne tu: Autorom je PhDr. Jaroslav Velička, Čadca.

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií