BIO spotrebiteľ

Záružlie močiarne

05.05.2010 07:16
Záružlie - pastva pre oči
Záružlie - pastva pre oči
foto: Ing. Vladimír Boža

Záružlie močiarne je medzi odborníkmi známe pod vedeckým názvom Caltha Palustris. Zaradené je ku krytosemenným dvojklíčnolistovým rastlinám do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).

Záružlie močiarne patrí k trvácim, pomerne mohutným bylinám. Obdobie vegetačného pokoja pretrváva silným viachlavovým podzemkom. Vyrastá z neho stonka, ktorá je väčšinou vystúpavá, niekedy poliehavá, chudobne rozkonárená.

Listy existujú už v čase kvitnutia, sú lesklé. Spodné listy sú drobné stopkaté, vrchné objímavé. Sú jednoduché - čepeľ je celistvá srdcovitého až obličkovitého tvaru. Jej okraj je vrúbkovaný. Žilnatina listov je dlaňovitá.

Kvety vyrastajú na stonke jednotlivo, sú pravidelné, päťpočetné. Kvetný obal nie je rozlíšený - tvorí ho okvetie. Voľné okvetné lístky majú žltú farbu. Vo vnútri každého kvetu sa nachádza veľký počet piestikov i tyčiniek. Opeľuje ich vietor. Po opelení a oplodnení sa kvety menia na plody - mechúriky, ktoré rozširuje voda.

Táto nápadná rastlina rozkvitá skoro na jar - v marci. Kvitne pomerne dlhú dobu - až do mája.

Záružlie močiarne
Záružlie močiarne
foto: Ing. Vladimír Boža

Záružlie močiarne rastie na vlhkých a bahnitých lúkach, v priekopách, pri potokoch, na okrajoch rybníkov i vo vlhkých lesoch od rovín až po vysokohorské prostredie.

Rozšírené je v celej Európe, v miernej i v chladnej Ázii a v Severnej Amerike. Na Slovensku sa vyskytuje veľmi hojne - všade, kde sú splnené podmienky pre jeho výskyt.

Poľnohospodári túto rastlinu nemajú radi, pretože znehodnocuje trávu vlhkých lúk, dobytok ho nežerie. Niektoré jeho plnokveté odrody sa pestujú v záhradkách na ozdobu.

 

V minulosti sa Záružlie močiarne používalo v ľudovom liečiteľstve ako preháňadlo a močopudný prostriedok.

Celá rastlina je mierne jedovatá. Príznaky otravy sa prejavia podráždením tráviacich ústrojov, závratmi a opuchmi tváre.

 

Od príbuzného druhu blyskáča jarného, ktorý tiež kvitne v skorých jarných mesiacoch sa záružlie močiarne dá odlíšiť podľa týchto dvoch znakov:

 • je mohutnejšie;
 • kvetný obal nie je rozlíšený (okvetie).
Záružlie močiarne
Hodnotenie: 87.4%, 30 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Záružlie ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Kalendár prírody  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií